Telegram ekskluziv: profesor uhvaćen s lažnom diplomom, godinama je radio za hrvatsku tajnu službu

Slučaj osebujnog Dražena Cvetkovića nelagodan je i za tajne službe: kakvi sve tipovi mogu proći sigurnosnu provjeru?

Dražen Cvetković za kojeg se sumnja da je s lažnom diplomom predavao latinski i povijest u dvije bjelovarske srednje škole, tijekom 90-ih je radio u Službi za zaštitu ustavnog poretka (SZUP). Njegova lažna diploma otkrivena je u sklopu provjera što ih provodi Ministarstvo znanosti, a upravo je slučaj gospodina Cvetkovića najglasnije odjeknuo u javnosti, s obzirom na to da je riječ o čovjeku koji je svojedobno dobio i priznanje Ponos Hrvatske.

Čim je njegov slučaj objavljen u medijima, pojavila se i informacija da je svojevremeno radio u Ministarstvu unutarnjih poslova, no Telegram je doznao da je u pitanju Služba za zaštitu ustavnog poretka čiji je pravni slijednik sada Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA).

SOA na slučaju lažne diplome surađuje s Ministarstvom

Uputili smo zato upit SOA-i koja nam, kako tvrde “zbog zakonske odredbe koje ju obvezuju na zaštitu tajnosti identiteta zaposlenika”, nije potvrdila da je Cvetković nekada radio za SZUP. Međutim, drugi dio odgovora kojeg smo dobili iz SOA-e ipak potvrđuje da je informacija o Cvetkovićevoj ranijoj karijeri u hrvatskoj tajnoj službi točna.

“Od početka aktivnosti provjera vjerodostojnosti diploma, jednog zaposlenika tadašnje Službe za zaštitu ustavnog poretka MUP-a RH dovodi se u vezu s krivotvorenjem diplome. U tom predmetu surađujemo s nadležnim institucijama”, poručuju iz SOA-e.

Telegram je u razgovoru s više ljudi koji su nekoć radili u SZUP-u doznao kako je Cvjetković bio djelatnika njegovog Centra u Bjelovaru, gdje SOA i danas ima jedan od svojih lokalnih ureda. Imao je, kažu naši sugovornici, čak i rukovodeću poziciju, no već tada se posumnjalo u vjerodostojnost njegove stečene stručne spreme. Zbog toga je, rekli su nam, i dobio otkaz u SZUP-u.

Punih 17 godina radio kao profesor s lažnom diplomom

Cvetković je očito vrlo brzo dobio novi posao i to u obrazovnom sustavu. Još 2002. zaposlio se u Medicinskoj školi u Bjelovaru, da bi kasnije dobio angažman i u lokalnoj Ekonomsko-birotehničkoj školi. Ravnatelj Ekonomsko-birotehničke škole Vojislav Kranželić za Jutarnji je opisao kako je izgledalo suočavanje Cvetkovića s otkrićem lažne diplome. Lažni profesor pravdao se ravnatelju da je greškom donio krivu diplomu.

Škola je provjerila i Cvetkovićevo studiranje na Filozovskom fakultetu u Zagrebu, kao i na studiju u Grazu, te se u konačnici ispostavilo da ništa od toga nije točno. Ravnatelj je potvrdio kako je Cvetković u radnoj knjižici imao oko šest godina staža ostvarenog u MUP-u, no izvjesno je da se radilo upravo o SZUP-u koji je davno i bio dio MUP-a.

Kako je Telegram već pisao, Cvetković je nakon otkrića lažne diplome dobio izvanredni otkaz iz obje škole, a protiv njega je podnijeta i kaznena prijava zbog krivotvorenja. Do sada je već otkriveno 13 slučajeva lažnih diploma profesora koji rade u hrvatskom obrazovnom sustavu.