Telegram doznaje: Muzička akademija, koja je koštala 228 milijuna kuna, opet je poplavljena. Nastava je otkazana

Nakon dojave o novom proboju vode u zgradu zbog koje je Bandić nominiran za doktorat, Telegramovi reporteri izašli su na teren

Muzička akademija opet je pod vodom. U utorak 7. siječnja, prvoga radnog dana u novoj godini, nastava je otkazana za sve studente koji je pohađaju na sedmom katu zgrade gdje je došlo do poplave. Kako doznajemo, do novog puknuća cijevi došlo je u ponedjeljak, no kvar je otkriven tek u utorak ujutro.

Prema informacijama koje smo dobili od studenata i profesora koji su željeli ostati anonimni, zatvoren je cijeli sedmi kat. Jučer, u utorak 7. siječnja, Telegramov novinar zaputio se stoga u zgradu Muzičke akademije; kante i krpe na podu te potpuno mokar strop s kojega kapa voda prizori su koji su nas opet zatekli u zgradi izgrađenoj prije samo pet godina.

Zbog poplave sedmi kat je zatvoren za studente i profesore

Zaboravili javiti studentima

O otkazivanju nastave službeno su obaviješteni profesori, no ne i studenti; obavijesti o otkazivanju nastave nema ni na web stranicama fakulteta. Na sedmome katu nalaze se vježbaonice i tri sobe za nastavu pa smo u predvorju zgrade zatekli nekolicinu studenata koji su razgovarali o tome kako ne mogu vježbati “jer je opet pukla cijev”. Od uprave Akademije i dekana Igora Lešnika doznali smo o kakvom se problemu konkretno radi.

“Uzrok procurivanja 7. siječnja je puknuće cijevi na sustavu podizanja tlaka vode za potrebe ovlaživača zraka u postrojenju na osmom katu zgrade Muzičke akademije. Curenje je zaustavljeno, ali je radi sigurnosti i sušenja potrebno na dva dana obustaviti nastavu koja se inače održava u prostorijama na sedmom katu, a koje se nalaze odmah ispod mjesta procurivanja”, kazao nam je dekan i dodao kako je početak nastave u tim prostorijama predviđen od sutra.

Voda ponovno prodire na niže katove putem električnih instalacija

Poručuje nam i kako će se “troškovi ovog štetnog događaja pokriti iz police osiguranja” te kako je izrađen plan sanacije koji se provodi. “Procjena trajanja postupka je do lipnja 2020.”, kaže profesor Lešnik.

Jučer smo uz pomoć jednog studenta uspjeli doći do sedmog kata i uvjeriti se da je doista nedostupan. “Ovo je veliki problem jer su tu i apartmani za goste predavače”, prepričava nam student. Spustili smo se i kat niže te vidjeli da je doista riječ o ozbiljnijem puknuću, s obzirom na to da su i tu na svakom koraku bili lavori i krpe.

To su očito postali dijelovi inventara Akademije, budući da je ovo već treći put da je Telegram naišao na takvu situaciju. “Najgore je našim čistačicama koje su se do sada nanosile tih lavora s vodom”, kaže nam jedan od studenata cinično.

Voda je sa sedmog kata putem instalacija procurila i na kat niže

Taoci loše izgrađene zgrade

Prije više od pola godine, Telegram je u velikoj fotoreportaži prvi upozorio na dramatično propadanje moderne, prije pet godina useljene zgrade Muzičke akademije u najstrožem centru Zagreba. Snimili smo tada hodnike prepune kanti za vodu zbog navodnog puknuća cijevi, no tadašnji dekan Dalibor Cikojević na kraju nam je priznao kako se radi o procurivanju na sustavu klimatizacije, a sve zbog loše postavljenih cijevi.

