Nekad je nužno odabrati stranu

Telegram doznaje: Tomislav Karamarko tajni je vlasnik privatne tvrtke. Direktor mu je USKOK-ov osumnjičenik

Javnosti je bilo nepoznato da je Karamarko prije tri godine postao poduzetnik. Prošlo je loše, u stečaju je, no detalji su zanimljivi

Bivši predsjednik HDZ-a i predsjednik udruge građana Institut za sigurnost i prosperitet Hrvatske, Tomislav Karamarko, skrivao je od javnosti da se nakon kraha političke karijere odlučio baviti poduzetništvom. Naime, Telegram je uvidom u Registar stvarnih vlasnika otkrio kako je Karamarko stopostotni vlasnik zagrebačke tvrtke Axiom d.o.o., iako se taj podatak u javno dostupnom sudskom registru trgovačkih društava ne navodi, već je kao osnivač tvrtke naveden odvjetnik Ivo Farčić.

Ova, sama po sebi zanimljiva činjenica, postaje još intrigantnija kada promotrimo tko obnaša funkciju direktora u Karamarkovoj tvrtki. Riječ je o informatičkom stručnjaku Dinku Jagiću, donedavno nepoznatom široj javnosti, sve dok nije postao Uskokov osumnjičenik iz akcije kodnog imena “Flajš”, u kojoj je jedna od više desetaka inkriminiranih osoba i Karamarkova supruga, Ana Karamarko, vlasnica tvrtke Drimia.

Skupina od 38 osumnjičenika, na čelu s Tomislavom Pavkovićem i Oliverom Kolobarićem, sredinom svibnja ove godine bila je meta policijske akcije, a USKOK ih tereti da su poreznim prijevarama, ispostavljanjem faktura za fiktivne poslove, oštetili državni proračun za višemilijunske iznose.

RAZOTKRIO GA REGISTAR STVARNIH VLASNIKA

Tvrtka Axiom osnovana je u rujnu 2017., gotovo godinu dana od raspuštanja osmog saziva Sabora, kada je Karamarko u zadnji čas aktivirao mandat i čuvenu povlasticu 6+6, nakon odlaska s mjesta potpredsjednika Vlade zbog afere “Konzultantica”. Kao osnivač tvrtke, u podacima sudskog registra formalno se vodi Ivo Farčić, odvjetnik koji u slučaju “Flajš” na sudu brani gospođu Karamarko, dok je direktorom imenovan već spomenuti Dinko Jagić.

Dinko Jagić /fotografija s www.dinkojagic.com

Izmjenama Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma početkom ove godine, zaživio je Registar stvarnih vlasnika – baza podataka koju je Hrvatska u skladu s europskim direktivama morala uspostaviti radi transparentnosti vlasništva. Karamarko se povinovao novim regulativama i upisao se kao pravi vlasnik tvrtke, registrirane primarno za računalne i srodne djelatnosti, uz niz drugih.

U medijima se spekuliralo čime se Karamarko bavi nakon političke karijere, osim osnivanja udruge, no jedino konkretno što je javno rekao bila je neodređena izjava kako je “zacrtao završiti jedan projekt i osigurati egzistenciju djeci”.

TVRTKA ZAVRŠILA U BLOKADI I STEČAJU

Nije poznato je li njegova tvrtka Axiom bila povezana s tim neimenovanim projektom, ali nije završila dobro. Prema financijskim izvješćima, u 2017. i 2018. godini tvrtka nije imala ni kune poslovnih prihoda. Prošle je godine uprihodila ukupno 7000 kuna i na koncu ušla u blokadu te, prema evidenciji Porezne uprave, završila na popisu subjekata koji ne isplaćuju plaću. Tvrtka je cijelo vrijeme imala jednog zaposlenog, a početkom godine pokrenut je stečajni postupak koji do danas nije okončan.

Kako je razvidno iz njegovog javno dostupnog životopisa, direktoru tvrtke Jagiću ovo nije prvi poslovni doticaj s Karamarkovima. Od 2015. do 2017. godine bio je voditelj IT odjela u tvrtki Drimia Ane Karamarko, u kojoj je bio zadužen za poslove digitalnog marketinga i programiranja web sadržaja. Iz te tvrtke potom prelazi u Axiom na poziciju direktora, gdje se bavio, kako stoji u životopisu, “razvojem tvrtke za IT sigurnost u jugoistočnoj Europi”.

‘PROGRAMČIĆ ZA PRIJATELJICU’

No kako Karamarkov direktor tvrtke postaje Uskokov osumnjičenik? Ukratko, tako što je uletio u mjere tajnog nadzora. Istražitelji su krajem 2019. prisluškivali prvoosumnjičenog iz istrage, Tomislava Pavkovića, koji je Jagića nazvao i tražio ga, prema transkriptu, “neku aplikaciju, neki stari programčić. Nešto bez veze da se stavi na CD. Ne treba to ništa raditi, nego samo da prijateljica ima nešto vezano uz ono što si joj radio.”

“Prijateljica” je, tvrde istražitelji na temelju niza drugih snimljenih razgovora, gospođa Karamarko. Ona se tereti da je platila 467.500 kuna za dvije lažne fakture Pavkovićevim tvrtkama: jednu za isporuku poslovnog softvera te drugu za uslugu poslovnog i financijskog savjetovanja koje se, kako sumnjaju istražitelji, nisu dogodile. Tako je, tvrde, umanjila porez na dobit za svoju tvrtku. A u svemu je, prema zabilježenoj komunikaciji iz istrage, sudjelovao Jagić izradom potrebne “dokumentacije” koja je trebala zavarati poreznike te tako ušao u krug osumnjičenih.

KARAMARKO NAM SE NIJE JAVIO

Inkriminacije na teret Ane Karamarko bitno su manjeg opsega nego ostalih osumnjičenika koji su, kako ih se optužuje, nezakonito zaradili milijune. No otkriće da je direktor Karamarkove tvrtke kontaktirao s prvooptuženim u slučaju “Flajš” i pritom mu, sumnjaju istražitelji, pomagao u prikrivanju fiktivnih računa, nova je neugodna okolnost za Tomislava Karamarka, za kojeg se uoči prošlih parlamentarnih izbora spekuliralo da će se ponovno politički aktivirati.

Nekoliko dana nakon policijske akcije, Karamarko se na Facebooku požalio na medijski tretman u cijelom slučaju, nazvavši ga teatrom apsurda te kako se od svih osumnjičenih uglavnom spominje njegova supruga, implicirajući na znakovit tajming uhićenja. Pritom nije spomenuo da je u odnosu, ali poslovnom, s još jednim osumnjičenikom.

Tomislava Karamarka pitali smo zašto, s obzirom na to da se radi o legitimnoj poslovnoj aktivnosti, nije bio javno naveden kao vlasnik tvrtke. Upitali smo ga i je li znao za aktivnosti svog direktora zbog kojih je postao USKOK-ov osumnjičenik, no do zaključenja teksta nismo dobili odgovor. Objavit ćemo ga, ukoliko stigne.