Telegram istražuje neviđenu banditsku hobotnicu Milorada Dodika

Korupcijska hobotnica čelnika Republike Srpske pod istragom je organa u BiH

FOTO: PIXSELL

Način na koji je kupljena raskošna vila u vlasništvu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, u Ulici Vaska Pope 19, u najelitnijem dijelu Beograda, na Dedinju, koju je država Izreal unajmila za rezidenciju svog veleposlanika u Srbiji Josefa Levija, predmet je ozbiljne istrage koju provodi SIPA, Državna agencija za istragu i zaštitu Bosne i Hercegovine. Dan prije pravoslavnog Badnjaka, prošlog utorka, agenti SIPA-e na četiri su lokacije, dvije u Bijeljini, sjedištu Pavlović International banke, te njenim filijalama u Doboju i Banja Luci, odnijeli hrpu dokumenata za koje istražitelji vjeruju da bi mogli poslužiti kao dokazni materijal o Dodikovoj upletenosti u kriminal.

Dan nakon spektakularne akcije SIPA-e za koju se vjeruje da bi mogla ozbiljno ugroziti poziciju Milorada Dodika, ne samo kad je u pitanju način na koji se domogao vile na Dedinju, plaćene 850 tisuća eura, nego i drugih financijsko-kriminalnih afera uz koje se veže ime predsjednika Republike Srpske, Telegram je dobio potvrdu iz visokog izvora u BiH kako je Dodik pod ozbiljnom istragom.

‘Urušavanje razvoja BiH’

“Točno je, istraga koju provodimo tiče se Milorada Dodika”, kaže za Telegram ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić. “Naša je čvrsta odluka da se istraže krupne korupcijske afere, a prioritet su one vezane uz političke ličnosti na važnim funkcijama u vlasti, jer upravo su oni dobili povjerenje građana koje su potom zloupotrijebili. Njihova odgovornost stoga je veća u odnosu na druge.

Nositelji javnih funkcija moraju biti strože kažnjavani, jer se od njih očekuje da rade u interesu naroda, a oni to zloupotrebljavaju. Na tom tragu prihvatio sam se tog posla i na početku mandata rekao da ću sve snage usmjeriti na borbu protiv korupcije koja je postala ozbiljna prijetnja ne samo ekonomskom razvoju nego urušavanju dostignutog stupnja razvoja BiH.”

‘Točno je, istraga koju provodimo tiče se Dodika’, kaže za Telegram Dragan Mektić, ministar sigurnosti BiH. Istražni organi sumnjaju da je zloglasni čelnik Republike Srpske iz proračuna izvlačio novac kojim si je kupovao luksuzne vile i stanove po Europi, a zatim u bankama dizao fiktivne kredite kako bi zamaskirao trag novca.

Velebna vila na Dedinju, koja je predmet SIPA-ine istrage, prostire se na površini od 705 metara četvornih, sagrađena je 2005. godine i ima 342 metra četvorna stambenog prostora, garažu površine 45, pomoćne prostorije od 63,71 i okućnicu od 352 četvorna metra.

U prizemlju je stambeni prostor koji se sastoji od dnevnog boravka, spavaćih soba, kuhinje, kupaonice i ostave, a na katu je također veliki dnevni boravak, kuhinja s blagovaonicom i spavaćim sobama različitih veličina koje sve imaju izlaz na terasu. Na katu je i kupaonica i odvojeni zahod. Interijeri su obloženi vrhunskim materijalom te luksuznim ukrasima od kamena i drveta, a unutrašnja stolarija rađena je po narudžbi od kvalitetnog drveta.

Vila ima vlastito centralno grijanje smješteno u suterenu i vlastitu ogradu na sve četiri strane, a zelenilo kojim je okružena uzorno je sređeno. Sudski vještak građevinske struke Aleksandar Petrović, koji je radio temeljitu procjenu vile u svibnju 2008., njenu je vrijednost iskazao na 1,26 milijuna eura, što je značajno više od iznosa koliko ju je Dodik platio.

Izmišljeni kredit

Složena financijska operacija kojom je Dodik došao do vile, pojednostavljeno bi se mogla opisati ovako: 2007. Dodik sa svoga računa u Pavlović International banci u beogradsku Komercijalnu banku (od koje kupuje vilu), prebacuje 750.000 eura, a 100.000 eura, kao kaparu, uplatio je ranije. Istraga sumnja da je Dodik vilu kupio vlastitom gotovinom, jer je kredit u Pavlović International banci podigao godinu dana nakon kupnje. Iz dokumentacije kojom raspolaže Telegram, vidi se da je kredit dobio na osam i pol godina, a mjesečna rata iznosila je 18.983,39 konvertibilnih maraka, ili oko 7500 eura.

Dodikova plaća (u to vrijeme bio je premijer Republike Srpske), iznosila je 5540 konvertibilnih maraka (oko 2700 eura). Dakle, mjesečni obrok kredita bio je gotovo 5000 eura veći od njegovih mjesečnih primanja.

