Telegram doznaje: DORH dvije godine istraživao Klicu zbog ratnih zločina u BiH, zaštićeni svjedok teretio ga za mučenja

DORH je od 2013. u tajnosti prikupljao dokaze protiv ubijenog Žuljevića

Vinko Žuljević Klica
FOTO: Petar Glebov/PIXSELL

Likvidacijom Vinka Žuljevića Klice u DORH-u je zatvoren i njegov tajni dossier. Telegram doznaje da je još 2013. godine posebni odjel DORH-a u Zagrebu, u velikoj diskreciji preuzeo iz BiH opsežni tajni spis o nekolicini hrvatskih državljana koji su se dovodili u vezu s počinjenjem ratnih zločina 1993.

Među njima je i ubijeni šef klana iz Sesveta, Vinko Žuljević Klica. Istodobno, tužiteljstvo BiH danas je Hini potvrdilo da je vođena istraga protiv Vinka Žuljevića Klice. ali nisu spomenuli da je predmet predan na postupanje DORH-u.

Spis predan DORH-u 2013

Tužitelji u Zagrebu procijenili su još 2013. da bi nastavkom istrage u Zagrebu i Hrvatskoj mogli prikupiti dovoljno dokaza kako je, sada likvidirani Vinko Žuljević Klica, odgovoran za počinjenje ratnih zločina. Ali i nauditi njegovoj kriminalnoj skupini.

Jedan od izvora, s kojim su novinari Telegrama neslužbeno razgovorali, potvrđuje da je postajala takva strategija. “Točno je. Mi smo znali tko je Klica. Htjeli smo udariti na njegovu kriminalnu organizaciju i na taj način’, kaže naš izvor blizak istrazi. Prema informacijama koje je prikupio Telegram, istražitelji su mjesecima radili na prikupljanju novih podatka i potvrđivanju informacija koje su dobili u spisu iz BiH. Doslovno su prekopane sve dostupne arhive koje se odnose na rat u BiH.

Mučenja u motelu Akvarijum

Posebno je upečatljiv iskaz zaštićenog svjedoka iz BiH koji je precizno opisivao događaje u bivšem motelu “Akvarijum”, u Bugojnu. Tamo su pripadnici Hrvatskog vijeća obrane, u jeku najžešćih hrvatsko-bošnjačkih sukoba, uspostavili zatvor u kojemu je bilo zatočeno više desetaka Bošnjaka, uključujući tu žene i djecu.

U iskazu zaštićeni svjedok tvrdi da su zatočenici, bugojanski Bošnjaci, bili izloženi zlostavljanjima u kojima je sudjelovao i Žuljević, tada zapovjednik Antiterorističke grupe (ATG) ‘Garavi’ na području grada.

Fizičko i psihičko zlostavljanje

Po dostupnim podacima, u hotelu Atrijum bilo je zatočeno 45 bugojanskih Bošnjaka koji su tijekom rata fizički i psihički zlostavljani. Nakon pada Bugojna u ljeto 1993. godine Klica se zajedno s pripadnicima postrojbe Garavi priključio Kažnjeničkoj bojni Mladena Naletilića Tute. Žuljević je iz rata izašao u činu pukovnika HVO-a.