Svi pričaju o čovjeku iz Srbije koji se bori da spasi 450 napuštenih pasa

Svi su psi o kojima brine Saša Pešić cijepljeni, sterilizirani i čipirani

Saša Pešić među napuštenim psima
FOTO: Andrej Isaković/AFP

Okružen stotinama pasa koji mašu repovima i slobodno jurcaju ograđenim zemljištem, Saša Pešić iz Niša zna svakog od njih po imenu. “Znam točno kako je svaki od ovih pasa stigao u moj azil, znam kako se zovu i kakvi su”, kaže Pešić, a piše AFP. Sve je počelo kada je Pešić, bez posla kao i oko 17 posto Srba, u šumi blizu svoje kuće našao četiri napuštena štenca.

To mu je otkriće dramatično promijenilo život – postao je zaštitnik pasa lutalica i odlučio otvoriti azil za napuštene pse. Danas je njegov azil dom za više od 450 životinja, no možda će ga uskoro morati preseliti na neko drugo mjesto.

Nemoguće utvrditi broj lutalica u Srbiji

Kad ovaj 45-godišnjak prođe azilom, koji se nalazi na komadiću zemlje blizu centra grada, stotine mješanaca svih veličina i boja pozdravljaju ga lavežom. Azil se nalazi na terenu bivšeg konjičkog kluba, koji je Pešić 2010. besplatno dobio od vlasnika na korištenje, i na kojem psi mogu cijeli dan biti vani.

“U kaveze ih zatvaramo samo noću”, rekao je Pešić za AFP. Svi su psi cijepljeni, sterilizirani i mikoročipirani. U Srbiji postoji 280 tisuća registriranih pasa, a broj lutalica gotovo je nomoguće utvrditi; usto, mnogi psi koji su bili kućni ljubimci bivaju napušteni jer ih vlasnici ne mogu više hraniti.

Deseci tisuća potpisa protiv iseljenja azila

Jovan Stojković, koji je u Gradu Nišu zadužen za pitanja životinja, tvrdi da veličina tog problema čini rad volontera kao što je Pešić još važnijim. No, s druge strane iz Grada su nedavno ustvrdili da su oni vlasnici zemljišta na kojem se nalazi azil te odredili da Pešić sa svojim psima mora otići.

Sretni psi lutalice iz niškog azila

Ta je odluka izazvala val prosvjeda skupina za zaštitu životinja, a peticiju koja je tim povodom pokrenuta potpisali su deseci tisuća ljudi. Grad je stoga morao popustiti i potražiti drugo rješenje. “Grad podržava ono što Saša radi”, rekao je Stojković AFP-u. “Mi sigurno nećemo dopustiti da ti psi opet završe na ulicama, to bi bila katastrofa.”

U azilu trenutno rade Pešić i još šest volontera, i svaki im je dan ponovna borba. “Mjesečno nam za pseću hranu treba 5.000 do 6.000 eura”, istaknuo je Pešić i dodao da im mnogo pomažu donatori, posebice oni iz inozemstva. Od otvaranja azila novi je dom uspjelo pronaći oko 250 Pešićevih pasa.