Telegram doznaje: Upravo je oduzet doktorat ženi koja je plagirala ministricu kulture. Sveučilištu je trebalo 10 godina za to

Prema Telegramu dostupnim podacima, ovo je prvo poništenje doktorata znanosti na Sveučilištu u Zagrebu

17.03.2021., Zagreb - Prije satanka uzeg kabineta Vlade RH, ministrica Kulture i medija Nina Obuljen Korzinek dala je izjavu za medije o N1 i operateru A1. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Bizarnoj priči, u kojoj je ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek nekoliko puta dokazala da su je plagirali, konačno je došao kraj. Nakon gotovo 10 godina sveučilišnih i sudskih peripetija, Senat Sveučilišta u Zagrebu danas je, s tek jednim suzdržanim glasom, donio Odluku o oduzimanju akademskog stupnja doktora znanosti Martini Borovac Pečarević.

Gospođa se u svojoj doktorskoj disertaciji iz 2011. godine netočno i nečestito poslužila magistarskim radom aktualne ministrice, stoji u finalnom izvješću koje je Senat prihvatio i danas donio odluku o oduzimanju doktorata.

Zaključak je spomenutog izvješća kako se na temelju takvog rada nije mogla steći akademska titula doktora znanosti. Kako je Telegramu još ranije pojasnio Damir Boras, nakon što Senat usvoji izvješće i donese odluku o oduzimanju doktorata – što je finalizirano danas – rektor poništava diplomu o doktoratu znanosti. No sukladno današnjoj odluci Senata, Borovac Pečarević – inače zaposlena u diplomatskom predstavništvu Europske unije u Burundiju – od danas više nema svoju doktorsku titulu. Prema Telegramu dostupnim podacima, ovo je prvo poništenje doktorata znanosti na Sveučilištu u Zagrebu.

Višegodišnja odiseja višestrukog dokazivanja

Ovaj slučaj, koji raskošno pokazuje koliko je teško u Hrvatskoj ostati bez doktorata čak i kada je na nekoliko razina nesumnjivo utvrđen plagijat, svoj početak bilježi u dalekoj 2011. godini. Tada na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, pod mentorstvom bivše ministrice kulture Andree Zlatar Violić, Borovac Pečarević brani svoju doktorsku disertaciju. Zgodno je pritom spomenuti kako je Borovac Pečarević bila načelnica Sektora za europske poslove i medije Ministarstva kulture dok mu je na čelu bila upravo Zlatar Violić.

Obuljen Koržinek potom 2012. godine sveučilišnim tijelima prijavljuje sumnju da je Borovac Pečarević u svom doktoratu plagirala dijelove njenog magisterija i još nekih njenih radova, a 2015. godine najviša sveučilišna etička tijela potvrđuju da je zaista riječ o plagijatu. Međutim, nečasna se disertacija ne sankcionira, ne događa se apsolutno ništa i Obuljen Koržinek kreće u sudsku bitku. Tek u travnju 2021. godine Visoki trgovački sud potvrđuje da je Borovac Pečarević u doktorskom radu “neovlašteno koristila” četiri teksta Obuljen Koržinek i povrijedila njena autorska moralna i imovinska prava.

Finalno mišljenje tročlanog povjerenstva

Nakon te presude ministrica od Filozofskog fakulteta, gdje je dubiozni doktorat stečen, traži pokretanje postupka oduzimanja doktorskog stupnja Borovac Pečarević. Fakultetsko povjerenstvo u drugoj polovici 2021. iznova utvrđuje da je doktorski rad Borovac Pečarević “prisvojeno znanstveno djelo, da je rad izrađen protivno akademskim načelima propisanog baratanja izvorima tj. da se postupak u istraživanju kosi s etičkim načelima”. U studenom 2021. Filozofski fakultet konačno predlaže da nadležna tijela Sveučilišta oduzmu ovaj doktorat.

Sveučilište potom pokreće proceduru za oduzimanje doktorata Borovac Pečarević; Senat u prosincu 2021. imenuje tročlano povjerenstvo za razmatranje prijedloga za oduzimanje akademskog doktorskog stupnja. Profesori Vesna Tomašić (Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije), Igor Gliha (Pravni fakultet) i Mirko Planinić (PMF) 25. siječnja 2022. donose mišljenje da je u spornom doktoratu “povrijeđeno načelo etičnosti netočnim i nečestitim prikazivanjem i navođenjem informacija o porijeklu ideja i navoda koji su se koristili u radu”.

Zaključuju kako se doktorska disertacija Borovac Pečarević “ne može smatrati kvalifikacijom temeljem koje se može steći akademska titula doktora znanosti na Sveučilištu u Zagrebu”. I oni su – kao što je utvrđeno u brojnim prethodnim koracima – utvrdili da postoji visok stupanj podudarnosti između doktorata Borovac Pečarević iz 2011. i magisterija Obuljen Koržinek iz 2004. godine pa navode da je upitna izvornost i originalnost doktorata.

Gospođa mora vratiti original diplome

Ističu kako se te podudarnosti svode na “gotovo istovjetne ili neznatno izmijenjene rečenice i/ili prepričavanje pojedinih dijelova teksta iz magistarskog rada (…) bez jasnog citiranja izvornika”. S obzirom na značajnu razinu podudarnosti, tročlano povjerenstvo zaključuje kako se to ne može smatrati slučajnim propustom te da je rad načinjen u suprotnosti s temeljnim načelom akademske čestitosti.

Njihovo izvješće Senat usvaja na sjednici 15. veljače 2022., a na današnjoj je sjednici Senat sa 60 glasova “za” i jednim suzdržanim glasom donio definitivnu odluku o oduzimanju akademskog stupnja doktora znanosti. Kako stoji u odluci u posjedu Telegrama, ona stupa na snagu danom donošenja, a Martina Borovac Pečarević dužna je vratiti original diplome Sveučilištu u
Zagrebu u roku od 30 dana od donošenja ove odluke. Nakon definitivne odluke Senata, postoji još jedan korak s kojim nas je ranije upoznao sam rektor Boras. On osobno poništava diplomu doktora znanosti.

Prvi poništeni doktorat u Zagrebu

Ovo je, po svoj prilici, prvi doktorat koji se poništava na Sveučilištu u Zagrebu. Kako je Telegram već istraživao, doktorati se zbog plagiranja oduzimaju izrazito rijetko, gotovo nikada. Jedino nam je Sveučilište u Rijeci početkom 2020. dalo potvrdnu informaciju o slučaju poništenog doktorata iz 2001. godine kada su zbog autoplagiranja, odnosno plagiranja vlastitog magisterija, oduzeli akademski stupanj doktora znanosti.

Zabilježen je i slučaj lažnog doktora znanosti na Sveučilištu u Zadru iz 2009. godine, s plagiranim magisterijem i doktoratom, koji mu potom nisu oduzeti na zagrebačkom sveučilištu gdje su stečeni. Spomenimo kako je Martina Borovac Pečarević, kojoj je danas oduzet akademski stupanj doktorice znanosti, za vrijeme mandata ministrice Andree Zlatar Violić, ujedno svoje mentorice na doktoratu, bila načelnica Sektora za europske poslove i medije Ministarstva kulture.

Potom je radila u Parizu u Uredu Stalnog predstavništva Republike Hrvatske pri UNESCO-u, a prema najrecentnijim podacima s njenog LinkedIn profila, Borovac Pečarević zaposlena je u diplomatskom predstavništvu Europske unije u Burundiju.