Nekad je nužno odabrati stranu

Telegram doznaje: Supruga hrvatskog veleposlanika u Alžiru godinama ilegalno iznajmljivala stan u kojem je živio Frka-Petešić

Iz Državnog inspektorata kažu da je ne mogu kazniti budući da je, nakon izbijanja afere početkom ove godine, prestala s biznisom

Telegram doznaje kako je Hermina Cebović Želalić, supruga hrvatskog veleposlanika u Alžiru Ilije Želalića, najmanje četiri godine iznajmljivala stan u zagrebačkoj Dubravi od 140 kvadrata bez da je to prijavila gradskom uredu za turizam, turističkoj zajednici te poreznoj upravi, na što je obvezuje zakon.

Navedeni stan javnosti je postao zanimljiv krajem siječnja, kada je objavljeno da je tamo godinama besplatno živio šef premijerova kabineta, Zvonimir Frka-Petešić, sve dok nije lažno prijavio prebivalište na Dugom otoku kako bi nakon stupanja na funkciju dobio državni stan u Zagrebu. Nakon toga, Ilija Želalić naglo je napredovao do pozicije veleposlanika.

Gospođa Želalić neprijavljenim iznajmljivanjem izbjegla je davanja državi u sklopu obavljanja ugostiteljskih djelatnosti smještaja koja uključuju turističku pristojbu i članarinu te paušalni porez. Pritom je napravila najmanje tri prekršaja za koje propisane kazne nisu male.

Potvrda Gradskog ureda za gospodarstvo

Prema Zakonu, “tko ne uplati turističku pristojbu ili u roku od 24 sata ne prijavi u sustav eVisitor sve osobe kojima pruža uslugu noćenja, može biti kažnjen od 2000 do 10.000 kuna”, dok u Zakonu o članarinama u turističkoj zajednici stoji kako iznajmljivač koji u propisanom roku ne plati godišnji paušalni iznos članarine, riskira kaznu u iznosu od 500 do 5000 kuna. Zakon o dohotku pak propisuje da je kazna za one koji ne plate paušalni porez od 5000 do 50.000 kuna.

Da je stan s mogućnošću smještaja do šest osoba koji se na Airbnb-u vodi kao ‘Luksuzna rezidencija Ivy’ bio iznajmljivan neprijavljeno, između ostalog dokazuje i to što Želalić od početka 2018. pa do danas nije zatražila Rješenje o pružanju ugostiteljskih usluga u domaćinstvu niti se stan nalazi u Upisniku o pružanju ugostiteljskih usluga u domaćinstvu. To nam je potvrdio zagrebački Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje.

Stan se nalazi na drugom katu kuće u Vinodolskoj ulici 8. Na kući nema ploče s kategorizacijom koja označuje da se stan iznajmljuje no to Inspektoratu nije bilo sporno

Stan se trenutačno ne iznajmljuje pa prekršaja nema?!

Recenzije smještaja na platformi Airbnb datiraju od siječnja 2018. pa do siječnja ove godine. U njima gosti uglavnom hvale uslugu, a gospođa Želalić im je ponekad i odgovarala te zahvaljivala na boravku. Iako smo Inspektoratu u prijavi poslali i link na oglašeni stan i recenzije te im napomenuli i da na kući u kojoj se stan nalazi nema pločice s kategorizacijom, što sugerira iznajmljivanje na crno, njihov djelatnik koji je izašao na teren zaključio je da prekršaja nema, budući da Želalići stan trenutačno ne iznajmljuju.

“Turistička inspekcija Državnog inspektorata slijedom zaprimljene prijave obavila je inspekcijski nadzor u predmetnom objektu, te je utvrđeno kako se u istom ne obavlja ugostiteljska djelatnost, odnosno ne pružaju ugostiteljske usluge”, odgovorili su Telegramu iz Inspektorata.

No da se usluge trenutačno ne pružaju jasno je bilo i Telegramu budući da je Hermina Cebović Želalić onemogućila daljnje rezervacije smještaja još u siječnju kada smo objavili priču o tome kako se stan u kojem je živio gospodin Frka-Petešić sada iznajmljuje za 700 kuna dnevno.

Hrvatska turistička zajednica ne provjerava ilegalne iznajmljivače

Inspektoratu smo se pak obratili nakon što nas je na tu instituciju uputila Hrvatska turistička zajednica (HTZ) koju smo pitali zašto adrese stana nema u sustavu eVisitor. Iako na svojim stranicama imaju objavljenu bazu podataka o iznajmljivačima u navedenom sustavu iz HTZ-a, u odgovoru na upit koji smo poslali tvrde kako tamo nisu sve adrese, već samo one za koje su iznajmljivači dali privolu da se objave jer su podaci iz sustava poslovna tajna. Za ostalu su nas uputili na Državni inspektorat. Kako smo vidjeli oni su provjerili samo je li se stan sada iznajmljuje i ništa više od toga.

Na naš ponovljeni upit iz Inspektorata odgovorili su kako turistički inspektor može poduzeti zakonom propisane upravne i prekršajne mjere samo temeljem povreda propisa utvrđenih u neposrednom inspekcijskom nadzoru pa Želalić ne može biti sankcionirana “samo temeljem navoda iz prijave ili objavljenih recenzija”. Pritom su ipak dodali da je predmetni objekt “i nadalje pod redovnim nadzorom turističke inspekcije”. Kakve koristi imaju od toga nakon što je Želalić prestala iznajmljivati nisu objasnili.

Telegram je nekoliko puta probao kontaktirati Želalić na broj naveden u imeniku, ali se na njega nitko nije javljao.