Svjedok iz ministarstva priznao: ‘Ne znamo gdje je USB stick s originalnim softverom koji je kupila Žalac’

Svjedoci su opisali primopredaju softvera vrijednog više od 2,13 milijuna eura

Među brojnim svjedočenjima u aferi softver teškoj oko 2,13 milijuna eura, koju je razotkrio Telegram, istražitelji su došli do iskaza brojnih svjedoka koji terete bivšu ministricu Gabrijelu Žalac i njezinog poznanika Mladena Šimunca. Upravo je njemu, kako tvrdi europsko tužiteljstvo, Žalac sredila unosan posao i oštetila EU fond, te državni proračun. Među dokazima istražiteljima je iznimno zanimljiv iskaz svjedoka koji je rekao kako se više ne zna gdje je USB stick na kojem je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU dobilo sporni softver. Drugim riječima, ne zna se gdje je originalni kod skupo plaćenog računalnog programa.

Riječ je o iskazu Tomislava Rajića, voditelja Službe za razvoj Ministarstva koji je pred istražiteljima potvrdio da je bio prisutan kod preuzimanja sticka.

Tko je preuzeo stick?

U Ministarstvo je taj stick 4. listopada 2018. donio osobno Šimunčev kompanjon Marko Jukić. Stigao je nedugo nakon što je njegova tvrtka Ampelos dobila ugovor vrijedan nešto više od 16 milijuna tadašnjih kuna. Novac mu je, kako smo već javljali, isplaćen početkom prosinca nakon što je Sabor prihvatio rebalans proračuna koji je predložila Vlada.

“Taj dan obavili smo primopredaju programskog rješenja sukladno ugovoru. Jukić ga je donio na jednom malom crnom USB sticku zajedno s tehničkom dokumentacijom i uputama za korištenje”, prisjetio se i Velimir Žunac, donedavni državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU.

“Krenuo sam ga staviti u računalo da provjerim je li prazan ili je na njemu programsko rješenje, no Jukić mi je rekao da neću vidjeti ništa posebno osim mnoštva datoteka i mapa. Objasnio mi je da softver mora biti stavljen u odgovarajuću programsku okolinu da bi se vidjelo funkcionira li. Sjećam se da je Tomislav Rajić odnio taj USB stick i rekao da će ga pohraniti na sigurno jer se ipak radi o sticku vrijednom 16 milijuna kuna. Inzistirao je čak da se naprave sigurnosne kopije sticka”, izjavio je Žunac.

Gdje je završio USB stick?

Nakon Žunaca iskaz je dao i sam Rajić koji je istražiteljima rekao važan detalj o navodnom nestanku sticka.

“Bio sam na primopredaji. Sjećam se da je kolega Dren Bilanović provjeravao sadržaj sticka, a zatim sam tražio da ga se pohrani u sef. Znam da je u sefu i završio, no jednako tako znam da ga tamo više nema. Volio bih znati gdje je taj USB stick sada”, izjavio je Rajić.

Problemi sa softverom

Bilanović je pak u svom svjedočenju istaknuo kako im je nakon tog natječaja bilo čudno što je cijena softvera određena bez sadržaja, odnosno preciziranja koliko koji element košta.

“To je neuobičajeno za IT industriju jer se iz troškovnika ne vidi koliko košta kupljeno IT rješenje, koliko nadogradnja, koliko aplikacija na neku IT infrastrukturu, održavanje i slično”, prisjetio se Bilanović.

Nakon što je doznao da je softver kupljen od tvrtke Ampelos išao je pretraživati internet kako bi se informirao o toj tvrtki budući da do tada nikada za nju nije bio čuo. Ispitan je još jedan informatičar koji je vidio izvorni kod ovog softvera. On je pak izjavio kako mu je odmah bilo jasno da će s njim biti problema.