Telegram doznaje: Vukovar pokušava utjerati 44 milijuna kuna od posrnulog sina poznatog vinara zbog kojeg je propala izgradnja škole

Gradonačelnik Ivan Penava svojevremeno je najavljivao ovaj projekt kao kapitalni

FOTO: PIXSELL/Telegram

Doznali smo nove detalje u slučaju propale izgradnje Ekonomske škole u Vukovaru koja se trebala financirati uglavnom novcem Europske unije. Riječ je o nekoć kapitalnom vukovarskom projektu, koji je gradonačelnik Ivana Penava pompozno najavljivao još prije tri godine, te posao nakon otvorenog natječaja dodijelio tvrtki Presoflex gradnja u vlasništvu poduzetnika Ine Galića. Penava i Ino Galić, inače sin poznatog vinara Josipa Galića, ponosno su nazdravljali suradnji, da bi se sada, kada je projekt propao, našli na suprotstavljenim stranama na sudu.

Naime, Grad Vukovar tvrdi da je zbog neuspjeha projekta izgubio nešto više od 44 milijuna kuna te traži da im Presoflex gradnja to nadoknadi. Njima pak to ne pada na pamet, pa su na Trgovačkom sudu u Osijeku osporili Penavino potraživanje. Vukovar sada može ili odustati od ovog novca ili pokrenuti sudsku parnicu protiv Presoflexa.

Kako to rade HDZ-ovi Galići?

Inače, poslovanje oca i sina Galić Telegram prati već godinama a obojicu ih istražuje i DORH zbog sumnje u subvencijsku prijevaru. Ino Galić lani je pravomoćno osuđen na uvjetnu kaznu jer je, kako je utvrdio sud, sudjelovao u namještanju radova na lokalnim cestama u Požeško-slavonskoj županiji. Čelnici Županijske uprave za ceste dodijelili su mu posao iako nije dao najpovoljniju ponudu.

Unatoč tome, Galićeva Presoflex gradnja dobila je prošle godine posao obnove kuća na potresom uništenoj Baniji.

Kronologija propasti projekta

No, vratimo se gradnji Ekonomske škole u Vukovaru. Da bi s tim projektom moglo biti golemih problema, postalo je jasno prije nekoliko mjeseci kada je Telegramov Drago Hedl otkrio kako je gradnja Ekonomske škole propala. Umjesto nove škole na gradilištu u Vukovaru zjapili su tek polovično dovršeni stupovi. Sve je bilo obraslo travom, a radnika ni strojeva nije bilo nigdje.

Gradonačelnik Penava kukao je kako je gradnja Ekonomske škole stala još u proljeće prošle godine. No, vlasnik i direktor Presoflexa o tome ga nije obavijestio puna dva mjeseca.

Kako je sve krenulo, pa stalo

Ugovor za financiranje škole potpisan je 17. prosinca 2020. godine. U ono vrijeme gradonačelnik Penava hvalio se da je u pitanju najveći kapitalni projekt Grada Vukovara. Nekoliko mjeseci kasnije taj kapitalni projekt dobiva upravo Presoflex gradnja. Ekonomska škola trebala je koštati 12,6 milijuna eura, od čega je polovinu, oko 6,3 milijuna namjeravala dati Europska unija; Fond za obnovu i razvoj grada Vukovara osigurao je 4,8 milijuna, a razliku od oko 1,5 milijuna eura Grad Vukovar.

Ivan Penava i Ino Galić 26. svibnja 2021. nasmiješeni su se rukovali nakon potpisanog sporazuma o gradnji Ekonomske škole, a vukovarski gradonačelnik taj je komad papira ponosno okrenuo prema novinarima. U proljeće iduće godine, sve je već ozbiljno zapinjalo, te se počelo nagađati o propasti projekta.

Izgubljen je golemi EU novac

Na kraju, ugovor o gradnji Grad Vukovar i formalno s Presoflexom raskida lani u listopadu. Mjesec dana kasnije povučena je crta.

Sada je Telegramu potvrđeno da je tog 11. studenog 2022. Grad Vukovar utvrdio da mu je Presoflex napravio direktnu štetu – upravo zbog njih izgubili su sredstava iz ‘Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz EU fondova u financijskom razdoblju 2014.-2020.’ sklopljenog s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, te sa Središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU). Finalno obračunati iznos dosegao je 44 milijuna kuna, odnosno 5,8 milijuna eura.

U Gradu Vukovaru uvjereni su da imaju pravo na povrat novca. “Okončani obračun 11. studenoga 2022. izradilo je Povjerenstvo za okončani obračun koje se sastojalo od predstavnika Grada Vukovara, stručnog nadzora i voditelja projekta. Nitko od predstavnika izvođača nije se odazvao sastavu okončanog obračuna, unatoč činjenici što su isti uredno pozvani”, pojašnjavaju.

Ima li dokumentacije o dugu?

Da od škole neće biti ništa postalo je, dakle, jasno prošle godine, iako rok dovršetka radova ističe tek krajem lipnja ove godine. Stvari su postale još malo lošije kada je 3. studenoga 2022. Presoflex gradnja službeno otvorila postupak predstečajne nagodbe.

Grad Vukovar 21. studenoga 2022. prijavljuje ukupne tražbine nešto veće od 44,3 milijuna kuna. No, Presoflex im priznaje samo iznos od 105 tisuća kuna odnosno oko 14 tisuća eura. Naime, za taj je iznos, prema rješenju Trgovačkog suda u Osijeku, Grad Vukovar imao tzv. ovršne isprave, odnosno dokument iz kojeg se vidi na što se dugovanje odnosi.

Za iznos od 44 milijuna kuna, utvrdio je osječki Trgovački sud, Vukovar nije priložio nikakve relevantne dokumente. Zbog toga Presoflex to potraživanje nije prihvatio, a sud je naložio Gradu Vukovaru da dugove dokazuje na građanskom sudu.

Evo što kažu iz Vukovara

“Grad Vukovar prijavio je tražbinu u predstečajnom postupku, no i povjerenik i dužnik tu su tražbinu osporili bez nekog posebnog obrazloženja, iako ona proizvodi pravne učinke s danom kada je Presoflex gradnja zaprimila konačni obračun. Osporavanjem ove tražbine Gradu Vukovaru se kao najvećem vjerovniku onemogućuje da sudjeluje u glasanju. Je li to jedini razlog ovog poteza morat ćete pitati tvrtku Presoflex gradnja”, poručili su nam iz vukovarske gradske uprave. Telegram je poslao upit i u tvrtku Ine Galića, no odgovor nismo dobili.

Iz Grada Vukovara još dodaju kako u ovom trenutku ne mogu poduzimati ništa dok predstečajni postupak Presoflexa ne bude pravomoćno okončan.

“Trgovački sud u Osijeku uputio je Grad Vukovar na pokretanje sudskog spora, ali nakon pravomoćnosti rješenja o potvrdi predstečajnog sporazuma ili od pravomoćnosti rješenja o obustavi predstečajnog postupka. U ovome trenutku Grad Vukovar nema mogućnosti poduzimanja daljnjih pravnih radnji do pravomoćnosti rješenja o potvrdi predstečajnog sporazuma ili od pravomoćnosti rješenja o obustavi predstečajnog postupka”, kažu iz Grada Vukovara.