Telegram otkriva: Državna agencija kojoj je svrha da kontrolira poticaje sad će platiti milijun kuna da im netko - kontrolira poticaje

Agencija koja zapošljava 745 radnika sad će angažirati vanjske stručnjake da provjere isplate koje su već odobrili

Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), administrativni protočni bojler za europske milijarde koje se prelijevaju hrvatskim poljoprivrednicima, raspisala je natječaj za “usluge stručne procjene dokumentacije” vrijedan oko milijun kuna s PDV-om. Iza ovog općenitog naziva, razvidno je iz troškovnika, krije se želja APPRRR-a da se detaljno pročešlja dio zahtjeva za isplatama i pripadajuća dokumentacija o javnoj nabavi.

Dakle, Agencija koja zapošljava 736 radnika i čiji je osnovni posao “odobravanje zahtjeva, što uključuje administrativnu kontrolu i kontrolu na terenu, izvršenje plaćanja te računovodstveno evidentiranje plaćanja”, potrošit će milijun kuna kako bi vanjski stručnjaci za javnu nabavu i građevinarstvo detaljno i na vrijeme provjerili je li 105 korisnika potpora za investicije u ruralnim područjima napravilo sve kako treba.

U APPRRR-u tvrde, ukratko rečeno, da ih jednostavno – nema dovoljno. Požalili su nam se kako obrađuju dvostruko veći broj projekata nego prije, a trenutačno ne mogu poslati u pomoć radnike iz drugih službi unutar Agencije prema Službi za javnu nabavu. Ne stignu, kažu, ni zaposliti “nove radnike brzinom i dinamikom” da sve obrade u rokovima. Pa je, logično, “predmetna javna nabava za usluge stručne procjene dokumentacije nužna”.

Dobili novog ravnatelja, zapalio se server

O radu i gafovima APPRRR-a koji barata milijardama, Telegram je pisao u više navrata. Početkom godine iz Agencije je otišla aferična ravnateljica Matilda Copić, a na njezino mjesto zasjeo je dotadašnji zamjenik, Antun Vujić. Prvo ljeto na ravnateljskoj poziciji bilo je, i doslovno i metaforički, poprilično vruće. Naime, krajem lipnja u sobi sa serverima APPRRR-a izbio je požar, pa je na nekoliko dana bio poremećen rad Agencije i prijave poljoprivrednika za državne poticaje. Uzrok je bio, potvrdili su nam iz policije, “tehnički kvar u jedinici za napajanje”.

Otprilike u isto vrijeme, Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) zaključio je istragu u slučaju poznatog kutjevačkog vinara Josipa Galića, o čemu je Telegram prvi izvještavao. OLAF je u izvješću naveo detalje o malverzacijama s EU sredstvima, pri čemu je dao i preporuke za “rješavanje administrativnih slabosti” u APPRRR-u vezane za bolju regulaciju pravila o sukobu interesa, osobito u postupcima javne nabave.

105 zahtjeva za milijun kuna

Iako se iz APPRRR-a u godišnjim izvješćima o radu rutinirano hvale internim edukacijama zaposlenika o provedbi kontrola na terenu, javnoj nabavi te “upravljanju rizicima i nepravilnostima”, voda je očito došla do grla i netko mora odraditi kontrolu dijela dokumentacije, jer postojeći zaposlenici neće sve stići na vrijeme.

Agencija tako traži izvođača, tvrtku koja će ponuditi minimalno deset stručnjaka iz područja javne nabave te barem pet stručnjaka iz područja građevinarstva (inženjera ili voditelja radova) kako bi pretresli ukupno 105 zahtjeva iz Programa ruralnog razvoja. U APPRRR-u procjenjuju kako će takva usluga koštati 780.000 kuna bez PDV-a, a cijeli posao trebao bi biti gotov u roku od godinu dana. Može i ranije, nije zabranjeno požuriti.

Sad će tražiti sukobe interesa

Prema stavkama navedenima u općem opisu usluge koji je Agencija priložila u postupku nabave, jasno je kako će stručnjacima fokus biti na detaljima javnih nabava u sklopu zahtjeva za isplatu prema korisnicima. Od stručnjaka iz područja građevinarstva očekuje se izrada tehničke ekspertize dokumentacije o nabavi, pregled troškovnika, provjera izvršenja ugovora i eventualnih aneksa.

No, ključni posao imat će eksperti za javnu nabavu. Oni će, primjerice, provjeravati jesu li veliki postupci nabave rascjepkani na nekoliko manjih, kako bi se izbjegla primjena Zakona o javnoj nabavi; pregledat će i analizirati kompletnu dokumentaciju u potrazi za mogućim “sukobima interesa i sukobljenog interesa” te cijeli niz drugih detalja. Riječju, pretrest će provedene javne nabave uzduž i poprijeko. Doduše, samo za stotinjak korisnika.

APPRRR: Imamo jako puno projekata

Agenciji smo poslali dva kratka pitanja: iz kojeg razloga traže vanjsku pomoć i je li riječ o kontroli javnih nabava za koje je novac već isplaćen. Dobili smo opširan odgovor s puno brojki, čija se suština svodi na to da imaju previše posla, a premalo ljudi. Istaknuli su da obrađuju, kontroliraju i isplaćuju 7 milijardi kuna potpora. A prije četiri godine obrađivali su 4 milijarde, sa sličnim brojem zaposlenika. U Službi za javnu nabavu radi 15 zaposlenika, a certifikat ih ukupno ima 42.

Ti preostali javnonabavno certificirani radnici, pak, imaju drugog posla s obradom tisuća potpora iz drugih mjera i programa, kontrolama na terenu. A provjera javnih nabava je “specifična i zahtijeva posebna stručna znanja i vještine radnika”. K tome, “s trenutnim brojem zaposlenih u službi gdje se ove provjere izvršavaju ne bismo osigurali pravodobnu provjeru zahtjeva što bi imalo za posljedicu poteškoće u novčanom tijeku naših korisnika”. Pa su se poslužili mjerama Tehničke pomoći za jačanje kapaciteta da financiraju vanjsku potporu.

Galić mora vratiti deset milijuna kuna

Stvar Agenciji dodatno komplicira, osim “trenutnih okolnosti koje je izazvala pandemija COVID 19” i “pravilo četiri oka”: prema proceduri, kako su naglasili, cijeli postupak je potrebno provesti dva puta. Unatoč svim provjerama, OLAF je s dodatna dva oka Agenciji ukazao i na Galićev slučaj, pa su odlučili kako njegova vinarija ipak mora vratiti deset milijuna dodijeljenih kuna.

Sve zbog toga što je, podsjećamo, tvrtka Galićeva sina bila jedan od podizvođača koji su radili na izgradnji njegove vinarije. Galić najavljuje osporavanje te odluke svim raspoloživim pravnim sredstvima. Ipak, deset milijuna kuna samo je kap u oceanu dodijeljenih milijardi, za koje u APPRRR-u tvrde da nemaju dovoljno kapaciteta na vrijeme provjeriti. Pa će upomoć uskočiti vanjski eksperti.