Telegram analiza: Orešković je najavio rast kreditnog rejtinga. Dok ima nestabilnu Vladu, rejting pada

Orešković je mislio baviti se ekonomijom bez politike, no to je nemoguće

23.02.2016., Zagreb - U hotelu Esplanade odrzana konferencija  Proracun Zaokreta. Na konferenciji je bio prisutan i premijer Tihomir Oreskovic zajedno s nekolicinom ministara.Photo:
FOTO: PIXSELL

Proces dodjeljivanja kreditnih rejtinga prilično je složen, i nikada se ne bavi samo gospodarstvom. Kada predstavnici agencija koje određuju rejting dođu u Zagreb, oni, među ostalima, redovito razgovaraju s političkim komentatorima, javnim intelektualcima, a katkad i s predstavnicima oporbenih političkih stranaka.

Ti se razgovori, načelno, odvijaju u prostorijama Ministarstva financija u Katančićevoj ulici u Zagrebu.

Tijekom razgovora o političkoj situaciji u zemlji ljudi iz kreditnih agencija pitaju sugovornike kako ocjenjuju politička uvjerenja čelnika aktualne vlasti, misle li da su oni skloni stabilnim ili ekstremnim opcijama, koliko su zaista kadri vladati, te ima li njihova vlast dovoljno čvrsto institucionalno, ali i glasačko uporište.

Razočaranjem Milanovićevom politikom

Procjene o ovim pitanjima značajno definiraju konačni kreditni rejting. Potpuno je, dakle, netočno, misliti da se kreditni rejting pojedine zemlje procjenuje jedino na temelju njenih ekonomskih performansi. Kreditni rejting određene države zavisi, osim o javnom dugu ili o BDP-u, i o povjerenju u Vladu koja vodi tu zemlju.

Ili, još točnije, kreditni rejting izravno zavisi o političkoj stuaciji u državi. Kada je Zoran Milanović prije četiri i pol godine bio došao na vlast, vodeće kreditne agencije nisu odmah rušile hrvatski rejting, jer su željele iskazati poverenje u novu vladu.

Pad rejtinga usljedio je kasnije, pošto je postalo vidljivo da se njegova vlada neće upuštati ni u kakve ozbiljne ekonomske reforme, ali i nakon što se stabilnost lijevo-liberalne vlade počela uklanjati pod naletom konzervativne revolucije.

Težak međunarodni udarac Oreškoviću

Čim je Tim Orešković postao premijer, on je kazao je kako je njegov prvi zadatak da podigne hrvatski kreditni rejting. Umjesto toga, Moody s je srušio naš kreditni rejting, zadajući time prvi težak međunarodni udarac gospodinu Oreškoviću. Dogodilo se baš suprotno njegovoj najavi.

Državni proračun, koji kao da je prepisan iz Milanovićeva kabineta (ne računajući uistinu sramotno glupo rezanje novca za obrazovanje), samo je povod za negativnu kreditnu ocjenu. Glavni je razlog političko stanje u Hrvatskoj.

Vlada koja se nije kadra kompletirati ni nakon dva mjeseca, premijer koji nema niti jedan posto političkog legitimiteta, koalicijski partneri koji se otvoreno ne podnose, iritantni diletantizam jednog od članova vladajuće koalicije, i prilično zastrašujući proplamsaji autentičnog fašizma kod drugih pripadnika vladajuće koalicije, čine Hrvatsku politički nestabilnom državom.

Ekonomija bez politike

Od rata od danas Republika Hrvatska nije imala nestabilniju vlast, koja, k tome, naginje najgorim oblicima ekstremizma. Takva vlast naprosto ne može dobiti međunarodnu potporu, pa tako ni povjerenje agencija za kreditni rejting.

Ako je Tihomir Orešković zaista računao da se može uspješno baviti ekonomskom politikom, dok će pravu politiku ostaviti Tomislavu Karamarku i Boži Petrovu, sada se uvjerio koliko je bio u krivu.

Ako se, pak, odlučio baviti stvarnom politikom, za što ga, međutim, nitko nije izabrao, ostavka Milijana Brkića s položaja na koji Brkić nije ni stigao biti izabran, Oreškovićev je možda posljednji politički uspjeh.


Redakcijski komentar uredništva Telegrama.