Telegram doznaje: Mamić sprema manevar protiv Modrića zbog 14 milijuna kuna izvučenih iz Dinama

Vrhovni sud raspravljat će o prvoj Mamićevoj presudi krajem ovog mjeseca

FOTO: PIXSELL

Uskoro ćemo, dakle, saznati epilog jednog od važnijih sudskih procesa, onog protiv Zdravka Mamića i suoptuženih za izvlačenje 116 milijuna kuna iz Dinama. Mamić je zbog toga nepravomoćno osuđen na šest i pol godina zatvora, a uoči izricanja presude pobjegao je iz Hrvatske. Vrhovni sud krajem ovog mjeseca raspravljat će o njegovom slučaju.

Telegram doznaje da će Mamić u žalbenom procesu ozbiljno napasti Luku Modrića, i njegovu ulogu u podjeli novca od transfera u Tottenham. Smatra da sud nije utvrdio gdje su milijuni iz Dinama pa traži da se presuda ukine.

Gdje je 14 milijuna Dinamovih kuna?

Prema Mamićevim tvrdnjama, Županijski sud u Osijeku uopće nije odgovorio na pitanje gdje je 14 milijuna kuna od ukupno 66 milijuna kuna što ih je Dinamo isplatio Modriću na osnovu sumnjivog aneksa o podjeli obeštećenja od transfera u Tottenham.

Dio od tog iznosa, 52 milijuna kuna, Modrić je, kaže sud, isplatio Mamiću. No što je bilo s preostalih 14 milijuna nije utvrđeno, primjećuje Mamić.

“Je li Luka Modrić, znajući da s Dinamom nije imao zaključen aneks po kojem bi mu pripao postotak transfernog obeštećenja, nezakonito raspolagao s iznosom od 66 milijuna kuna što mu ih je klub isplatio?”, pita dalje Mamić i dodaje: “Je li Modrić nezakonito zadržao za sebe onih 14 milijuna kuna?”.

Sporan je i Lovrenov transfer

Sporan mu je i izračun iz presude koji se odnosi na podjelu transfernog obeštećenja za Dejana Lovrena. Sud je utvrdio kako u trenutku kada se Lovrenov aneks pojavio Dinamo više nije imao novaca, pa je podigao 4,4 milijuna eura kredita.

Lovrenu je isplaćeno 25,9 milijuna kuna, te je plaćeno 5,4 milijuna kuna poreza. To iznosi, računaju Mamić i njegov odvjetnik Veljko Miljević, ukupno 31,3 milijuna kuna. Sud ipak zaključuje kako je Dinamo oštećen za cijeli iznos kredita, odnosno 35,8 milijuna kuna. Što je s razlikom pita Mamić u žalbi.

Dinamo kaže da štete nema

Sam Dinamo tvrdi da mu nije učinjena nikakva šteta. To je važno jer je osnovno obilježje kaznenog djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, koje se stavlja Mamiću na teret, upravo nastanak štete.

Dinamov savjetnik u žalbi prilaže i sudsku praksu iz koje proizlazi da su u nekim slučajevima donijete oslobađajuće presude kada nije utvrđeno da bi nekoj tvrtki bila prouzročena šteta malverzacijama njezinih šefova.

“Ukoliko se ne radi o šteti koja je nastala povredom dužnosti zaštite tuđih imovinskih interesa tada se ne radi o kaznenom djelu zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju”. citira Mamić dio jedne sudske odluke. Dinamo u postupku protiv Mamića i ostalih nije postavio imovinsko-pravni zahtjev, a njegov predsjednik Mirko Barišić izjavio je kako klub nije oštećen.

Sud je krivo shvatio anekse?

Mamić i u nastavku žalbe problematizira sporne anekse Dinama s Lovrenom i Modrićem o podjeli transfernog obeštećenja.

Iako je sud nepravomoćnom presudom utvrdio da su ti aneksi antidatirani upravo kako bi se iz Dinama izvukao novac, Mamić uvjerava da nisu.

Objašnjava kako ti aneksi nemaju nikakve veze s ugovorima o igranju što su ih Modrić i Lovren raskinuli kad su odlazili iz Dinama. Tada su svojim potpisima potvrdili kako nemaju potraživanja od maksimirskog kluba. Naknadno su se pak pojavili aneksi prema kojima se obeštećenje dijeli između Dinama i igrača u odnosu 50:50. Aneksi su zaseban pravni posao, uvjerava Mamić.

Kada će se znati konačna odluka?

Javili smo već da je javna sjednica na Vrhovnom sudu zakazana za 27. i 28. siječnja. Tada će se raspravljati o žalbama podnijetima na prvostupanjsku presudu.

Njome je Damir Vrbanović nekadašnji izvršni direktor Dinama dobio nepravomoćnu kaznu od tri godine. Zoran Mamić aktualni Dinamov trener kažnjen je s četiri godine i 11 mjeseci. Poreznik Milan Pernar koji je Zoranu Mamiću, kako je utvrdio Županijski sud u Osijeku, pomagao u muljažama s poreznim obvezama, nepravomoćno je osuđen na 4,2 godine zatvora.

Kada će biti objavljena konačna odluka nije moguće prognozirati.

Što će odlučiti Vrhovni sud?

Vrhovni sud prvostupanjsku presudu može potvrditi, ali i ukinuti, te vratiti slučaj na ponovno suđenje. Ukoliko potvrdi osudu Vrhovni sud ima mogućnost izreći identične kazne, no može Mamića i ostale kazniti i blaže i strože.

U svakom slučaju odluka Vrhovnog suda RH bit će važna za nastavak rasplitanja kriminala u Dinamu za koji USKOK optužuje nekadašnju Mamićevu upravu.

Doznajemo da je Mamić tražio da video linkom iz BiH sudjeluje na javnoj sjednici Vrhovnog suda.