Telegram otkriva: Jozo Brkić koji je dobivao hrpu državnih prostora pa ih ne bi plaćao, tuži Državne nekretnine da su ga prevarile

Brat poznatog HDZ-ovca Milijana Brkića vodi zanimljiv spor protiv državne tvrtke

Zviždačica iz Državnih nekretnina Maja Đerek u svojim javnim istupima, kaznenoj prijavi USKOK-u, te tužbi zbog otkaza u bivšoj tvrtki ističe kako je svoje nadređene upozoravala na dugove koje za zakup državnih poslovnih prostora ima poduzetnik Jozo Brkić, brat bivšeg HDZ-ovog potpredsjednika Sabora Milijana Brkića.

“Kad bi sklopio ugovor, onda bi po mom saznanju, tražio kupce koji bi kupili njegove tvrtke. Prodavao bi za veliki iznos tvrtku koja ima 10 kuna temeljnog kapitala, ali ima pravo na petogodišnji zakup nekretnina koje su redom bile na ekskluzivnim lokacijama u centru Zagreba”, opisala je ovih dana Maja Đerek.

Tvrdi da su oni njega izigrali

Nije nepoznato da je gospodin Brkić doista preko brojnih svojih tvrtki unajmljivao i gradske i državne prostore, a nerijetko je za njih nagomilao i pozamašne dugove. O tome su mediji izvještavali od 2019., a tada ih je USKOK već počeo i provjeravati.

Telegram je sada dobio uvid u nepravomoćnu sudsku presudu iz procesa u kojem Jozo Brkić, točnije tvrtka Vires Animi što ju je prije par godina osnovao, tvrdi da su ih Državne nekretnine izigrale. Spor traje od lipnja 2020. godine, a trenutno je u tijeku žalbeni postupak.

Ugovor Brkića i državne tvrtke

Brkić u tužbi navodi da ga je državna firma zapravo prevarila i dala mu u najam devastirani prostor na Trgu bana Jelačića 1 – bez struje, plina i vode. Zato tih gotovo 300 kvadrata što ih je zakupio nakon natječaja uopće nije mogao koristiti. Od Trgovačkog suda u Zagrebu traži da poništi ugovor o zakupu. Tako, smatra, ne bi morao podmiriti nešto više od 150 tisuća kuna dugovanja, koje ionako drži nezakonitima.

Sporni ugovor Vires Animi s Državnim nekretninama sklopio je još 12. srpnja 2018. godine. Radilo se o ugovoru za poslovni prostor na trećem katu ulične zgrade na Trgu bana Jelačića 1. Prostor je površine 280,76 metara kvadratnih. Brkić se za njega natjecao s tvrtkom Vires Animi, no sve je vrlo brzo propalo.

Zašto Brkić nije bio zadovoljan?

Iako je, dakle, pobijedio na natječaju Brkić već 18. rujna 2018. šalje Državnim nekretninama dopis kojim, kako tvrdi u tužbi, otkazuje ugovor. Naime, par dana ranije, kada je preuzimao prostor, primijetio je da u njemu nema nikakvih komunalnih priključaka. Uočena je i jedna rupa na podu, te vlaga na zidovima, pa, prema navodima iz Brkićeve tužbe, taj prostor uopće nije bilo moguće koristiti. Smatra da je u pitanju greška Državnih nekretnina, te da su ga neosnovano tražili da im plati 151.770,59 kuna duga.

U tužbi se napominje i da su Državne nekretnine i prije toga naplatile tri mjesečne najamnine, u iznosu od oko 129 tisuća kuna, što Brkićeva firma također smatra nezakonitim. Problematično im je i što je ugovor solemniziran tek 4. rujna 2018., gotovo dva mjeseca nakon sklapanja.

“Ne postoji nikakva valjana pravna osnova za naplatu zakupnine ili bilo kojeg drugog troška prije nego što je ugovor solemniziran. U solemnizaciji se navodi da je prostor preuzet u viđenom stanju, a zapravo je preuzet tek tjedan dana kasnije kada smo i uočili sve nedostatke. U dobroj vjeri potpisali smo solemnizaciju ne računajući da će nas Državne nekretnine dovesti u zabludu”, ističe Brkić u tužbi i zaključuje da ugovor zato ne vrijedi i inzistira da ga se poništi.

Državne nekretnine šalju fakture

Prije nego što se odlučio tužiti Republiku Hrvatsku Brkić je, naveo je u tužbi, očekivao da će Državne nekretnine u razumnom roku riješiti nedostatke u prostoru.