Iz izvora bliskih istrazi Telegramu je rečeno da je Dodik kredit podigao samo fiktivno, kako bi opravdao kupnju vile, a da je novac koji mu je isplatila Pavlović International banka iz Bijeljine, zadržao za sebe.

‘Moj klijent vjerovao je svojim direktorima koji su puno toga radili iza leđa’ za Telegram kaže odvjetnik vlasnika banke.

Što je još zanimljivije, sumnjaju u istrazi, Pavlović banka – a ne Dodik – sama je sebi otplaćivala kredit, što se vidi na uplatnicama koje je umjesto Dodika plaćao Radovan Jovanović, rođak vlasnika spomenute banke. Interes banke da sama vraća kredit odobren Dodiku, vjeruju istražitelji, bio je u tome što joj se taj novac, kroz različite protuusluge, vraćao iz proračuna Republike Srpske.
“Vlasnik banke Slobodan Pavlović imao je veliko povjerenje u svoje direktore koji su mu, nažalost, radili iza leđa, a i danas to čine”, rekao je za Telegram u srijedu Pavlovićev odvjetnik Duško Tomić.

“Moj klijent američki je državljanin i trenutačno je u SAD-u i još nisam s njim stupio u kontakt, ali čim se čujemo predložit ću da smijeni sve svoje direktore koji su se posljednjih godina jako dobro financijski potkožili, a rade mu o glavi. Ne učini li to, više ga neću zastupati. Činjenica je da je zvijezda istrage koja se vodi Milorad Dodik, no direktori Pavlović International banke, vlasnika i njegove kompanije doveli su u nezgodnu situaciju.

Na pitanje vjeruje li, kao osoba koja je imala uvid u dokumente, da istraga ima dokaze protiv Dodika, Tomić kaže:

­”Na tom slučaju rade cijeli istražiteljski timovi i već je sada očigledno da je stvar mnogo ozbiljnija nego što javnost pretpostavlja. Činjenica da je Dodik postao silno nervozan i da se ponekad ponaša neprimjereno, dovoljno govori da je itekako svjestan da se nalazi u velikom problemu.”

Slobodan Pavlović osebujan je biznismen, koji se obogatio trgujući nekretninama u Chicagu. No, čini se da u poslovanju nije baš sve bilo legalno jer je jedno vrijeme proveo u američkom zatvoru. U blizini Bijeljine sada gradi čitav novi grad kojem je dao ime Slobomir (po početnim slovima svoga imena i imena svoje supruge Mire). Grad već ima golemi vodeni park i sveučilište, a kao prepoznatljivi simbol Slobomira – čija izgradnja uskoro treba početi – bit će Pavlović kula, neboder sa 40 katova (!), visok 177 metara, ukupne površine 44.500 metara četvornih.

Stotine milijuna eura

Dodikova vila na Dedinju (predsjednik Republike Srpske ima i dva velika stana u Beogradu, a mediji mu pripisuju i golemu vilu na Cipru), samo je kap u moru, vrh ledenog brijega, njegove basnoslovne imovine koja ga svrstava među tri najbogatije osobe na prostorima bivše Jugoslavije, tvrde sugovornici Telegrama iz Banja Luke.

Aleksandra Pandurović, šefica kluba zastupnika SDS-a u parlamentu BiH, čija je stranka podnijela kaznenu prijavu protiv Dodika za kupnju vile na Dedinju, kaže kako se nada da će istraga ovaj put ići do kraja, a ne kao što se događalo ranije ”da se malim ribama skidaju glave, a velikima se skida kapa”. Upozorava i na druge afere koje se vežu uz predsjednika Republike Srpske i tvrdi kako u pitanju nisu desetine nego stotine milijuna eura.

Dodik je vlasnik vile na beogradskom Dedinju procijenjene na 1.2 milijuuna eura
Dodik je vlasnik vile na beogradskom Dedinju procijenjene na 1.2 milijuuna eura RIA Novosti

“Već godinu i pol dana vodi se istraga o nabavci obrazaca za osobne karte i vozačke dozvole, poslu vrijednom 52 milijuna eura, koji je sklopljen suprotno zakonu o javnim nabavkama”, kaže Pandurović za Telegram. “Taj posao dobilo je poduzeće koje je u vlasništvu Dodikova prijatelja i savjetnika, a drugi vlasnik je osobni prijatelj Zlatka Lagumdžije, bivšeg predsjednika SDP-a i ministra vanjskih poslova. Podsjećam i da Tužiteljstvo BiH već godinu dana vodi istragu, ali još nema optužnice, za propalu Bobar banku, odakle je novac preko Crne Gore izvlačen u Moskvu.

Bobar banka bila je u vlasništvu sada pokojnog Gavrila Bobara, visokog dužnosnika Dodikove Stranke nezavisnih socijaldemokrata (SNSD-a). Iz te je banke izvučeno oko 125 milijuna eura, a prije toga iz trezora banke je nestalo i podijeljeno pet milijuna eura. No, Agencija za bankarstvo, pod apsolutnom kontrolom Milorada Dodika, na to uopće nije reagirala.

