Telegram ekskluziv: Objavljujemo ključni dokument o sumnjivoj podjeli poticaja kod SDP-ovog ministra

Zbog stopiranja isplate poticaja već su najavljene i tužbe

Telegram je u posjedu dokumenta koji ukazuje na to kako je Ministarstvo poljoprivrede, u vrijeme dok ga je vodio bivši SDP-ov ministar Tihomir Jakovina, izmijenilo pravila natječaja za europske fondove i time olakšalo dobivanje poticaja određenim tvrtkama.

Dosad neobjavljeni naputak Ministarstva, što ga je potpisala Davorka Hajduković, pomoćnica ministra u vrijeme ministra Jakovine, dodatno je otvorio zakonsku mogućnost za isplatu poticaja tvrtkama koje, po europskoj regulativi, uopće nisu trebale sudjelovati na natječaju.

Suprotno eurospkoj regulativi i preporukama

U očitovanju od 21. travnja prošle godine koji Telegram ovdje ekskluzivno donosi, pomoćnica ministra Hajduković Agenciji za plaćanje u poljoprivredi kaže da novac iz fondova mogu dobiti povezana društva, dakle tvrtke istog vlasnika, suprotno važećoj europskoj regulativi i preporukama.

 

poticaji dokument

“Da, prihvatljivo je da korisnik A i korisnik B, ako je korisnik A osnivač korisnika B podnesu zahtjev za potporu unutar istog natječaja”, piše Hajduković u dopisu, tumačeći pravila natječaja zatvorenog tjedana dana ranije, 15. travnja 2015. Upravo zbog pravila tog natječaja , Europska komisija kazala je kako je možda bilo “stvaranja umjetnih uvjeta” kod određenih tvrtki koje su dobile poticaje.

Dobili 38,5 milijuna kuna poticaja

Tri tvrtke – Salami Aurea d.o.o., Capadio d.o.o. i Prosciutto Panonico d.o.o – u vlasništvu tvrtke Žito d.o.o., čiji čelni čovjek je Marko Pipunić, na tom su natječaju dobile su 38,5 milijuna kuna. S Pipunićem se ukupno povezuje pet tvrtki koje su dobile 164 milijuna kuna potpora. Na sljedećem natječaju za sredstva iz europskih fondova, Ministarstvo je, piše Poslovni dnevnik, vratilo odredbu da tvrtke istog vlasnika ne mogu dobiti potporu unutar istog natječaja.

poticaji dokument 3

Europsku regulativu oko povezanih tvrtki na natječajima za europske fondove za Telegram je, sredinom svibnja, pojasnio cijenjeni konzultant za to područje Kristijan Mavrek. “Da se ostalo pri standardima koje je EU postavila u svojim direktivama, uredbama i preporukama zemljama članica, kao što je uobičajeno u većini drugih država EU, tada do ovog svega ne bi došlo”, kazao je Mavrek.

Jesu li tvrtke unaprijed znale pravila?

Dopis iz Ministarstva nije sam po sebi odredio pravila natječaja, koja su objavljena u siječnju te godine, ali je, kažu stručnjaci s kojima smo razgovarali, nadležnim agencijama dao dodatno tumačenje na koje su se mogli pozivati. Mavrek je za Telegram u svibnju pojasnio važnost spornih pravila tog natječaja:

“Sastavni dio pravilnika jest i tablica bodovanja projekata, pa su određene tvrtke mogle prilagoditi svoje investicije jer su znali kako će izgledati natječaj. O tome govori Europska komisija u svom revizijskom izvješću kada kaže da su natječaji i odgovarajuća pravila izrađeni na način kojim se može omogućiti lako stvaranje umjetnih uvjeta”.

Upravo zbog tog pravilnika, Agencija za plaćanja u poljoprivredi od Ministarstva je, nakon zatvaranja natječaja, zatražila dodatno tumačenje određenih odredbi pravilnika o provedbi mjere M04. Tom mjerom regulirana su ulaganja u poljoprivredna gospodarstva, te preradu, marketing ili razvoj poljoprivrednih proizvoda. Na taj upit Agencije odgovara pomoćnica ministra i kaže kako je u redu da tvrtke istog vlasnika dobiju sredstva.

poticaji dokument 2

“Ovaj dokument iz Ministarstva dokazuje da je Hrvatska akreditacijska agencija slušala politička tumačenja, a ne propise EU prema kojima je akreditirana i za koju provodi natječaje”, kaže sugovornik Telegrama s kojim smo analizirali dokument. “Ovo je dokaz svjesnog omogućavanja kršenja propisa i ugrožavanja cijelog Programa ruralnog razvoja”, kaže.

‘Tražili su od nas da se javimo na natječaj’

Europska komisija stopirala je isplate poticaja za hrvatske tvrtke, a neke od njih kaže kako je sve bilo po zakonu i pravilima. “Tražili su od nas da se javimo na natječaj s inovativnim projektima koji jačaju domaću proizvodnju i otvaraju radna mjesta, kada smo to napravili, sada se spominju neke nepravilnosti u natječaju”, rekao je Pipunić za Jutarnji list.

“Mi smo sve radili po natječaju i to je potvrdila kontrola iz Agencije koja je bila kod nas. Imamo odluku hrvatske države da smo sve radili po zakonu, a nama je rečeno da je natječaj odobrila Europska komisija”.