Nekad je nužno odabrati stranu

Telegram otkriva: Kako je Josipa Rimac na Vrhovnom sudu pobijedila DORH i Povjerenstvo za sukob interesa

Vrhovni sud u novoj presudi piše da je sa stanovima Josipe Rimac sve OK i da su stečeni sukladno zakonu. A prijateljica koja joj ih je sredila osuđena je na zatvor

Vrhovni sud ove se godine dva puta bavio nekretninama obitelji Josipe Rimac. Prvo je u ožujku poslao u zatvor njezinu prijateljicu Anna Mariju Radić koja joj je mimo zakona sredila više državnih nekretnina. A nedavno je objavio i drugu presudu, prema kojoj je s tim istim stanovima zapravo sve u redu: bivša državna tajnica definitivno nije prekršila Zakon o sprječavanju sukoba interesa.

Državno odvjetništvo je, naime, htjelo da se preispita zakonitost presude koja kaže da Rimac nije mutila s prijavom stanova Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa. Ali taj je zahtjev Vrhovni sud glatko odbio. Pritom je u presudi hladno-činjenično naveo kako su nekretnine stečene darovnim ugovorom, sukladno zakonu. Iako će zbog takvog “zakonitog” stjecanja nekretnina prijateljica Radić guliti godinu dana u zatvoru i vratiti pola milijuna kuna nastale štete u državni proračun. Prema odluci Vrhovnog suda.

Epilog višegodišnje pravne bitke

Epilog je to višegodišnje pravne bitke koju je Rimac vodila protiv odluke Povjerenstva zbog nepravilnosti u imovinskoj kartici. U njoj je prijavila obiteljsku kuću s okućnicom površine 406 m², iako je prema zemljišnim knjigama ona etažirana i radi se o tri zasebne nekretnine. No nekadašnja kninska gradonačelnica uspjela se obraniti na svim sudskim instancama.

Posljednja mogućnost da Povjerenstvo sruši odluke Upravnog i Visokog upravnog suda u korist Rimac, bila je putem izvanrednog pravnog lijeka, odnosno, zahtjevom za preispitivanje zakonitosti presude kojeg podnosi DORH. No Vrhovni sud zahtjev je odbio kao neosnovan, pa sada Uskokova osumnjičenica ima teret manje na ramenima dok čeka nastavak procesa u aferi Vjetroelektrane.

Umjesto jedne, dobio tri nekretnine

Kao hrvatski branitelj, suprug Josipe Rimac ostvario je pravo na to da se država pobrine za njegovo stambeno pitanje. Ali, umjesto da dobije jednu nekretninu, on je dobio tri. I to zahvaljujući sada već osuđenoj gospođi Radić koja je, kako ju je Uskok teretio, “poduzela niz protuzakonitih radnji kojima je obitelji gradonačelnice Grada Knina, osim stambenog prostora površine 126,28 m², omogućila neosnovano stjecanje vlasništva nad još dvije etažirane stambene jedinice u istoj zgradi u Kninu.”

Kako Radić, bivša ravnateljica Uprave za područja posebne državne skrbi, takvim potezom nije profitirala, na sudu je zaključeno da je motivacija bila u prijateljstvu s bivšom gradonačelnicom Knina. Konačna presuda stigla je, dakle, desetak godina nakon neosnovane dodjele nekretnina, dok je Uskok još 2014. obustavio istragu protiv Rimac i supruga jer nisu utvrdili “postojanje relevantnog stupnja sumnje da su počinili kaznena djela poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti”.

Povjerenstvo: ‘Rimac nije točno prijavila’

Rimčevima je tako na uživanje dopala gotovo cijela etažirana zgrada (tri od četiri etaže), koja je postala “jedinstvena funkcionalna cjelina”, dakle, kuća. Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa upravo je to uočilo kao problem, pa je prije nekoliko godina zaključilo kako je Rimac u imovinskoj kartici bila dužna “umjesto jedinstvene nekretnine navesti svaku etažu kao zasebnu nekretninu”, kako je uostalom i navedeno u zemljišnim knjigama.

Jer svaki etažirani stan, zasebna nekretnina, teoretski se može i prodati, pa je Povjerenstvo zaključilo da se svaki pojedini stan i njihove vrijednosti tako trebaju i iskazati. Da ne govorimo o činjenici da u zgradi-kući postoji još jedan, treći suvlasnik posebne etaže. Ukratko, smatrali su da Rimac nije pravilno prikazala podatke o nekretninama supruga.

Kaznu zbog toga guli samo njezina prijateljica

No odluka je srušena u više navrata. Josipa Rimac žalila se na takvu odluku (i kaznu od 4000 kuna) Upravnom sudu u Splitu koji je poništio odluku Povjerenstva, a prošle godine to je potvrdio i Visoki upravni sud. Glavni argument je bio – pretjerani formalizam. Povjerenstvo je, rekli su sudovi, nepotrebno inzistiralo da Rimac nekretninu treba prikazati po etažama jer je ukupnu površinu i vrijednost navela točno, a stanove ionako koristi kao cjelinu.

I tu dolazimo do Vrhovnog suda. Prvo je početkom godine odredio zatvorsku kaznu (umjesto rada za opće dobro) prijateljici Josipe Rimac koja je suprugu i njoj omogućila da “dobiju i stan u prizemlju s podrumom na koji nisu imali pravo niti su ga upotrebljavali”. A s druge strane, sud je ove godine također odbio DORH-ov zahtjev za preispitivanje zakonitosti presude kojom je pravomoćno srušena odluka Povjerenstva vezana baš za te nekretnine.

Da sažmemo, Rimčevi su tako neosnovano dobili još dvije stambene jedinice u zgradi, sad nazvane kućom, u sklopu koje je susjedova etaža. A zbog toga kaznu guli njihova prijateljica.