Telegram je u posjedu ortačkog ugovora ministra Paladine i ruskog bogataša: kako je došao do udjela za koje sad traži 67,5 milijuna kuna

Ugovorom iz 2018. ministar Paladina i Sergej Gljadelkin regulirali su sva međusobna potraživanja

Telegram je doznao nove detalje o poslovnim potezima ministra graditeljstva Ivana Paladine prije dolaska u Vladu RH. Do preuzimanja dužnosti, godinama je surađivao s ruskim investitorom u Hrvatskoj Sergejem Gljadelkinom, što nije ni krio. Bili su zajedno u Hidroelektri mehanizaciji, Institutu građevinarstva Hrvatske (IGH), projektu Kupari… Nakon što je imenovan, Paladina je izjavio da je suradnju s Rusima davno prekinuo, a da će svoje udjele u projektu Kupari, regulirati u skladu sa Zakonom o sprječavanju sukoba interesa.

Sada smo dobili uvid u poslovne Sporazume između Paladine i Gljadelkina iz kojih proizlaze intrigantni odnosi dvojice poslovnih partnera. Ti bi odnosi mogli opteretiti nastavak realizacije resorta Kupari koji su nedavno preuzeli ulagači iz Singapura. Singapurska firma zastupnik je hotelskog lanca Four Seasons, te joj je u planu i na hrvatskoj obali otvoriti jedan luksuzan hotel. No, hoće li to uopće biti moguće s obzirom na ono što je Paladina ugovorio s Gljadelkinom? Donosimo detalje njihovih Sporazuma.

Detalji sporazuma s Rusom

Jedan od Sporazuma između novog Plenkovićevog ministra i njegovog ruskog partnera sklopljen je 2015. godine. Iz njega proizlazi da su Gljadelkin, kao ‘Stariji partner’, te Paladina, kao ‘Mlađi partner’, potencijalne poslovne projekte počeli analizirati još 2011. godine.

Osim toga, tim su Sporazumom ugovorili da će Paladina, kao ‘Mlađi partner’, dobiti 10 posto prava iz ostvarenih ulaganja ‘Starijeg partnera’. Pri tome Paladina pristaje da neće bez suglasnosti Sergeja Gljadelkina ulaziti u bilo kakve “obveznopravne odnose s trećim osobama koji obuhvaćaju dionice, poslovne udjele i udjele u tvrtkama”, stečenima na osnovu njihovog međusobnog ugovora. Iz toga proizlazi da neće surađivati ni s kim drugim osim s ruskim partnerom.

Iako je ugovor trebao vrijediti 10 godina, u međuvremenu je raskinut.

Što su nakon toga dogovorili?

Novim Sporazumom iz veljače 2018. Paladina i Gljadelkin definiraju da su ugovor o poslovnoj suradnji otkazali s 12. srpnjem 2017. godine. Dogovaraju tko će koji dio ulaganja zadržati, te kako će regulirati međusobna potraživanja. Spominju i kako će podijeliti udjele u tvrtkama u kojima su do sada bili partneri.

Ono što upada u oči jest četvrti stavak Članka 3. tog Sporazuma. U njemu stoji da se ‘Mlađi partner’, odnosno Paladina, obvezuje da u projektu Kupari ‘ne može sudjelovati ni s kim, u nijednom statusu, putem bilo koje povezane ili nepovezane fizičke osobe, osim i isključivo sa Starijim poslovnim partnerom’. Drugim riječima, Paladina u Kuparima, prema ovom sporazumu, ne bi smio ništa raditi bez Gljadelkina. To su, dakle, dogovorili raskidajući poslovnu suradnju.

Doduše, Gljadelkin je svoje udjele u Kuparima nedavno prodao ulagačima iz Singapura, no ipak ostaje pitanje ima li ovaj dio dogovora s Paladinom još uvijek određeni utjecaj na taj projekt. Upit o tome smo poslali ministru. On u odgovoru za Telegram tvrdi da ‘uzevši u obzir sve navedene pravne okolnosti, u ovom trenutku ne postoji nikakva obveza koju bi bilo potrebno rješavati’.

Paladina neće mirno iz Kupara

Inače, ovaj dio zadnjeg Sporazuma između Gljadelkina i Paladine, osim zbog činjenice da je Paladina u međuvremenu postao ministar u hrvatskoj Vladi, zanimljiv je i u kontekstu sudskog spora kojeg vodi s vlasnicima projekta Kupari. Riječ je o tvrtki Avenue ulaganja, koja je promijenila ime u Kupari Luxury Hotels, i u kojoj od nedavno 90 posto imaju ranije spomenuti ulagači iz Singapura.

Telegram je otkrio da je Paladina prije nešto više od dvije godine pokrenuo sudski postupak protiv te firme. Tužbom za izlazak iz njezinog suvlasništva traži 67,5 milijuna kuna što smatra adekvatnom naknadom za svojih 10 posto udjela.

Kada smo ga pitali o samom suđenju, Paladina nam nije ništa konkretno odgovorio, već je poručio da će sve napraviti u skladu za Zakonom o sprječavanju sukoba interesa. I dok on svoj udio procjenjuje na 67,5 milijuna kuna, vještaci su izračunali da bi ga novi vlasnici trebali isplatiti s 24.769.385 kuna. Sudski proces nastavlja se krajem ovog mjeseca na Trgovačkom sudu u Zagrebu, no nije izvjesno da će uskoro biti pravomoćno okončan. Paladina ima ukupno 60 dana da sve svoje obveze uskladi za Zakonom o sprječavanju sukoba interesa.