Monstruoznom tati s Paga koji je svoju djecu bacio kroz prozor potvrđeno je 30 godina zatvora

Obitelj je godinama bila u tretmanu centra čiji su ih djelatnici samo povremeno obilazili

11.12.2019., Zadar - Na Zupanijskom sudu u Zadru zapocelo je sudjenje Josipu Rodjaku koji je pocetkom ove godine bacio svoje cetvero djece s balkona obiteljske kuce na Pagu. 
Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: Dino Stanin/PIXSELL

Vrhovni sud potvrdio je kaznu od 30 godina zatvora monstrumu s Paga, Josipu Rođaku koji je s terase bacio četvero svoje djece. Osuđen je za četiri teška pokušaja ubojstva. Uz kaznu izrečena mu je i obvezna mjera psihijatrijskog liječenja.

Presudom je dio odgovornosti Vrhovni sud vrlo eksplicitno svalio i na sustav socijalne skrbi u čijem je tretmanu ova obitelj bila. Neizravno su prozvani i političari, odnosno oni kojima je obveza unaprijediti funkcioniranje tog sustava.

Kako su djeca uspjela preživjeti?

U veljači 2019. tada 54-godišnji Rođak u jutarnjim je satima uzeo jedno po jedno dijete i bacio ih s visine od gotovo pet metara na betonsko dvorište. Dječica koja su tada imala tri, pet, sedam i osam godina zadobila su teške ozljede, jedno čak i opasne po život. Samo pukom srećom, primjećuje u presudi i Vrhovni sud RH, izbjegnut je smrtni ishod ovog sumanutog čina.

Za pokušaj ubojstva svakog djeteta Županijski sud u Zadru izrekao je osam godina zatvora, te je Rođaku izrečena jedinstvena kazna od 30 godina u što je uračunata i jedna godina zatvora na koju je ranije uvjetno bio osuđen zbog zlostavljanja i zanemarivanja djece. Vrhovni sud, koji je analizirao žalbe državnog odvjetništva i okrivljenika, sada kaže da je ta presuda utemeljena.

Otac je imao težak psihički poremećaj

“Ova kazna u svemu odgovara težini počinjenih kaznenih djela, okolnostima počinjenja djela te ličnosti samog optuženika. Pravilno je prvostupanjski sud otegotnim cijenio optuženiku dosadašnju osuđivanost zbog kaznenog djela povrede djetetovih prava. Olakotnim je cijenjeno njegovo priznanje, izraženo žaljenje te bitno smanjena ubrojivost koju nije skrivio”, obrazlaže Vrhovni sud.

Kod Rođaka je, naime, utvrđeno oštećenje moždanih funkcija zbog čega je njegovo psihičko stanje oscilirao. Bilo mu je osim psihičkog naručeno i fizičko zdravlje, zbog čega sud naglašava da je bio bitno smanjeno ubrojiv kada je pokušao ubiti svoju djecu.

Tko je kriv u sustavu socijalne skrbi?

Kako se radilo očito o ozbiljno bolesnoj osobi Vrhovni sud ističe da veliki dio odgovornosti za ono što je napravio leži i na nefunkcioniranju sustava.

“Nema dvojbe da su društveni uzroci odnosnog tragičnog događaja, dijelom, pozicionirani i unutar funkcioniranja sustava socijalne skrbi.

Odgovornost za funkcioniranje sustava je na samom sustavu i pojedincima unutar sustava, ali ponajviše na onima koji imaju ovlast i obvezu unaprijediti funkcioniranje sustava. A sustav socijalne skrbi, očito, je trebalo poboljšati kako jačanjem kapaciteta socijalne skrbi, tako i povećanjem broja mjesta u domovima i udomiteljskim obiteljima”, stoji u presudi koju potpisuje vijeće na čelu sa sutkinjom Ileanom Vinjom.

Je li ovo konačna presuda Rođaku?

Obitelj je bila pod tretmanom Centra za socijalnu skrb od 2012. uz zaključke da je roditeljima potreban savjetodavni rad u odgoju njihove maloljetne djece. To se ostvarivalo isključivo povremenim odlascima u obitelj, primjećuje Vrhovni sud.

Protiv ove presude, budući da je u pitanju kazna dugotrajnog zatvora, Josip Rođak ima pravo uložiti još jednu žalbu. O njoj, u tzv. trećem stupnju odlučuje Vrhovni sud Republike Hrvatske.