Nekad je nužno odabrati stranu

Tako to radi HDZ. Ovi moćnici ostali su na funkcijama unatoč presudama za nasilje, kriminalu, optužbama za silovanje

Eventualno im je 'iz moralnih razloga' zamrznuto članstvo ili su, u najgorem slučaju, ispisani iz stranke

Zoran Kontak, načelnik Općine Popovac, kojemu ”hlače same padaju” jednostavno je riješio optužbe za seksualno napastovanje 34-godišnje zaposlenice na javnim radovima te općine: ”Samoinicijativno sam podnio zahtjev za isključenje iz stranke. Zbog moralnih razloga ne želim biti na teret stranci u ovoj situaciji dok ne dokažem svoju nevinost”, rekao je za Novu TV.

No, ”moralni razlozi” nimalo ga ne obvezuju da ostavku podnese i na funkciju općinskog načelnika. Ne misli, očito, da je odgovornost prema biračima bar jednako važna koliko i odgovornost prema stranci. Kontakov postupak po nebrojeni put dokazuje koliko je političarima u Hrvatskoj ostavka oduran i mrzak čin, riječ čije značajne i smisao kao da ne razumiju. Žrtvovat će (zbog ”moralnih razloga”) i članstvo u stranci, samo da ostanu na položaju.

Dekanić je župan, Mandarić u stranci

Damir Dekanić i dalje je vukovsko-srijemski župan, iako je godinu dana uporno lagao da nije vozio službeni automobil koji je pijan slupao (1,44 promila alkohola) na prošlogodišnji Uskrs, a potom štetu na vozilu naplatio od osiguranja. Ne pada mu napamet dati ostavku – ravno iz pritvora vratio se u fotelju župana – jer kaže, njega su birali građani, a stranka kojoj pripada, HDZ, iz ”moralnih je razloga” Dekaniću zamrznula članstvo.

Gradonačelniku Đakova i saborskom zastupniku HDZ-a Marinu Mandariću, koji je tijekom obnašanja dužnosti Grad Đakovo oštetio za najmanje 150.000 eura, nije ni na kraj pameti podnijeti ostavku, a s obzirom na to da je važna ruka tankoj vladajućoj većini u Hrvatskom saboru, stranka mu čak nije ni zamrznula članstvo. Telegram je nedavno pisao o nevjerojatnom skandalu: o trošku Grada Đakova izgrađena je asfaltna cesta do farme jednog od HDZ-ovih donatora, koja je potom o trošku Grada morala biti uklonjena.

Učinjeno je to jer je Građevinska inspekcija utvrdila da cesta nije imala građevinsku dozvolu, a Mandarić je samo slegnuo ramenima rekavši da su mu objašnjavali da dozvola nije potrebna, jer se radilo, kako su ga uvjeravali, o pojačanom održavanju. Prije nešto manje od pet godina tadašnji pročelnik Grada Đakova, samo na temelju jedne e-poruke, bez dodatne provjere, nasjeo je na računalnu prijevaru i nepoznatoj osobi uplatio 50.000 eura. Posljedice nije snosio, kao ni njegov šef, gradonačelnik Mandarić.

Puljašić i radovi, Kirin i nestanak milijuna

Alen Jurenac (HDZ), načelnik Općine Čačinci, u Virovitičko-podravskoj županiji gdje je prošlog mjeseca na novoizgrađenom dječjem vrtiću zbog poplave došlo do ogromne štete jer je sagrađen na području gdje su se i ranije događale bujične poplave, mada je oporba upozoravala na tu činjenicu, nije iz ”moralnih razloga” tražio isključenje iz stranke niti je pomislio na ostavku. U vrijeme kada je donesena odluka o mjestu gradnje vrtića, Jurenac je bio zamjenik općinskog načelnika.

Bivšem ministru unutarnjih poslova i aktualnom HDZ-ovom gradonačelniku Virovitice Ivici Kirinu nije bilo ni na kraj pameti podnijeti ostavku niti zbog ”moralnih razloga” napustiti HDZ kada je 2019. u gradskoj blagajni utvrđen nestanak 17,25 milijuna tadašnjih kuna. Za sve je osumnjičen Siniša Palm, pročelnik za financije koji je pod čudnim, nikad razjašnjenim okolnostima, počinio samoubojstvo.

Kad je Telegram otkrio kako je tadašnji saborski zastupnik HDZ-a i gradonačelnik Požege Darko Puljašić, mimo natječaja, tajno dogovarao poslove za radove koje financira grad, morao je pod snažnim pritiskom stranačkog vrha podnijeti ostavku na zastupničko mjesto, ali je gradonačelnik Požege ostao do posljednjeg dana mandata. U međuvremenu za to je djelo nepravomoćno osuđen.

Ni sumnja u kaznena djela im nije za ostavku

Bivši HDZ-ov župan u Požeško-slavonskoj županiji, brigadni general Alojz Tomašević, pravomoćno je osuđen zbog obiteljskog nasilja pa ga je stranka isključila iz članstva, ali je župan ostao do kraja mandata. A notorni Franjo Lucić, kada je objavljena audio snimka koja dokazuje pokušaj podmićivanja Telegramovog novinara (u međuvremenu pravomoćno je osuđen na godinu dana zatvora) ”iz moralnih je razloga” podnio ostavku na funkciju predsjednika Županijskog odbora HDZ-a Požeško-slavonske županije, ali je na mjestu saborskog zastupnika ostao sve do kraja mandata, još pune tri godine.

Već je postala otrcana usporedba sa zemljama razvijene demokracije (kakvom sebe smatra i Hrvatska) u kojima dužnosnici podnose ostavke čim, makar i neznatno, naruše integritet funkcije koju obnašaju. Smatraju to posve normalnim standardom, minimumom koji mogu (i moraju) učiniti kako bi pokazali odgovornost prema javnoj funkciji koju obnašaju i prema onima koji su ih na funkciju izabrali.

Osam svježih primjera koje smo naveli pokazuju kako ni sumnja u počinjenje uistinu krupnih kaznenih djela (od kojih su neka dobila i sudski pravorijek) dužnosnicima u Hrvatskoj nisu razlog za ostavku. Sumnje u seksualno napastovanje, pokušaje podmićivanja, krajnje nesavjesno poslovanje s ogromno materijalnom štetom, nestanak milijunskih iznosa iz gradske blagajne, dogovaranje poslova bez natječaja, obiteljsko nasilje, vožnja u alkoholiziranom stanju…, ništa od toga nije dovoljno za ostavku. I sve se svodi na rečenicu: neka ih kazne birači na sljedećim izborima.