Svjetski lideri upravo stižu u Srebrenicu, a neki mediji pišu da bi se Bill Clinton mogao ispričati za propuste međunarodne zajednice

Grabar-Kitarović i ministrica Pusić predvode hrvatsko izaslanstvo

Former US President Bill Clinton during the visit to the J/P Haitian Relief Organization (J/P HRO) Community Center and Urban Garden in Port au Prince, on February 24, 2015, with the Founder and CEO, US actor Sean Penn(not pictured). J/P HRO supports residents in the marginalized, high-density Delmas 32 neighborhood of Port Au Prince. The organization works to transition the surrounding areas affected by the earthquake to resilient, sustainable, and prosperous communities. AFP PHOTO/HECTOR RETAMAL
FOTO: AFP

SARAJEVO – Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić doputovale su u subotu prijepodne u Srebrenicu gdje će predvoditi hrvatsko izaslanstvo na središnjoj komemoraciji posvećenoj Bošnjacima ubijenim u genocidu 1995. godine.

Po dolasku u Srebrenicu Grabar-Kitarović i Pusić su se uputile u memorijalni kompleks u Potočarima gdje su ih dočekali načelnik općine Ćamil Duraković i predstavnici udruga koje okupljalju preživjele Srebreničane i članove obitelji ubijenih.

Američko izaslanstvo na čelu s Clintonom

“Dobro došla kraljice Balkana i nado Bosne i Hercegovine”, kazala je uz srdačni pozdrav hrvatskoj predsjednici Hatidža Mehmedović, predsjednica udruge “Majke Srebrenice”. Hrvatska predsjednica i ministrica vanjskih poslova nakon toga su se upisale u knjigu žalosti otvorenu u muzeju smještenom u kompleksu u kojemu je tijekom rata bila baza vojnika iz tadašnjeg sastava mirovnih snaga Ujedinjenih naroda (UNPROFOR).

Doputovali su i predsjednici Slovenije i Crne Gore Borut Pahor i Filip Vujanović te Makedonije Georgi Ivanov. U Srebrenicu su stigli i drugi visoki uzvanici poput bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona. On je na čelu izaslanstva u kojemu je i bivša američka državna tajnica Madeleine Albright te nekoliko senatora i kongresnika. U američkim medijima jučer su se pojavile spekulacije da bi se Clinton, američki predsjednik u vrijeme Srebrenice, mogao ispričati za propuste međunarodne zajednice i njegove administracije.

Na komemoraciju je stigao i predsjednik Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Theodor Meron. U Srebrenicu je u subotu stigao najveći broj inozemnih gostiju otkako se u tom gradu od 2003. godine organizirano pokapaju žrtve genocida.

Nema Rusije

Tamo je više od 90 izaslanstava država i međunarodnih organizacija koje predvodi tridesetak šefova država, predsjednika vlada, ministara vanjskih poslova ili predsjednika parlamenata. Neće biti zastupljene tek rijetke važne zemlje poput Rusije.

Ruski veleposlanik u BiH Petar Ivancov dolazak u Potočare otkazao je u u petak s obrazloženjem kako mu je organizacijski odbor “uskratio dobrodošlicu” zbog veta kojega je Moskva uložila u Vijeću sigurnosti Ujeidnjenih naroda na rezoluciju kojom je na prijedlog Velike Britanije trebao biti osuđen zločin genocida.