AstraZeneca je sakrila 30 milijuna doza cjepiva u tvornici u Italiji, objavila je La Stampa

Prema izjavama EU dužnosnika pojačat će se nadzor izvoza cjepiva iz EU

A member of the public prepares to receive a dose of the AstraZeneca/Oxford Covid-19 vaccine at a temporary vaccine centre set up at City Hall in Hull, northeast England on February 10, 2021. (Photo by Paul ELLIS / AFP)
FOTO: AFP

Zalihe cjepiva AstraZenece, čini se, bit će novi razlog za obračun između Europske unije i Velike Britanije. Naime, Europska unija došla je do saznanja da je AstraZeneca u Italiji, navodno, skrila oko 30 milijuna doza cjepiva koje su trebale biti prebačene u Veliku Britaniju. Vijest je objavila, između ostalih, i talijanska La Stampa. Oni navode da se zaliha cjepiva nalazi u tvornici Catalent Anagni. Bila je, kako navodi La Stampa, spremna za transport u Veliku Britaniju, ali talijanske su je vlasti otkrile u sklopu istrage koju je pokrenula Europska komisija.

Riječ je o količini doista značajnoj i za EU, ali i za Veliku Britaniju, posebice kada se postavlja pitanje čiji će ugovor farmaceut prije ispoštovati, onaj o isporuci doza EU ili onaj s Britanijom.

The Irish Times, koji isto tako piše o sakrivenoj zalihi cjepiva, dodaje da su posljednjih dana odnosi između Bruxellesa i Londona napeti. Utoliko više jer EU sada razmatra mogućnost pooštravanja nadzora izvoza cjepiva sa svog teritorijalnog prostora. “Razgovarali smo s državama članicama i, naravno, namjeravamo nešto poduzeti jer ovo je zaista pitanje koje se ne može ostaviti bez nadzora. Upotrijebit ćemo sve alate koji nam stoje na raspolaganju da bismo dobili doze”, poručila je glavna pregovaračica Europske komisije za cjepiva Sandra Gallina, koja je ujedno podsjetila da EU sada ne prima ni četvrtinu očekivanih doza.

Zabrana izvoza u Australiju

Prema trenutnim odredbama o kontroli EU-a protiv cjepiva, talijanska vlada i Europska komisija mogu odbiti izvoznu dozvolu za cjepiva ako tvrtka ima neispunjeni ugovor s EU-om, ali predlaže da ih se pošalje na popis određenih zemalja, uključujući Britaniju. Rim je prethodno odbio izdati dozvolu za slanje za 250.000 doza AstraZenece koje su trebale biti poslane u Australiju. To je dosad jedina odluka Europske unije o odbijanju izvoza. Početkom veljače je iz Europske unije u Britaniju izvezen 41 milijun doza cjepiva.

Britanski premijer Boris Johnson lobirao je u Parizu i Berlinu za doze AstraZenece, a kompromis je postigao tako što ih je pristao dijeliti s Europskom unijom. “Nastavit ćemo surađivati s europskim partnerima na isporuci uvođenja cjepiva. Sve što mogu reći je da mi u ovoj zemlji ne vjerujemo u blokade bilo koje vrste, cjepiva ili cjepiva “, rekao je novinarima.

Ipak, piše The Irish Times, očekuje se da će Europska komisija predložiti pooštravanje kontrola kako bi se omogućilo blokiranje izvoza u zemlje koje zauzvrat ne izvoze cjepiva u EU ili koje imaju veću stopu cijepljenja od EU.