Telegram je prije tri godine otkrio da je istraga Madinine smrti bila sumnjivo površna. Sad je to potvrdio i Europski sud

Cijela policijska, istražna i sudska vertikala u Hrvatskoj je ignorirala zjapeće praznine u službenoj verziji pogibije djeteta

Možda da opet glavna državna odvjetnica i ravnateljica USKOK-a organiziraju tiskovnu konferenciju? Ovaj put bi, pritom, s njima u društvu svakako trebali biti i predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović, te ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

U listopadu 2018. godine, Telegram je otkrio da je istraga u slučaju pogibije šestogodišnje migrantice iz Afganistana Madine Hussiny provedena sumnjivo površno. Obitelj djevojčice nesretno stradale u udaru vlaka na samom ulazu u Srbiju je tvrdila da su se tamo našli jer ih je hrvatska policija protjerala s teritorija RH. MUP je, pak, tvrdio da do susreta njihovih pripadnika i migrantske obitelji nikad nije ni došlo.

Istražitelji Uskoka su dali za pravo MUP-u, ali nisu, kako smo naveli u tekstu, niti provjeravali snimke stacionarnih kamera na granici, niti GPS lokacije mobitela policajaca i obitelji čime bi se lako moglo dokazati jesu li bili u kontaktu. Nisu obraćali pažnju ni na službenu bilješku nadležne postaje MUP-a Srbije u kojoj piše da je hrvatska policija migrantsku obitelj spriječila da uđe u Hrvatsku nakon čega su se Madina i njeni vraćali uz kobnu prugu prema Šidu.

Ogorčeno izdvojeno mišljenje

Dva mjeseca nakon objave našeg teksta, Ustavni sud Republike Hrvatske zaključio je da je s istragom bilo sve u redu. Troje sudaca Ustavnog suda, Andrej Abramović, Lovorka Kušan i Goran Selanec napisali su ogorčeno izdvojeno mišljenje s ovakvim uvodom: “Odlučili smo se na izdvojeno mišljenje zbog čvrstog uvjerenja da Ustav Republike Hrvatske ne dopušta da se izgubljeni život šestogodišnje djevojčice svede na proceduralni formalizam u pristupu nadležnih pravosudnih tijela istrage”.

Argumenti troje ustavnih sudaca bili su jasni – istraga nije uopće uzela u obzir izjave iz MUP-a Srbije o tome da su hrvatski policajci protjerali migrantsku obitelj iz Hrvatske, nisu provjeravali postoji li nadzorni sustav koji je mogao snimiti situaciju na granici, niti su provjeravali lokacije mobilnih uređaja.

“Učinkovito i djelotvorno”

Početkom ove godine, Ustavni sud je opet odlučivao o tužbi zbog neučinkovite istrage smrti Madine Hussiny. I opet je sve bilo u redu. Štoviše, zaključili su da je istraga Madinine smrti provedena “učinkovito i djelotvorno”.

A izdvojena mišljenja? E njih ovaj put nije bilo. Jer je o ovom slučaju, eto, odlučivalo sudsko vijeće u kojem nije bilo niti jednog od troje ustavnih sudaca koji su se žustro pobunili protiv odluke iz 2018. godine.

Šamarčina iz Strasbourga

I onda je došao 18. studenog 2021. “Sud je donio odluku da je istraga smrti M.H. bila neučinkovita što predstavlja povredu članka 2. Europske konvencije o ljudskim pravima”. Članak konvencije koji se spominje govori o pravu na život. Sud koji je donio odluku je Europski sud za ljudska prava. A M.H. je Madina Hussiny.

Po kojim argumentima je Sud u Strasbourgu donio odluku koja je ozbiljan šamar MUP-u, USKOK-u, DORH-u i Ustavnom sudu Republike Hrvatske? Pa, istraga nije provjerila je li točno da ne postoje snimke incidenta, niti su se provjeravale GPS lokacije policajaca i obitelji Hussiny. Nije se, kaže se u današnjoj presudi ESLJP-a provjeravala ni tvrdnja srpskih vlasti da je migrantska obitelj silom protjerana u Srbiju.

Treba li nova tiskovna konferencija?

Dakle, točno oni argumenti o kojima je Telegram pisao prije više od 36 mjeseci. Možda da opet glavna državna odvjetnica i ravnateljica USKOK-a organiziraju tiskovnu konferenciju? Ovaj put bi, pritom, s njima u društvu svakako trebali biti i predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović, te ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Ili ćemo, kako je to napravio i HDZ nakon presude za Fimi mediju, jednostavno platiti skoro 60 tisuća eura zbog izgubljenog spora i praviti se da se ama baš ništa nije dogodilo? I da deset milijuna kuna vrijedi više od života šestogodišnjeg djeteta.