Telegram je dobio uvid u dokument tužiteljstva protiv Hrvata uhićenih u Zambiji

Pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali čude se potezima pravosudnih vlasti Zambije

23.01.2023., Ndola, Zambija - Odgodjeno je sudsko rociste za cetiri hrvatska para koja su uhicena u prosincu na aerodromu u Zambiji dok su pokusavali napustiti zemlju s djecom posvojenom iz DR Kongo. Nova rocista zakazana su za 6. i 10. veljace Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

Još se uvijek ne zna zašto danas nije održano ročište kojim je trebao biti nastavljen postupak protiv osmero Hrvata koje terete za pokušaj krijumčarenja djece preko Zambije. Nakon što su prije dva dana ponovno zaustavljeni u tamošnjoj zračnoj luci, danas su se trebali pojaviti pred sudom u Ndoli, no to se nije dogodilo.

Službenih informacija o novom ročištu nema. Ministarstvo vanjskih poslova javlja da postupak sigurno neće biti nastavljen ovaj tjedan. Za to vrijeme uhićeni Hrvati vraćeni su u zatvor.

Zašto su opet vraćeni u pritvor?

To novo pritvaranje pravne stručnjake s kojima smo razgovarali čudi, budući da im je u ranijoj fazi postupka bilo omogućeno da se brane sa slobode. Kako bi izašli iz zatvora platili su jamčevinu, te ispunili ostale uvjete što su im ih propisale zambijske vlasti.

Pritvor im je ukinut prije nego što je tužiteljstvo povuklo optužbe, te je postupak odlukom suda prekinut. Sam sud je naglasio da to ne znači da proces ne može biti nastavljen, budući da nije donijeta oslobađajuća presuda već je tužiteljstvo povuklo optužnicu. Na taj se potez tužiteljstvo odlučilo zbog nedostatka dokaza.

Hrvati su dobili nalog da napuste zemlju, ali su u zračnoj luci ponovno privedeni. Imigracijska služba uhitila ih je nakon što je, prema dostupnim informacijama, više tužiteljstvo zaključilo da se postupak ipak može nastaviti. Završili su u pritvoru iako, dakle, uvjete jamstva nisu prekršili.

Nastava postupka za šverc djece

Pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali nisu iznenađeni nastavkom postupka, jer takvih primjera ima i u hrvatskom pravosuđu. Ipak, zanimljivo je da se to dogodilo doslovno preko noći, ali i da su Hrvati ponovno uhićeni umjesto da im je omogućena obrana sa slobode kao dosad.

Inače, prema dokumentu zambijskog tužiteljstva u koji je Telegram dobio uvid, četiri para posvojitelja osumnjičena su za pokušaj krijumčarenja djece. Cilj tog krijumčarenja, tvrdi tužiteljstvo, bila je eksploatacija djece.

Iako se u dokumentu ne navodi kakva je točno eksploatacija u pitanju, zakon na koji se pozivaju, definira eksploataciju kao prisiljavanje na težak rad, iskorištavanje organa, seksualno iskorištavanje, slanje u rat… Transport djece preko teritorija Zambije u svrhu njihove eksploatacije kažnjiv je prema Zakonu o sprječavanju krijumčarenja ljudi. Pravni stručnjaci za Telegram pojašnjavaju kako posvajanje ne može biti oblik eksploatacije.

Gdje su dokazi o eksploataciji?

Za kazneno djelo krijumčarenja djece radi eksploatacije predviđeno je od 30 godina do doživotnog zatvora, dok se za pokušaj krijumčarenje može izreći do 20 godina zatvora.

Nakon uvida u te dokumente, pravni stručnjaci iz Hrvatske postavljaju pak pitanje kakve dokaze o mogućoj eksploataciji zambijske vlasti doista imaju, budući da iz dosadašnjeg tijeka postupka to nije vidljivo.

Djeci se navode hrvatska imena

Ono što također upada u oči u dokumentu koji smo dobili na uvid jesu hrvatska imena djece koja su, prema zambijskom tužiteljstvu, žrtve. Drugim riječima, to bi značilo da i zambijske vlasti priznaju njihove hrvatske identitete. To pak odmah iznova otvara pitanje zašto hrvatski diplomati još uvijek nisu uspjeli doći do njih, kada se cijeli vrijeme ističe golema briga za hrvatske državljane u Zambiji.

Dva ministra, Gordan Grlić Radman i Ivan Malenica nedavno su tek izjavili da im još predstoji procedura oko zaštite djece koja imaju hrvatske dokumente.