Svjetska banka javlja da regiji od Bosne do Sjeverne Makedonije ide loše. Rast se usporava, investicije padaju

Stoje OK jedino u kategoriji rasta zaposlenosti. Analiza kaže da je rekordan

BELGRADE, SERBIA - 7 OCTOBER 2019: Turkey's President Recep Tayyip Erdogan (L) and SerbiaÕs President Aleksandar Vucic (R) review the honour guard during a welcome ceremony, in Belgrade, Serbia, Tuesday, Oct. 7, 2019. Erdogan is on a two-day official visit to Serbia.//TOSKICOKSANA_choix.2433/1910071418/Credit:Oksana Skendzic/SIPA/1910071420, Image: 475445935, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Oksana Skendzic / Sipa Press / Profimedia
FOTO: Oksana Skendzic / Sipa Press / Profimedia

Ekonomska aktivnost na zapadnom Balkanu se usporava a šest zemalja te regije od Bosne i Hercegovine do Sjeverne Makedonije bilježi nastavak pada investicija i izvoza, upozorili su u utorak iz Svjetske banke (WB) ukazujući na zabrinjavajuće rezultate posljednje šestomječene analize gospodarskih trendova u ovom dijelu Europe .

Iz ureda Svjetske banke u Sarajevu objavili su kako posljednje prognoze ukazuju na to da će gospodarski rast na zapadnom Balkanu u ovoj godini iznositi 3,2 posto što je manje od 3,9 posto koliko je rast iznosio u 2018. godini.

Nešto bolje rezultate u usporedbi s drugim državama regije bilježe Sjeverna Makedonija te Kosovo gdje se očekuje i dalje snažan rast od 4 posto.

Otvoreno je 150.000 novih radnih mjesta

Ostala gospodarstva zapadnog Balkana bilježe sporiji rast u odnosu na 2018. godinu. Za BiH, Crnu Goru i Srbiju predviđa se rast tek nešto veći od 3 posto dok je za Albaniju prognoza rasta 2,9 posto. Iako se za 2020. i 2021. godinu općenito predviđa rast regionalnog gospodarstva u SB-u prognoziraju kako će on ostati ispod desetogodišnjeg maksimuma postignutog 2018.

Crna Gora je u 2018. godini imala rast od čak 4,9 posto a Srbija 4,2 posto. U analizi SB-a ipak je istaknuto kako se unatoč usporavanju gospodarskog rasta, na zapadnom Balkanu i dalje opaža trend smanjenja nezaposlenosti kojega opisuju kao “rekordan”.

Navode kako je do lipnja ove godine otvoreno 150 tisuća novih radnih mjesta u regiji. To istodobno znači 43 tisuće radnih mjesta za mlade, pri čemu je skoro polovica ovih radnih mjesta otvorena u Albaniji. No čak i uz taj trend nezaposlenost u regiji ostaje veliki problem jer samo 44 posto radno sposobnih stanovnika država zapadnog Balkana stanovnika ima posao.