Talijanka koja je preživjela Auschwitz tražila je osnivanje odbora za borbu protiv mržnje. Sad prima prijetnje i čuva je policija

Usvojen je prijedlog 89-godišnje Liliane Segre, 'doživotne senatorice'

FOTO: screenshot

Liliani Segre, 89-godišnjoj gospođi iz Italije koja je preživjela konclogor Auschwitz, a prošle godine je postala “doživotna talijanska senatorica”, dana je policijska zaštita nakon što je posljednjih dana na društvenim mrežama primila stotine prijetnji. Prijetnje su uslijedile nakon što je gospođa Segre od talijanskog parlamenta zatražila da osnuje odbor za borbu protiv mržnje. Prijedlog je usvojen usprkos nedostatku potpore talijanskih desničarskih stranaka.

Zastupnici nacionalističke stranke Liga koju vodi Matteo Salvini, stranke desnog centra Forza Italia i krajnje desne Braće Italije suzdržali su se od glasanja o njezinom prijedlogu. Gospođa Segre je zatražila da se u Italiji osnuje izvanredna komisija za suzbijanje svih oblika rasizma, antisemitizma, poticanja na mržnju i nasilja na etničkoj i vjerskoj osnovi.

Čuvaju je dva karabinjera

„Apelirala sam na savjest svih i mislila sam da će komisija za borbu protiv mržnje biti prihvatljiva svima”, kazala je Segre nakon glasanja, piše BBC. U međuvremenu je gospođa primala do 200 mrzilačkih, antisemitskih poruka dnevno. Neke su prijetnje bile toliko ozbiljne da je milanski prefekt Renato Saccone u srijedu održao sastanak s odborom za sigurnost i javni red na kojem je dogovoreno da se gospođi dodijeli policijska zaštita. Tako stariju gospođu pri izlasku u javnost čuvaju dva karabinjera.

U međuvremenu je milansko javno tužilaštvo priopćilo kako je otvorilo istragu o mrzilačkim porukama, te zatražilo pomoć talijanske antiterorističke policije. Gospođa Segre je rođena u Milanu 1930. godine. S 13 godina je s ocem iz fašističke Italije pokušala pobjeći u Švicarsku. Nije uspjela, pa je u siječnju 1944. poslana u koncentracijski logor Auschwitz. Tamo su joj ubijeni otac, djed i baka. Liliana Segre je preživjela najzloglasniji nacistički konclogor, te logor u Ravensbrücku u koji je prebačena nakon Auschwitza. Odande ju je na kraju oslobodila Crvena armija.