Telegram doznaje: država odobrila potpore zbog kojih će veliki mesni proizvođači na svinjskoj kugi zaraditi milijune

Na epidemiji koja je poharala hrvatske farme tako će se, uz pomoć Ministarstva poljoprivrede, okoristiti tri krupna igrača, a najviše Braća Pivac

Dok slavonski svinjogojci mjesecima trpe enormne štete uzrokovane afričkom svinjskom kugom, velike tvrtke izvrsno će zaraditi zahvaljujući državnim poticajima. Na epidemiji koja je poharala hrvatske farme tako će se, uz pomoć Ministarstva poljoprivrede, okoristiti tri krupna igrača – Braća Pivac, Ravlić te PIK Vrbovec.

Pritom će Vajda, članica Mesne industrije Braća Pivac, prema izračunima Telegramovih sugovornika zbog pojave svinjske kuge profitirati za gotovo dva milijuna eura.

Niža cijena ulazne sirovine

Program potpore vrijedan je pet milijuna eura, a dosad je dogovorena isplata 3,2 milijuna. Shema izdašnih potpora od koje najviše koristi imaju igrači u mesnoj industriji izgleda ovako: velike farme s područja Vukovarsko-srijemske županije (takozvane zone ograničenja) prodaju svoje zdrave svinje, no iako je tržišna cijena 1,80 do 2 eura po kilogramu žive vage, država ih obeštećuje s 0,80 eura po kilogramu otkupljenih svinja.

S druge strane, mesna industrija i klaoničari plaćaju cijenu nižu od tržišne. Njima je tako, jer su proizvođači namireni, manji iznos ulazne sirovine. Klaoničari su zbog epidemiološkog stanja plaćali svinje po nižoj cijeni od tržišne, jer se to meso smije koristiti samo za termičku obradu. Riječ je o pravilima za oznake zdravstvene ispravnosti hrane životinjskog podrijetla koje je donijela Europska komisija i tiču se termičke obrade mesa i pripreme šunki i plećki.

Iz takvog se mesa primjerice ne smiju raditi salame, nego krvavice, tlačenica, kuhana slanina… Životinje uzgojene u zoni ograničenja zbog afričke svinjske kuge mogu se prerađivati, a kako postoje ograničenja termičke obrade, potencijalni gubitak je odlučila nadoknaditi država.

Milijuni za velike igrače

Kako taj zatvoreni krug izgleda u brojkama? S područja Vukovarsko-srijemske županije, u kojoj se proširila afrička svinjska kuga, od 1. srpnja do 9. listopada zaklano je 40.305 svinja. Vajda braće Pivac kupila je i otpremila iz te županije 24.485 komada, PIK Vrbovec 10.890, Ravlić 4930.

“Svinju od 120 kilograma zapravo su platili samo 120 eura, dok bi realna cijena bila od 200 do 240 eura”, objašnjava sugovornik upućen u problematiku. “Da je primjerice Vajda kupovala ovih 24.485 svinja (računali smo prosječno grlo od 100 kilograma) po najnižoj tržišnoj cijeni od 1,80 eura platila bi uzgajivačima 4.4 milijuna eura. Po cijeni ovog specijalnog državnog programa potpore, istu su količinu platili skoro dva milijuna eura manje”.

Odgovor Braće Pivac

Grupa Pivac u odgovoru na Telegramov upit kaže da je njihova sastavnica, tvrtka Vajda iz Čakovca, u razdoblju od 4. kolovoza do zaključno konca prošlog tjedna iz Vukovarsko-srijemske županije i zone ograničenja – nadzora preuzela i privela svrsi oko 25.000 tovljenika i prasadi raznih kategorija.

“Radi se o preuzimanju i propisnom zbrinjavanju klinički zdravih svinja, koje moraju biti podvrgnute termičkoj obradi ili sušenju mesa duže od devet mjeseci. Sukladno europskim i nacionalnim propisima objekt za klanje i preradu mora udovoljiti svim uvjetima vezanim uz postupanje sa životinjama iz zona nadzora, a svega nekoliko objekata unutar Hrvatske ima mogućnost udovoljiti tim kriterijima, kao i privesti svrsi i preraditi veći broj tovljenika”.

Poremećaj na tržištu

Kažu da je Vajda u sklopu tih mjera otkupljivala svinje poštujući sve mjere kontrole koje provodi Ministarstvo poljoprivrede, a usmjerene su na ublažavanje zdravstvenih i ekonomskih posljedica izazvanih ovom ugrozom. “Želimo napomenuti da od broja gore spomenutih svinja preko 97 posto potječe od tri velika proizvođača – PIK Vinkovci, Vupik i Protein. Svinje su otkupljene po cijeni koja uz razliku koju proizvođačima nadoknađuje resorno ministarstvo, doseže punu tržišnu cijenu”, odgovara Grupa Pivac. Podaci kojima raspolaže Telegram pokazuju da primjerice Vajda Braće Pivac otkupljuje veću količinu svinja od Vupika nego što to radi PIK Vrbovec koji je, kao i Vupikove farme, u sastavu Fortenove.

Neki od naših sugovornika strahuju kako bi ovakva diskontna cijena omogućena uz snažnu državnu potporu mogla poremetiti cijene na tržištu. Računa li se prosječna težina svinje od 100 kilograma, riječ je o ukupno više od 4 milijuna kilograma. Ako svaka svinja daje oko 60 kilograma polutki, odnosno minimalno 35 kilograma proizvoda, to je ukupno najmanje 1.410.675 kg ili 1410 tona proizvoda koje će hrvatski potrošači kupiti u trgovinama.

Što kaže Ministarstvo

“Tim programom potpora u sektoru svinjogojstva država kompenzira gubitak prihoda zbog afričke svinjske kuge za životinje otpremljene na klanje iz objekata u zonama u svrhu moguće prerade, objašnjavaju iz Ministarstva poljoprivrede. “Njime je predviđena potpora uzgajivačima do 0,80 eura po kilogramu otpremljenih svinja iz zona ograničenja. S obzirom da je program u procesu odobravanja, do sada nije bilo isplata po ovom programu”, kažu iz resora Marije Vučković.

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, do 8. listopada je eutanazirano 23.160 svinja na gospodarstvima, a dodatno je prisilnim klanjem u svrhu eutanazije u kojem su sudjelovale tri klaonice usmrćeno 2138 svinja. “Afrička svinjska kuga je zabilježena u 21 jedinici lokalne samouprave u Vukovarsko-srijemskoj županiji i 3 jedinice lokalne samouprave u Brodsko-posavskoj županiji. Novih širenja zone ograničenja od srpnja 2023. godine do danas nije bilo”, kažu iz ministarstva.