U nizu financijskih afera koje se vežu uz Dodika, dvije se odnose na njegove kumove, Ranka Škrbića i Budu Stankovića. Škrbić je bivši ministar zdravstva i do ožujka prošle godine veleposlanik BiH u Beogradu, oko kojeg se pletu velike financijske afere u zdravstvu, gdje se, na štetu bolesnika i zamjenom lijekova, golema količina novca slijevala u privatne džepove.

Buda Stanković, pak, drugi Dodikov kum, špekulant je u prodaji zemljišta. Samo na jednom poslu, zamjeni zemljišta Poljoprivredne škole u Banja Luci, zaradio je više od 13 milijuna eura. A takvih poslova, zahvaljujući bliskoj, kumovskoj vezi s Dodikom, bilo je napretek.

Veliki skandal je i izgradnja Andrićgrada na Drini, ideji Emira Kusturice. Tvrtka tog poznatog filmskog režisera, Lotika, u projekt izgradnje cijelog grada koji, uz ostalo, sadrži gimnaziju, kino, kazalište i veliki tržni centar, uložila je samo 2500 eura, ali je ugovorom s Vladom RS i Općinom Višegrad – sklopljenim uz svesrdno Dodikovo zalaganje – postala većinski vlasnik tog kompleksa nadomak glasovite ćuprije na Drini, u čiju je gradnju uloženo više od 17 milijuna eura proračunskog novca.

Gomilanje bogatstva

“Sve te krupne afere o kojima se prošlih godina govorilo i pisalo temeljito ćemo istražiti”, kaže u razgovoru za Telegram ministar sigurnosti BiH Dragan Mekić. “No tko će sve u okviru tih istraga biti obuhvaćen, u ovom trenutku ne želim licitirati, jer određene osobe, budu li kooperativne, mogu dobiti povoljniji, pokajnički status.”

Novinar Slobodan Vasković, koji godinama istražuje kriminalne aktivnosti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, u izjavi za Telegram ovako opisuje tehnologiju kojom taj nesuđeni mesar iz siromašne obitelji u Laktašima pored Banja Luke, potom miljenik međunarodne zajednice, pa premijer i sada predsjednik, gomila svoje ogromno bogatstvo:

“Milorad Dodik u Republici Srpskoj je stvorio plutokratsko društvo kojim upravlja prema načelima mentalne pornokracije. Građane je zarobio u dva stereotipa: prvo, Sarajevo i BiH su neprijatelj broj 1. Drugi je stereotip neprekidno izvanredno stanje koje za posljedicu ima proizvodnju golemih količina lažnog patriotizma u Dodikovom moćnom medijskom mehanizmu. Dodik i njegova oligarhija su ‘Knez Lazar’ , a kritičari ‘Brankovići’. Jednostavan, ali učinkovit recept.

‘Bitno je da naši kradu’

U tako stvorenom poretku, on je potpuno poništio političke, ekonomske, privredne, financijske, kulturne, znanstvene… odnose i pretvorio ih u osobne, što mu je omogućilo suverenu vladavinu i osobno odlučivanje o svim, u baš svim poslovima, koji imaju financijsku vrijednost. Dodikova riječ je zakon, tko joj se suprotstavi izvan zakona je.”

Poznata politička analitičarka iz Banja Luke, Tanja Topić, vjeruje da bi istraga oko Dodika mogla biti ozbiljno provedena jer postoji ”politički blagoslov državne vlasti”.

Ne treba međutim očekivati da će se Dodik, koji je na vlasti, što kao premijer, što kao predsjednik Republike Srpske, desetljeće i pol, tek tako predati. Njemu je jasno – kažu sugovornici Telegrama u Sarajevu i Banja Luci – da istrage koje se vode za njega ne znače samo mogući gubitak vlasti, nego i nešto mnogo gore: gubitak slobode.

“Nastao je raskorak između dvije razine vlasti – na jednoj strani entitetske, a na drugoj državne, iz koje su Dodik i njegov SNSD isključeni iz odlučivanja. Brojni mediji otkrivali su mnoge afere, opozicija inzistira na istragama, ali ono što izostaje je rad pravosudnih institucija. Tamo je potpuna šutnja, šutnja onih koji sve to trebaju ispitati i staviti točku i pred građane izaći s epilogom.

Toga nema, i zato ostajemo u polju političke borbe, spekulacija koje su u konačnici, među građanima, stvorile raspoloženje da je politička korupcija, kao i svaka druga korupcija, normalna pa sve to vodi do apsurda: ako kradu, bitno je da su naši, da to nisu oni drugi”, kaže Tanja Topić za Telegram.

Ne treba međutim očekivati da će se Dodik, koji je na vlasti, što kao premijer, što kao predsjednik Republike Srpske, desetljeće i pol, tek tako predati. Njemu je jasno – kažu sugovornici Telegrama u Sarajevu i Banja Luci – da istrage koje se vode za njega ne znače samo mogući gubitak vlasti, nego i nešto mnogo gore: gubitak slobode.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama od 9. siječnja 2015.