Nekad je nužno odabrati stranu

Tako to radi HDZ: Gradonačelnik koji je javnim novcem kupio tonu kulena izgubio izbore. Sad je postao pročelnik za pravne poslove

Bivši HDZ-ovi župan i gradonačelnik doveli Županju pred financijski slom. Sad su nagrađeni novim funkcijama

FOTO: Pixsell/Telegram

Nova gradska uprava Županje s gradonačelnikom Damirom Juzbašićem našla se u ozbiljnom problemu nakon što je Visoki trgovački sud (VTS) krajem prosinca prošle godine donio pravomoćnu presudu kojom državnoj tvrtki Borovo d.d. moraju vratiti 2,5 milijuna kuna. S pripadajućim kamama od 2006. taj se iznos popeo na oko pet milijuna kuna.

Koliki je to zalogaj za taj mali slavonski grad, najbolje se vidi iz podatka da se radi od oko 12 posto ovogodišnjeg proračuna Grada Županje. Inače, Županja, od svih gradova u Vukovarsko-srijemskoj županiji, ima najveći postotak smanjenja broja stanovnika, čak 23,52 posto, odnosno za proteklo desetljeće izgubila je 2844 stanovnika i s nekadašnjih 12.090 pala na 9246 žitelja.

Financijske akrobacije

Juzbašić i njegova ekipa koja je na prošlim lokalnim izborima pobijedila HDZ i njihovog gradonačelnika i bivšeg saborskog zastupnika Davora Miličevića (na čelu Županje bio je 16 godina) sada, ni kriva ni dužna ima ozbiljan problem. Pet milijuna kuna koje moraju uplatiti na račun Borova d.d. cijena su neodgovornog ponašanja i financijskih akrobacija Davora Miličevića i bivšeg dugogodišnjeg HDZ-ovog vukovarsko-srijemskog župana Bože Galića (četiri mandata), koji je također bio saborski zastupnik.

Grad Županja, s obzirom da je presuda pravomoćna, morat će isplatiti dug Borovu d.d., čak i ako uloži reviziju Vrhovnom sudu, što gradsku upravu stavlja u iznimno težak položaj. Kako Telegram saznaje, u Borovu d.d. nisu spremni na nagodbu koja bi isključivala isplatu kamata i najviše dokle mogu ići bio bi dogovor o mogućoj obročnoj isplati.

Napete političke prilike

Telegram je još krajem svibnja 2017. pisao o nevjerojatnoj transakciji koju su osmislili bivši vukovarsko-srijemski župan Božo Galić i bivši gradonačelnik Županje, Davor Miličević.

Kad je potkraj 2006. došlo do burnog prosvjeda nekoliko stotina radnika propale županjske tvrtke Lužnjak, koji su se utaborili ispred gradske uprave Županje, danonoćno prosvjedujući i tražeći zarađene a neisplaćene plaće, političke prilike u tom gradu bile su vrlo napete.

Ostapbenderovska operacija

Župan Galić, da bi smirio atmosferu, tada je smislio genijalni model kako će riješiti problem i radnicima isplatiti njihova potraživanja, a gradonačelnik Županje svesrdno ga je podržao i oduševljeno prihvatio njegovu zamisao. Nije mu bilo ni na kraj pameti o tome konzultirati članove tadašnjeg gradskog poglavarstva.

Ta ostapbenderovska operacija po modelu ”ideja naša, benzin vaš”, izvedena je ovako. Božo Galić, tadašnji vukovarsko-srijemski župan, prebacit će gradu Županji, u vidu pozajmice, 3. studenoga 2006. 2,5 milijuna kuna. Tri dana kasnije Miličević će, sav ozaren, izaći pred televizijske kamere i obznaniti kako su radnici isplaćeni, a prosvjed okončan. Naravno, model nije objasnio.

