Telegram ekskluziv: Vještak tvrdi da je zagrebačka policija lažirala dokaze kako bi čovjeka osudili za pljačku banke

Telegram prvi donosi uznemirujući obrat sa suđenja Željku Vrbatu za pljačku banke u Arena Centru 2017. godine

Željko Vrbat je čovjek koji u hrvatskom krim-miljeu slovi kao najbolji vozač za pljačke, i već je kažnjavan. Sada mu se sudi prema optužnici u kojoj stoji da je 7. srpnja 2017. sudjelovao u razbojništvu u poslovnici Privredne banke u zagrebačkom Arena centru. Županijsko državno odvjetništvo u Velikoj Gorici u toj optužnici tvrdi da je Vrbat na jedan sivi Mercedes stavio ukradene registracijske tablice, oko 14.00 dovezao se do garaže Arena centra i čekao da njegov kompanjon završi pljačku pa da zajedno pobjegnu.

Tog 7. srpnja prije dvije godine, iz Privredne banke ukradeno je 595.000 kuna i još se ne zna tko je čovjek koji je upao u poslovnicu i, naoružan te maskiran motorističkom kacigom, izveo pljačku. Zasad se sudi samo navodnom vozaču, Željku Vrbatu.

Važan dokaz u postupku protiv Vrbata trebale su biti snimke video nadzora Arena centra. Policajci tvrde da su te snimke, koje su priložili uz prijavu protiv Vrbata, uzeli s kamera trgovačkog centra, a optužnica je podignuta upravo na osnovu njih. No, jučer je na suđenju u Velikoj Gorici došlo do neočekivanog obrata koji baca ozbiljnu sumnju na rad Policijske uprave zagrebačke. Vještak je, naime, izjavio da neke od fotografija među dokazima nisu vjerodostojne. Odnosno, da su lažirane.

Ako je točan vještakov iskaz, policija je u spis s autentičnim snimkama, poput ove trenutka pljačke, umetnula lažirane

Mutne slike i krivi podaci. Jesu li to dokazi?

Vještak Vojin Maštruko, koji je po nalogu suda analizirao snimke video nadzora i fotografije nastale iz njih, došao je do zaključka koji bi mogao ozbiljno ugroziti optužbu. Za većinu snimki i fotografija naveo je da su neupotrebljive jer su potpuno mutne; vještak tvrdi da se na njima ne vide ni registracija ni vozač. Utvrdio je i da su na fotografijama koje bi, kao, trebale prikazivati Vrbatov Mercedes, najmanje dva različita automobila.

Među dokazima je pronašao tek nekoliko oštrih fotografija. Za njih zagrebačka kriminalistička policija tvrdi da su nastale 7. srpnja 2017. na ulazu u Arena centar i da jasno dokazuju da je baš Mercedes što ga je vozio Vrbat u vrijeme razbojništva bio u garaži tog trgovačkog centra.

Međutim, i sad dolazimo do najozbiljnijeg dijela priče, vještak Maštruko nakon provedene analize tvrdi da fotografije nisu snimljene taj dan nego da su nastale punih devet mjeseci nakon pljačke – 13. travnja 2018. u 7.47 sati. Vrbatova obrana zato je odmah postavila pitanje: Radi li se o krivotvorenom dokazu?

Što je sve sporno na policijskoj fotografiji?

Na tim fotografijama, koje bi dakle trebale prikazivati Vrbatovo vozilo na ulazu Arena centra 7. srpnja 2017., vidi se i bijela površina nalik na snijeg, koji prekriva zelenilo uz prilaznu cestu. Izvjesno je da snijega u Zagrebu nije bilo ni tog 7. srpnja 2017. kada je počinjena pljačka u banci, kao ni 13. travnja 2018. kada su, prema forenzičkim podacima do kojih je došao vještak, nastale sporne fotografije. Odakle snijeg na ovim fotografijama, nije jasno.

Uz to, vještak je potvrdio kako je nemoguće da se radi o dijelu snimke video-nadzora budući da je u pitanju puno bolja rezolucija. Na tim spornim slikama vidi se registracija Mercedesa koji je prema optužnici tijekom pljačke PBZ-a vozio Vrbat. Na ostalim snimkama iz Arena centra tablice se ne razabiru.

Samo par fotografija nije mutno. Kako to?

Vještak je pomno analizirao sve snimke u spisu

Ostale snimke potpuno su mutne, primjećuje vještak. Zato na njima nije uspio precizno identificirati vozilo razbojnika. Nakon što je posebnim računalnim alatima izoštrio sliku, uspio je utvrditi tek da je uoči pljačke na ulazu Arena centra bio jedan sivi Mercedes. Na snimci koja bi trebala biti dokaz Vrbatovog bijega nakon razbojništva, vidi se pak sasvim drugi sivi Mercedes. To je vještak zaključio prema otvorima za ventilaciju na poklopcu motora jednog sumnjivog vozila, jer tih istih otvora na drugom Mercedesu nema.

“Fotografija na kojoj se vidi registracija automobila ZG 4948-BL nije napravljena nadzornim kamerama. Radi se o rezoluciji fotografije koja je karakteristična za digitalne aparate starije proizvodnje”, kazao je vještak. Na toj fotografiji nalazi se oznaka, crna traka s podacima, koja sugerira da je riječ upravo o snimci video nadzora nastaloj 7. srpnja 2017. u 14 sati 11 minuta i 58 sekundi, te da je na njoj automobil registracije – ZG 4348-BL. I taj registracijski broj razlikuje se od onog s tablica s kojima se povezuje Vrbatovo vozilo. Pojednostavljeno, vještak tvrdi da je netko snimio kadrove fotoaparatom i zatim na fotografiju stavio crnu traku i slova, da bi izgledalo kao da je skinuta s nadzornih kamera.

Kako će sud provjeriti jesu li dokazi lažirani?

“Moguće je da je traka naknadno dodana. Te fotografije su definitivno nastale 13. travnja 2018. (dakle debelo nakon što je izvršena pljačka za koju se Vrbatu sudi), a ne 7. srpnja 2017. kako piše na traci na njima”, zaključio je vještak koji je analizirao sve snimke priložene uz optužnicu protiv Željka Vrbata.

Suočen s tvrdnjom vještaka o nevjerodostojnim fotografijama koje su priložene kao dokaz, sud je sada odlučio istražiti ovaj slučaj do kraja. Zato će na glavnu raspravu biti pozvan krim policajac iz Policijske uprave zagrebačke koji je potpisan kao osoba koja je sporne fotografije predala u spis.

Tko je zapravo čovjek kojem se ovdje sudi?

Telegram je o Željku Vrbatu već ekstenzivno pisao. Za sudjelovanje u pljački PBZ-a u Arena centru gdje je ukradeno 565 tisuća kuna, optužen je nedugo nakon što je uhićen u potjeri zbog oružanog prepada na dostavno vozilo tvrtke Mediteran security.

To razbojništvo dogodilo se 18. prosinca 2017., a Vrbat, koji je bio vozač grupe lopova, osuđen je na četiri godine i 11 mjeseci zatvora.