Telegram ekskluziv: Na još jednu covid aplikaciju koju nitko ne koristi potrošeno milijun kuna

Ministarstvu Vilija Beroša trebalo je 163 dana da Telegramu dostavi odgovor na jednostavan upit o cijeni Stop-Covid 19 sustava

Trebala su 163 dana od prvog upita. Jedan solidan skandal. Osam dana od isteka krajnjeg zakonskog roka po Zakonu o pravu na pristup informacijama. I samo četiri sata nakon objave teksta na Telegramu kako Ministarstvo opet skriva informacije, da dobijemo odgovore o troškovima dvije najpoznatije platforme za borbu protiv Covida-19 u Hrvata.

Porezni obveznici su, ukratko, aplikaciju Stop Covid-19, koju u Hrvatskoj gotovo nitko ne koristi, platili više od milijun kuna. Ima, doduše i olakšavajuća okolnost – kako se kaže u odgovorima koje je potpisao ministar zdravstva Vili Beroš, cjelokupni trošak je refundiran (ili će biti) iz EU blagajne. Koju, valja možda ipak naglasiti, pune i porezni obveznici iz Hrvatske.

APIS i Bornfight

Uglavnom, aplikacija koju je skinulo niti tri posto hrvatskih građana, a verifikacijske kodove – nužne za njenu funkcionalnost, preuzeo tek 71 korisnik, izrađena je potpuno besplatno. Posao su obavili državni APIS i privatna tvrtka Bornfight.

No, njena nadogradnja s ciljem europske interoperabilnosti, što je odradio APIS, koštala je 974.750 kuna. Taj dio je, kako se kaže u odgovoru Ministarstva zdravstva, pokriven u cijelosti namjenskom donacijom iz fonda koji se zove Instrument za hitnu potporu Europske unije.

Na tu svotu valja nadodati još 12 tisuća kuna mjesečno koliko se APIS-u plaća za održavanje aplikacije STOP Covid-19 od kolovoza prošle godine. Što će također, vele u Ministarstvu, biti refundirano iz europskih izvora.

Letvica spuštena na 15 posto i dalje previsoka

Glavni problem u priči s aplikacijom (uz 163 dana koja su trebala da detalji o njenom financiranju ugledaju svjetlo dana) je to što se izrazito malo koristi. Do danas je skinuta 122.282 puta, no kodove s kojima se obavještava ostale korisnike o zarazi iskoristilo je njih tek 71.

Kad je prošlog ljeta startala ova aplikacija, govorilo se kako bi je trebalo koristiti barem 60 posto građana da bi bila učinkovita, no ministar Beroš u svom odgovoru danas dosta snižava tu letvicu. “Čak i pri niskoj upotrebi, moguće je napraviti razliku: istraživači kažu da na 15 posto preuzimanja može imati značajan utjecaj na širenje i smrtnost”, kaže se u odgovoru Ministarstva. Hrvatska je, nažalost, daleko i od tih 15 posto, odnosno više od pola milijuna skidanja.

Čuvena stranica koštala 245 tisuća kuna

Na odgovore oko troškova održavanja čuvene web stranice cijepise.zdravlje.hr, čekali smo ipak dosta kraće (ali i dalje osam dana od isteka krajnjeg zakonskog roka). Iako je iz Ministarstva zdravstva poslan relativno opsežan odgovor, na dvije stranice, on se može svesti na četiri riječi – nema dodatnog troška održavanja.

Naime, izrada same stranice i uspostava tog web servisa koštala je 245 tisuća kuna (s uračunatim PDV-om), a u tu svotu su uračunati i troškovi održavanja. Ovaj novac je isplaćen temeljem ugovora o korektivnom i adaptivnom održavanju aplikativnog sustava cEZDLIH-eCijepih sa zajednicom ponuditelja IN2 d.o.o., Cuspis d.o.o. i Incon d.o.o.

Kroz cijepise.zdravlje.hr, stranicu čiji je prvi period rada bio obilježen grozomornim tehničkim problemima, prijavljeno je dosad 283.282 termina za cijepljenje. Kako je dosad utrošeno malo više od tri milijuna doza cjepiva, ispada da se kroz web stranicu za prijavu na cijepljenje prijavio otprilike svaki deseti građanin.