Usmeni dogovor HDZ-ovaca

Pozajmicu Vukovarsko-srijemske županije, dakako, trebalo je vratiti, a kako je Miličević novac podijelio radnicima propalog Lužnjaka, nije imao odakle podmiriti dug. Tada ponovno u akciju stupa župan Božo Galić: saziva sastanak na kojem on, Galić, gradonačelnik Županje Miličević i tadašnji predsjednik Uprave Borova Mirko Ćavara nalaze rješenje.

Državna tvrtka Borovo dat će pozajmicu Gradu Županji u iznosu od 2,5 milijuna kuna, a Božo Galić, tada moćni čovjek HDZ-a, u Zagrebu će srediti da taj novac Borovu d.d. bude uplaćen iz sredstava državnog proračuna. Sve je dogovoreno usmeno: nije bilo razloga da trojica HDZ-ovaca jedan drugom ne vjeruju na riječ, pa ništa nije stavljeno na papir.

Tražili pomoć iz Zagreba

Nakon nekoliko godina čekanja Borovo je zaprijetilo tužbom, a da bi se to izbjeglo ministar u Vladi Ive Sanadera, Petar Čobanković na sastanak zove Božu Galića, Mirka Ćavaru i Davora Miličevića da pronađu rješenje i izbjegnu sudski postupak.

Jedini rezultat sastanka bilo je nekoliko popijenih kava, pa će se gradonačelnik Županje, pokušavajući zaustaviti sudski postupak, 21. veljače 2011. obratiti tadašnjoj predsjednici Vlade Jadranki Kosor i zamoliti je za osobnu pomoć da iz proračunske pričuve uplati Gradu Županji 2,5 milijuna kuna.

Obećao je kako će Županja istoga časa, čim novac bude uplaćen na gradski račun, sredstva doznačiti Borovu d.d. Naveo je i kako će slučaj time biti završen, a da će se Borovo d.d. odreći kamata i bilo kakvih drugih potraživanja.

Niz sudskih presuda

No, Jadranka Kosor nije uslišila Miličevićevu molbu. Mirko Ćavara razriješen je dužnosti predsjednika uprave Borova d. d. 28. ožujka 2012., ali prije toga ipak je pokrenuo sudski spor. Trgovački sud u Osijeku, još za njegova mandata, 22. prosinca 2011. presudit će da Grad Županja mora Borovu vratiti 2,5 milijuna kuna. Miličević će uložiti žalbu koju će VTS usvojiti i Grad Županju osloboditi obveze povrata novca Borovu, naloživši toj državnoj tvrtki plaćanje sudskih troškova u iznosu od 175.177,50 kuna!

Borovo će potkraj srpnja 2016. uložiti reviziju Vrhovnom suda, a ovaj, 21. rujna prošle godine tu presudu ukinuti i vratiti Visokom trgovačkom sudu na ponovno suđenje. Sada VTS mijenja stav, te 22. prosinca prošle godine presuđuje u korist Borova d.d. Ta je presuda, rekli smo, pravomoćna.

Lijepo su se snašli

Čitatelje svakako zanima što se dogodilo s bivšim gradonačelnikom Županje, poznatom po kupovini enormnih količina kulena tijekom svoja četiri mandata, kao i s bivšim županom Božom Galićem, glavnim akterima nevjerojatne priče o transferima javnog novca. Ni jednom ni drugom nije loše bez obzira na to što su ostali bez političkih funkcija. Njihova stranka, HDZ, za obojicu se pobrinula.

Galić je nakon što je prestao biti župan, otišao za posebnog savjetnika u Ministarstvo regionalnog razvoja i europskih fondova (!), za šest tisuća kuna mjesečno kako ne bi živio samo od bijedne saborske mirovine, a Miličevića su, nakon što je izgubio izbore, uhljebili u Vukovarsko-srijemsku županiju na mjesto pročelnika Upravnog odjela za pravne i opće poslove. Bolje osobe za te funkcije teško da je bilo moguće naći.