Svjetska zdravstvena organizacija: 'Omikron se širi neviđenom brzinom'

'Valjda smo do sada naučili da ovaj virus podcjenjujemo na vlastitu štetu', rekao je šef WHO-a

EDITORS NOTE: Graphic content / World Health Organization (WHO) Director-General Tedros Adhanom Ghebreyesus attends a daily press briefing on the COVID-19 outbreak (the novel coronavirus) at the WHO headquarters in Geneva on February 28, 2020. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)
FOTO: AFP

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izrazila je zabrinutost zbog “neviđeno” brzog širenja omikron varijante koronavirusa, koja je do sada potvrđena u 77 zemalja. Šef WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus vjeruje da je omikron prisutan u većini zemalja, ali da još nije službeno potvrđen, prenosi BBC.

Jučer je na konferenciji za medije Ghebreyesus rekao kako je zabrinut da se ne čini dovoljno za sukobljavanje s novim sojem i pozvao je zemlje da se ne opuste i da brzo djeluju kako bi zaštitile svoje zdravstvene sustave. “Valjda smo do sada naučili da ovaj virus podcjenjujemo na vlastitu štetu. Čak i da omikron izaziva blaže oblike bolesti, ogromna količina novozaraženih bi mogla opteretiti nepripremljene zdravstvene sustave”, rekao je čelnik WHO-a.

‘Docijepljivanje ne bi trebalo biti prioritet’

Ghebreyesus je naglasio da je cijepljenje najbolji alat u borbi protiv pandemije, ali je upozorio zemlje da se ne oslanjaju samo na cjepivo za izlazak iz krize nego da je potrebno poštivati i osnovne epidemiološke mjere poput održavanja distance i nošenja maski.

Između ostalog Ghebreyesus je ponovno upozorio protiv nejednakosti u globalnoj raspodjeli cjepiva upozorivši da neke zemlje ubrzavaju docijepljivanje booster dozama, dok u drugima, uglavnom siromašnijim zemljama, neki građani iz ranjivih skupina još nisu dobili ni prvu dozu.

Rekao je da booster doze mogu biti ključne u suzbijanju pandemije, ali da se radi o “pitanju prioriteta”. “Redoslijed je bitan. Davati booster doze skupinama koje imaju nizak rizik od razvijanja težeg oblika bolesti ili smrti ugrožava živote visokorizičnih skupina koje još čekaju na prvu dozu zbog ograničenja u opskrbnim lancima”, kazao je čelnik Svjetske zdravstvene organizacije.