Svjetska zdravstvena organizacija misli da će ovo pomoći: majmunske boginje odsad će se zbog stigme zvati mpox

Oba naziva istodobno će se koristiti u razdoblju od godinu dana, a izraz 'majmunske boginje' postupno će se izbacivati iz upotrebe

Coloured transmission electron micrograph (TEM) showing monkeypox virus particles from a human skin sample. On the left, mature, oval shaped virus particles are seen. Immature virus particles (circular shaped, right) are also seen. Monkeypox particles are composed of a DNA (deoxyribonucleic acid) genome surrounded by a protein coat and lipid envelope. This virus, which is found near rainforests in Central and West Africa, causes disease in humans and monkeys, although its natural hosts are rodents. It is capable of human to human transmission. In humans it causes fever, swollen glands and a rash of fluid-filled blisters. It is fatal in 10 per cent of cases.,Image: 697909169, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Svjetska zdravstvena organizacija u ponedjeljak je izvijestila da će početi koristiti novi izraz – ‘mpox’ kao sinonim za majmunske boginje te je i ostale pozvala da slijede primjer nakon pritužbi po kojima je aktualni naziv bolesti rasistički i stigmatizirajući.

“Oba naziva istodobno će se koristiti u razdoblju od godinu dana, a izraz ‘majmunske boginje’ postupno će se izbacivati iz upotrebe”, objavio je WHO. Organizacija je početkom godine pokrenula javne konzultacije s ciljem pronalaska novog naziva za bolest.

Uklanjanje slika majmuna

Jedan od popularnijih prijedloga bio je naziv ‘mpox’ ili ‘Mpox’, koji je predložila organizacija za zdravlje muškaraca RÉZO. Njezin ravnatelj svojedobno je kazao da je uklanjanje slika majmuna pridonijelo da ljudi ozbiljno shvate hitnu zdravstvenu situaciju.

Bilo je i apsurdnih naziva poput ‘Poxy McPoxface’ koji je aludirao na Boaty McBoatface, naziv koji je zamalo nadjenut britanskome brodu za polarna istraživanja nakon javnog glasanja.

Majmunske boginje otkrivene su 1958. i nazvane su po prvim životinjama – majmunima, kod kojih su se pojavili simptomi. Do ove godine su se uglavnom širile u grupi zemalja zapadne i središnje Afrike. No od početka godine, po podacima WHO-a 110 zemalja u svijetu prijavilo je oko 80.000 potvrđenih slučajeva bolesti i 55 smrtnih slučajeva.