Telegram je prvi pisao kako je Josip Salapić nelegalno u Saboru, a sada taj slučaj postaje nelagodan skandal

Drago Hedl o gafu madatno-imunitetnog povjerenstva

Josip Salapić
FOTO: PIXSELL

Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP), ali i Hrvatski sabor, našli su se u vrlo nezgodnoj situaciji nakon što su u petak dvojica bivših zastupnika HDSSB-a, Vladimir Šišljagić i Dinko Burić od MIP-a službeno zatražili preispitivanje odluke kojom je Branimira Glavaša u Hrvatskom saboru zamijenio Josip Salapić.

Kao što je Telegram pisao još prošlog četvrtka, MIP je, prihvaćajući zahtjev Branimira Glavaša i HDSSB-a (točnije, onog dijela te stranke koja nakon raskola i dalje podržava Glavaša) da Glavaša u Saboru zamijeni Salapić, propustio provjetriti ima li na listi HDSSB-a za prošle parlamentarne izbore kandidata koji su dobili više od 10 posto preferencijalnih glasova i kojima, po zakonu, pripada pravo prvenstva kada zastupniku stranke prestaje mandat ili ga stavlja u mirovanje.

A upravo su Šišljagić i Burić takav izborni rezultat i ostvarili: Šišljagić 12,74, a Burić 11,47 posto preferencijalnih glasova. Za razliku od njih, Salapić je na izbornoj listi HDSSB-a dobio svega 2,69 posto, pa je jasno da je njegovim izborom u Sabor prekršen zakon.

Članovi povjerenstva nisu utvrdili činjenice

Do greške MIP-a došlo je upravo onako kako je to Telegram i napisao: MIP je slijepo povjerovao Glavašu i njegovoj frakciji u HDSSB-u i uopće se nije upuštao u provjeru ispravnosti njihova postupka, odnosno je li on temeljen na zakonu. To je uostalom Telegramu i priznao predsjednik MIP-a Žarko Tušek (HDZ), rekavši kako je odluka o tome donesena ”na temelju dokumenta dobivenih od ovlaštenih predlagatelja, zastupnika Branimira Glavaša i političke stranke HDSSB-a”.

On je također priznao da je MIP to uzeo ”kao relevantan podatak” te da se nije upuštao u ”preispitivanje unutarstranačkih dogovora, budući da je pojedini kandidat na listi koji je dobio preferencijalne glasove mogao i odustati od obnašanja dužnosti zamjenika zastupnika”. No, MIP nije provjerio jesu li Šišljagić i Burić odustali od obnašanja dužnosti zamjenika zastupnika. Njih dvojica sada tvrde da nisu.

‘Pokrenut ćemo postupak pred nadležnim sudom’

”Niti Vladimira Šišljagića, niti Dinka Burića nitko nije konzultirao, nitko ništa nije pitao, a niti izvijestio, obojica su bezrazložno i protuzakonito preskočeni”, stoji u dopisu MIP-u kojeg su Šišljagić i Burić uputili tražeći preispitivanje odluke kojom je Salapić postao zamjenik Glavaša. Pozivajući se na Zakon o izborima za zastupnika u Hrvatskom saboru, koji je tu vrlo jasan, Šišljagić i Burić kažu kako su to zanemarili i MIP i HDSSB.

”Najprije HDSSB, a potom i Mandatno-imunitetno povjerenstvo. Ako su to prvi učinili namjerno, Mandatno-imunitetno povjerenstvo je to bilo u postupku utvrđivanja zakonskih uvjeta dužno uočiti po službenoj dužnosti. Prema propisima i stanju na listi čak dvojica stranačkih kolega su ispred Josipa Salapića”, pišu Šišljagić i Burić, kandidati na koje se to i odnosi.

Dvojac koji je, ukazujući na katastrofalne izborne rezultate HDSSB-a nedavno poveo pobunu protiv Glavaša i podijelio stranku, sada od MIP-a traži da ”u najkraćem mogućem vremenu” ispravi nezakonitu odluku i o tome izvijesti Hrvatski sabor. ”U suprotnom bit ćemo prisiljeni pokrenuti zakonom propisani postupak kod nadležnog suda”, stoji u dopisu Šišljagića i Burića MIP-u.

MIP se našao u nezgodnom položaju

Odgovarajući na upit Telegrama o zakonitosti donesene odluke kojoj je Salapić u Saboru zamijenio Glavaša, Žarko Tušek, predsjednik MIP-a, prošlog je tjedna odgovorio kako ”u postupku odlučivanja a ni naknadno nije bilo nikakvih prigovora”. No, međutim, sada su ti prigovori stigli i MIP doveli u vrlo nezgodan položaj – da ponovno odlučuje i donese posve drugačiju odluku od one koju je donio 2. studenoga kada je Saboru poslao izvješće u kojem stoji da će Glavaša u Saboru zamijeniti Salapić. Sabor je, kao što smo pisali, o tome odlučivao dva dana kasnije i potvrdio odluku Mandatno-imunitetnog povjerenstva.

Zahtjevom Šišljagića i Burića o preispitivanju odluke MIP-a otvara se veliki skandal, vrlo neugodan za cijeli Hrvatski sabor. Bude li Sabor sada morao donijeti drugačiju odluku i zamjenski mandat umjesto Salapiću dati Šišljagiću ili Buriću, bit će to apsolutni presedan i priznanje da je Hrvatski sabor – koga u svom dopisu MIP-u Šišljagić i Burić nazivaju ”hramom zakonitosti i pravde”, više od mjesec dana imao zastupnika (Salapića) koji je u parlament izabran suprotno zakonu.