Telegram otkriva: Država poslove obnove Banije dala sinu HDZ-ovog tajkuna osuđenom zbog namještanja natječaja

Ino Galić ima jednu nepravomoćnu presudu, a našao se i usred skandala s EU potporama i vinarijom svog oca, Josipa Galića

10.01.2018., Sisak - U Opcoj bolnici potpisan je ugovor za izvodjenje radova na rekonstrukciji Opce bolnice i izgradnji Sredisnjeg paviljona. Ino Galic. Photo: Nikola Cutuk/PIXSELL
FOTO: Nikola Cutuk/PIXSELL

Više od godinu dana nakon potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku i susjedne županije, konačno se počinju zahuktavati natječaji za izgradnju zamjenskih obiteljskih kuća i stambenih zgrada. Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje (SDUOSZ), koji udara ritam operativnom dijelu priče o obnovi, nedavno je okončao jednu od nabava za izgradnju trideset zamjenskih obiteljskih kuća.

U žestokoj konkurenciji osam tvrtki koje su se borile za posao, odabrana je požeška Presoflex gradnja d.o.o. s (najpovoljnijom) ponudom od 24,9 milijuna kuna s PDV-om. Vlasnik tvrtke je Ino Galić, sin poznatog kutjevačkog vinara i poduzetnika bliskog HDZ-u, Josipa Galića. On se prošle godine, kako je otkrio Telegram, našao pod udarom Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF) upravo zbog sinove građevinske tvrtke, koja je radila kao podizvođač na njegovoj vinariji financiranoj EU novcem.

30 obiteljskih kuća na području katastrofe

SDUOSZ je krajem prošle godine objavio poziv na nadmetanje za izgradnju “tipskih zidanih kuća za predvidivo 30 kuća” na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije gdje je zbog posljedica razornih potresa službeno proglašena katastrofa. Procijenili su da će taj posao vrijediti 22,9 milijuna kuna bez PDV-a.

U natječajnoj dokumentaciji navedeno je kako traže izvođača za izgradnju deset kuća površine 55 m²; potom deset površine 70 kvadratnih metara te još deset većih kuća, površine 85 m². Sve uz klauzulu da, ovisno o okolnostima, mogu izdati nalog za izgradnju i manje kuća od predviđenog broja koji je naveden u natječaju. U svakom slučaju, od trenutka izdavanja naloga, izvođač će imati 180 dana da izgradi kuću.

Presoflex gradnja najjeftinija

Zapisnik o pregledu i ocjeni pristiglih ponuda otkriva kako je za ovaj posao bilo zainteresirano osam tvrtki. Razlika između najjeftinije (Presoflex gradnje) i najskuplje ponude (Ing-grad d.o.o.) je poprilična: više od deset milijuna kuna. Preciznije, Galićeva je tvrtka ponudila cijenu od 24,9 milijuna kuna, dok je Ing-gradova cijena bila 35,8 milijuna kuna.

Drugu najpovoljniju ponudu – 26,7 milijuna kuna – dala je petrinjska Pet plus gradnja. Kako su sve tvrtke koje su se nadmetale ponudile jamstvo od 60 mjeseci za kvalitetu izvedenih radova, bodovna prednost, a time i osvajanje posla – moglo se ostvariti samo nižom cijenom. Najviše bodova tako je osvojila Presoflex gradnja s najjeftinijom ponudom koja je, usput, bila tri milijuna kuna niža od procijenjene vrijednosti natječaja (bez PDV-a).

Još se ne zna gdje će graditi

U dokumentaciji ne piše gdje će se točno tih tridesetak kuća graditi, već stoji kratko pojašnjenje da će se to – tek saznati. Naime, Središnji državni ured za stambenu obnovu i zbrinjavanje će “pravovremeno dostaviti podatke” izvođaču, odnosno, sukcesivno izdavati naloge za točnu lokaciju gradnje. Ali tek kad od ministarstva Darka Horvata zaprime odluku o izgradnji kuće – i nakon što potpišu ugovor s korisnicima.

Ovaj natječaj za izgradnju, kao i neki dosadašnji vezani za obnovu Banije, proveden je postupkom jednostavne nabave – sa skraćenim rokovima, prema Pravilniku donesenom krajem prošle godine, koji bi trebao “dinamizirati proceduru” i ubrzati cijelu obnovu mimo proceduralno kompliciranije javne nabave. U prijevodu, ne primjenjuje se Zakon o javnoj nabavi, već pravilnik, ako su radovi vrijedni do 39 milijuna kuna.

Nepravomoćno osuđen u aferi namještanja natječaja

Inače, vlasnik i direktor tvrtke koja će graditi kuće, Ino Galić, prošle je godine bio nepravomoćno i uvjetno osuđen u aferi namještanja javnog natječaja Županijske uprave za ceste u Požeško-slavonskoj županiji. Kako je Telegram tada izvijestio, tajno snimljeni razgovori razotkrili su HDZ-ovog šefa ŽUC-a Miju Jozaka kako izigrava javnu nabavu u dodjeli poslova skupljoj zajednici ponuditelja, u kojoj je bila i Presoflex gradnja.

Jozak – u slobodno vrijeme šogor gospodina Aladrovića, oca istoprezimenog ministra – zasad je nepravomoćno i uvjetno osuđen zbog zlouporabe položaja i ovlasti, dok je Galić kao jedan od okrivljenika isto tako nepravomoćno i uvjetno osuđen zbog pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti. Slučaj je sada, zbog žalbi, završio na Visokom kaznenom sudu i čeka se pravorijek.

Ako ta presuda postane pravomoćna, Presoflex gradnja mogla bi imati popriličnih problema s javnim natječajima u budućnosti: tvrtke kojima su direktori pravomoćnom presudom osuđeni za koruptivna djela, automatski se isključuju iz postupaka javne nabave. Do tada, Presoflex gradnja može u miru konkurirati na javnim tenderima.