“Kako to nije učinjeno bili smo prisiljeni otkazati ugovor o zakupu. Umjesto da nakon svega dobijemo natrag tri zakupnine uplaćene kao osiguranje, Državne nekretnine šalju nam početkom travnja 2019. dopis s tri računa: od 20. veljače 2019. na iznos od 129.611,25 kuna, od 20. veljače 2019. i na iznos od 86.407,50 kuna i račun od 1. ožujka 2019. na iznos od 43.203.75 kune. Dio iznosa s tih računa neosnovano su namirili iz sredstava osiguranja koje smo uplatili prilikom sklapanja ugovora o zakupu”, nastavlja u tužbi Brkić nabrajati što je sve pošlo po zlu.

Ovdje je zanimljivo podsjetiti kako zviždačica Đerek tvrdi da je u siječnju 2019. ondašnjeg ministra državne imovine Gorana Marića upozorila na nepravilnosti u Državnim nekretninama. Među njima su bili i propusti u naplati zakupnine. Jedan od većih dužnika bio je, prema njezinim tadašnjim tvrdnjama i Jozo Brkić. Je li samo koincidencija da su mu u ovom slučaju računi za zakup poslovnog prostora na Trgu bana Jelačića poslani mjesec dana nakon što je Đerek izvijestila ministra o dugovanjima?

Državna firma odgovorila je Brkiću

Državne nekretnine u odgovoru na tužbu navele su par bitnih detalja koji nisu ušli u prilog Brkiću. Podsjetili su da je u svojoj ponudi za prostor na Trgu bana Jelačića 1 naveo da je već “upoznat sa stanjem nekretnine”. I u samom javnom pozivu bilo je navedeno da se prostor daje u zakup u “viđenom stanju”.

“Potpisom ugovora o zakupu poslovnog prostora i primopredajnog zapisnika, zakupnik potvrđuje da je poslovni prostor primio u viđenom stanju i suglasan je da će prostor urediti, ako je to potrebno, o vlastitom trošku kako bi u njemu mogao obavljati ugovorenu djelatnost”, glasio je ključan članak Ugovora na koji su se pozvale Državne nekretnine.

Inače, za ovaj isti prostor javilo se još osam zainteresiranih ponuditelja, no Brkićeva ponuda bila je najpovoljnija. Ministarstvo državne imovine u veljači 2018. odabralo je baš njegovu firmu Vires Animi za prostor na Trgu bana Jelačića 1.

Raskid ugovora i Brkićevi dugovi

Tijekom sudskog postupka utvrđeno je da je sporni ugovor ipak raskinut s 30. ožujkom 2019. godine. Državne nekretnine nakon toga traže da im Brkić podmiri zakupnine od datuma solemnizacije ugovora, dakle od 4. rujna 2018. do kraja otkaznog roka u ožujku iduće godine.

“U tom periodu predstavnik Vires Animi nije nam se niti jednom obratio. Nije spominjao nedostatke poslovnog prostora. Osim toga na njih je morao paziti i prije sklapanja ugovora”, naglašavali su predstavnici Državnih nekretnina na sudu. Na kraju su još Brkića tražili da im podmiri dug od 151.770,59 kune. Sada, kako su potvrdili u odgovoru za Telegram, nikakvih dugovanja više nema i tvrtka je napustila prostor na Trgu.

Hoće li država vratiti novac Brkiću?

Vires Animi od spora protiv države ne odustaje iako im je Trgovački sud u Zagrebu tužbu odbio presudom koja još nije pravomoćna. Kada bi ugovor bio poništen Državne nekretnine morale bi im vratiti novac. U ovom trenutku sud smatra da je Jozo Brkić ugovore potpisao zdravog razuma, te da je svojim potpisom potvrdio da je prostor preuzeo u viđenom stanju. Njegov potpis nalazio se i na zapisniku o primopredaji poslovnog prostora.

“Za pretpostaviti je, pa onda i za zaključiti, da je Jozo Brkić ovo poduzeo poslovno sposoban, te pri zdravom razboru pri čemu treba reći da se od njega kao zakonskog zastupnika tvrtke Vires Animi očekuje veći stupanj pažnje pri ispunjavanju obveza iz profesionalne djelatnosti. U suprotnom ga zapada odgovornost, ukoliko ne postupa s povećanom pažnjom, prema pravilima struke i običajima, odnosno pažnjom dobrog stručnjaka”, navedeno je u nepravomoćnoj presudi Trgovačkog suda u Zagrebu.

U međuvremenu je Vires Animi od Brkića preuzeo poznati poduzetnik Marijo Primorac, a tvrtka je na odluku Trgovačkog suda u Zagrebu uložila žalbu. O eventualnom povlačenju tužbe, potvrdio nam je odvjetnik Antonio Volarević, Vires Animi ni ne pomišlja. To znači da će se ovaj postupak, u kojem je za sada iznos sudskih troškova dosegao šest tisuća kuna, nastaviti na Visokom trgovačkom sudu RH.