Švicarci na referendumu glasali za kasniji odlazak žena u mirovinu

Nakon dvaju neuspjelih pokušaja Bern je sada dobio dovoljno glasova kako bi mogao 'stabilizirati' švicarski sustav mirovinskog osiguranja

12.05.2022., Zagreb, - Gradonacelnik Tomislav Tomasevic na obiljezavanju Dana Doma za starije osobe Centar. Dan Doma tradicionalno se obiljezava 12. svibnja, na blagdan Sv. Leopolda Bogdana Mandica koji je zastitnik Doma. Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Švicarci su tijesnom većinom glasali za produljenje dobi za umirovljenje žena na 65 godina, a glasovanje je obilježila duboka podijeljenost između reformi sklonih kantona njemačkog govornog područja i drugih kantona.

Za reformu je glasalo tek 50,6 posto birača, pokazuju konačni rezultati objavljeni u nedjelju. Naprotiv, inicijativa koju su pomno pratili u inozemstvu, a htjela je zabraniti intenzivni uzgoj stoke, odbijena je sa 63 posto glasova.

Najsporniji dio reforme

Nakon dvaju neuspjelih pokušaja u 2004. i 2017., Bern je sada dobio dovoljno glasova kako bi mogao “stabilizirati” švicarski sustav mirovinskog osiguranja koji je izložen golemom pritisku zbog rasta očekivanog životnog vijeka i činjenice da se baby-boom naraštaj približava odlasku u mirovinu.

Najsporniji dio reforme zahtijeva da žene, kao i muškarci, rade do 65 godina za punu mirovinu, što je godinu dana dulje nego dosad.

Prosvjedi u ponedjeljak

Parlament je lani odobrio glavne mjere mirovinske reforme koje uključuju i povećanje PDV-a (prihvaćeno u nedjelju s 55 posto glasova).

Članice Socijalističke stranke ocjenjuju da kasniji odlazak žena u mirovinu “nije samo korak natrag što se tiče jednakosti, nego je pljuska svim ženama”.

Najavile su prosvjede u Bernu u ponedjeljak na kojima će osuditi ishod referenduma.