Potom su nam iz Grada Zagreba priznali kako je zgrada, koja je plaćena 228 milijuna kuna, nakon dovršetka 2015. godine preuzeta s nevjerojatnih 750 nedostataka. A osim redovitog procurivanja vode na katovima i u podrumu, problemi postoje i zbog loše izvedene izolacije kanala klime, napuklog stakla, priključaka ventilokonvektora za toplu i hladnu vodu…

Ovakve prizore reporteri Telegrama zabilježili su već nekoliko puta

Jedna studentica jučer nam je otkrila i kako je novi dekan Lešnik u listopadu poslao obavijest da se zatvara balkon na sedmom katu jer je nesiguran. “Jedna je djevojka nježno naslonila nogu i tada se odlomila šipka koja je držala ogradu. Da se studentica naslonila cijelim tijelom, mogla je poginuti”, prepričava nam studentica. “Kada god dođu sanirati neki kvar, utvrdi se bar još jedan novi”, dodaju njezini kolege s kojima je Telegram razgovarao.

Svi kvarovi i sanacije, kao i enormni troškovi hladnoga pogona, odnosno režija, predstavljaju dugoročan problem za Muzičku akademiju i Sveučilište u Zagrebu. Naime, upravo za takve troškove, plaćanje računa za struju i plin, Akademiji je u posljednje četiri godine isplaćeno više od šest milijuna kuna dodatnih sredstava.

Rupa bez dna

O tome da loše napravljena zgrada guta novac, još je u ožujku prošle godine detaljno pisao portal srednja.hr; u studenome 2015. Akademiji je iz državnog proračuna, dopunom odluke za materijalne troškove, doznačeno 3.240.000 kuna, a potom je od prosinca 2016. do siječnja 2019. iz sveučilišnog interventnog fonda Akademiji isplaćeno 1,9 milijuna kuna za materijalne troškove, režije i održavanje zgrade.

Nova financijska injekcija Akademiji je stigla u travnju 2019., kada joj je iz sveučilišne doznake o trošenju sredstava subvencija participacija školarina isplaćeno okruglih milijun kuna i to, konkretno, za pokriće troškova energenata. Međutim, u listopadu 2019. pojavio se novi problemi. Dekan Lešnik pismom iskazuje Sveučilištu “zabrinutost zbog ovrha koje ponovno dolaze zbog dugova na Muzičkoj akademiji”.

I o tome smo pisali; Akademiji je prijetila ovrha HEP-a za neplaćenu energiju u iznosu od otprilike 400.000 kuna, no ona je izbjegnuta jer je, kako nam je tada kazao dekan Lešnik, Ministarstvo znanosti i obrazovanja na kraju doznačilo dovoljan iznos. Istaknuo nam je tada kako se zbog izostanka trajnog sustavnog rješenja financiranja može očekivati da bi se Muzička akademija uskoro mogla ponovno naći u sličnoj situaciji.

Svaki popravak novi je trošak za Muzičku akademiju koja i ovako nema dovoljno novca za održavanje zgrade

Doktorat za nefunkcionalnu zgradu

Stoga još nadrealnije zvuče riječi bivšeg dekana Cikojevića koji je u ožujku prošle godine na Senatu obrazlagao svoj prijedlog da se gradonačelniku Milanu Bandiću dodijeli počasni doktorat Sveučilišta, i to zbog njegovih velikih zasluga za izgradnju zgrade Muzičke akademije.

“Dekan podsjeća na loše uvjete u kojima su djelovali studenti i profesori prije nego je izgrađena nova zgrada Muzičke akademije koja je svima dala dignitet i osjećaj dostojanstva. Ističe da je u zadnjoj godini svog dekanskog mandata te da je prethodnih dvanaest godina svjedočio direktnoj i bezrezervnoj podršci gradonačelnika Bandića u vezi izgradnje nove zgrade”, stoji u zapisniku Senata iz ožujka prošle godine kada je Cikojević, kako je rekao, “s punim dignitetom i integritetom” podnio zahtjev za Bandićev počasni doktorat.

Neke od fotografija koje smo snimili lani