Švicarski kanton Ženeva uvodi minimalnu plaću od 29.000 kuna. Razlog je koronakriza

To je najveća minimalna plaća u svijetu

A waiter wearing a protective face mask poses in the nearly empty restaurant "Le Lyrique cafe brasserie" late on May 12, 2020, in Geneva on the day after Switzerland started a second phase to ease lockdown restrictions with school, restaurants, gyms re-open, amid fears of a second coronavirus wave. - Despite being allowed to open again on, many restaurants across Switzerland remained closed - while others were almost empty. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

Pola milijuna glasača kantona Ženeva, jednog od 26 kantona u Švicarskoj, na nedavnom je referendumu odlučilo kako žele da se uvede minimalna mjesečna plaća u iznosu od 4,182 švicarska franka za 42 radna sata tjedno, odnosno 23 švicarska franka po satu, prenosi britanski Guardian. Kada se pretvori u hrvatske kune riječ je o iznosu nešto većem od 29.000 kuna mjesečno, odnosno 160 kuna po satu.

Time je kanton Ženeva uveo najveću najnižu mjesečnu plaću u svijetu. Referendum su predložili lokalni sindikati i stranke ljevice, a zanimljivo je da su glasači isti prijedlog odbili 2011. i 2014. Treća sreća u prihvaćanju dogodila se zbog toga što je taj okrug, kao i grad Ženeva, uvelike ovisi o turizmu te je zbog epidemije koronavirusa posebno ekonomski pogođen, a čemu su dokazi i sve veći redovi ispred pučkih kuhinja.

 

Očekuje se da će od ove mjere najviše koristi imati oko 300 tisuća radnika koji u tom okrugu žive i rade na relaciji Švicarska- Francuska. Aktivisti i humanitarci stoga napominju kako je ova mjera “izraz solidarnosti sa siromašnim žiteljima”, a pogotovo slabo plaćenim radnicima.

Jedan od najskupljih

Ženeva je inače treći najskuplji grad u svijetu. Prvi je Zürich, a drugi glavni grad Turkmenistana Ašgabat. Svaki od 26 švicarskih kantona može neovisno regulirati iznose plaća. Dva susjedna kantona, Jura i Neuchâtel već su uveli sličnu mjeru (s nešto manjim iznosom), a ostatak zemlje nema minimalnu plaću.