Telegram ima mail: Vanđelić je Ćoriću 2021. doslovno nacrtao da se nešto čudno zbiva pa Ina gubi ogroman novac

Objavljujemo mail koji je 27. srpnja 2021. nekadašnji predsjednik Nadzornog odbora Ine poslao tadašnjem ministru

U jeku otkrića afere u Ini, nekadašnji predsjednik Nadzornog odbora Damir Vanđelić i bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić danas su razmjenjivali optužbe. Vanđelić je konstatirao kako je mailom upoznao Ćorića da Ina “svake godine gubi 200 milijuna eura” te da ga je tadašnji ministar optužio da politizira. Ćorić to demantira, tvrdeći da Vanđelić iznosi “alternativne činjenice”.

Telegram je došao u posjed maila koji je Vanđelić poslao Ćoriću 27. srpnja 2021. godine. U navedenom mailu bivši šef Nadzornog odbora konstatira da je primijetio “curenje sredstava iz Ine” i upoznao ministra s problemom. U tom mailu, koji je Vanđelić prvo uputio kolegama u NO-u dva tjedna ranije, pa zatim proslijedio Ćoriću, uspoređuje poslovanje Ine i MOL-a.

Grafikon u mailu uspoređuje poslovanje Ine i MOL-a

Prije tog maila, Ćorić i Vanđelić su izgleda i razgovarali, jer nekadašnji šef Nadzornog odbora navodi kako poruku šalje “nastavno na jučerašnji razgovor”.

U mailu je priložio grafikone koji kompariraju Inu i MOL po godišnjem povratu na kapital (ROE) – dobit koju je poduzeće ostvarilo u odnosu na kapital koji su vlasnici uložili – te povrat na imovinu (ROA) – odnos neto dobiti/gubitka, koliko se neto dobiti može stvoriti iz jedne jedinice imovine. ROA i ROE su mjerila profitabilnosti neke tvrtke, a uspoređujući od 2015. do 2020., MOL je svake godine bio osjetno profitabilniji od Ine.

Mail koji je Vanđelić poslao Ćoriću u srpnju 2021.

‘Ina i MOL bi trebali podjednako poslovati, a nije tako’

Vanđelić tvrdi da je Ćorić zatražio da vidi brojke nakon što ga je on, kao tadašnji šef NO-a, upozorio da sumnja na probleme u Ininom poslovanju zbog čega se sastao s Upravom i Nadzornim odborom. Grafikoni koje je poslao Ćoriću, kako nam pojašnjava, pokazuju da dvije tvrtke koje zapravo imaju istog vlasnika ne posluju podjednako, iako bi trebale.

“To je kao da imate dva autobusa, Inu i MOL, koji idu u istom smjeru i imaju istog vozača. Trebali bi podjednako voziti, a jedan ide puno sporije od drugog. Kako to da jedna tvrtka zaostaje cijelo vrijeme? Dobit zaostaje cijelo vrijeme i fale sredstva, a nema razloga da dvije tvrtke nisu podjednake. Vidjeli smo da nešto ne štima, ali nismo mogli skužiti gdje”, kazao nam je Vanđelić.

Ustvrdio je da je nakon toga imao još jedan sastanak Nadzornog odbora, a da je onda razriješen dužnosti.

Ćorić tvrdio da Vanđelić ‘iznosi alternativne činjenice’

Nakon što se saznalo za malverzacije s preprodajom plina u Ini, koji su toj kompaniji nanijeli štetu veću od milijardu kuna, aktualni ministar gospodarstva Davor Filipović, također nekadašnji član NO-a Ine, odgovornost je svalio na svoje prethodnike. “Poznato je tko je tada bio u NO-u i predsjednik Uprave”, branio se Filipović aludirajući na Vanđelića.

Vanđelić je danas pak istupio konstatirajući da nije bio upoznat s ugovorom, koji je s tvrtkom dvojice uhićenih sklopio suosumnjičenik i direktor u Ini Damir Škugor, jer je bio razriješen dužnosti prije podnošenja izvješća o poslovanju. Ranije je rekao i da taj ugovor nije ni došao do Nadzornog odbora dok ga je on vodio. Danas je, između ostalog, kazao da je imao neka saznanja da se nešto događa zbog zaostajanja u Ininom poslovanju te da je u svibnju 2021. zatražio sjednicu NO-a.

Mjesec i pol kasnije, tvrdi Vanđelić, što bi odgovaralo mailu koji imamo, primijetio je da Ina “konzistentno negdje gubi novac” te da je poslao mail svim članovima NO-a i Uprave te ministru Ćoriću. Ustvrdio je kako mu ministar nije odgovorio nego da je dobio “praktično špotanje jer problematizira stvari” i da “politizira”. Ćorić mu je uzvratio: “Vanđelić je vrlo kreativan u iznošenju alternativnih činjenica”, poručio je nekadašnji ministar, a aktualni viceguverner HNB-a.

Iz Ine su u međuvremenu reagirali na današnje Vanđelićeve tvrdnje o poslanom mailu koji Telegram sada objavljuje. “Grafovi koji su poslani ministru prikazuju poslovanje navedenih kompanija u 2020. godini, dakle više od godinu dana prije potpisivanja plinskih ugovora koji su sada pod istragom. U njima se uspoređuje povrat na imovinu i povrat na kapital MOL-a i Ine što je zbog različitog poslovnog portfelja kompanija neusporedivo.”