Telegram otkriva: KBC Osijek platio pola milijuna kuna odvjetnici. Koja je HDZ-ova vijećnica i savjetnica ministrice

Sanda Pašuld ovaj je iznos dobila u samo dvije godine; objašnjenje zašto bolnicu nije zastupala njihova pravna služba posve je uvrnuto

Sanda Pašuld, glavna savjetnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije o čijem je naglom usponu Telegram nedavno pisao, prije odlaska u državnu službu ove jeseni, imala je iznimno dobro plaćen posao sklopljen s Kliničkim bolničkim centrom u Osijeku. Kao odvjetnica, samo na zastupanju KBC Osijek, u dvije godine, 2018. i 2019., zaradila je više od pola milijuna kuna, ili točnije – 502.275,37 kuna.

Taj podatak Telegramu su poslali iz KBC-a Osijek, kada smo ih zamolili da nam dostave iznose koje je ta zdravstvena ustanova platila za odvjetničke usluge, a koji u bilanci troškova nisu bili iskazani kao posebna stavka. Bili su, naime, vođeni pod kontom ”intelektualne i osobne usluge” koje su u 2019. iznosile 6,305.728 kuna, a u 2019. astronomskih 9,562.662 kuna.

Skoro milijun kuna za odvjetničke usluge

Iznos koji je Sanda Pašuld, novopečena glavna savjetnica i HDZ-ova osječka gradska vijećnica (koja je bila kandidatkinja te stranke na prošlim lokalnim izborima za dogradonačelnicu Osijeka) zaradila od samo jednog klijenta, KBC-a Osijek, međutim, značajno je veći od pola milijuna kuna.

Ona je u sudskim sporovima Osječku bolnicu zastupala i u ovoj godini, sve do odlaska u Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a iz podataka kojima raspolaže Telegram, vidljivo je da se s KBC Osijek ”razdužila” tek 19. listopada 2020., kada je sve sudske predmete koji su još u tijeku vratila pravnoj službi bolnice.

Osim, što je KBC Osijek zastupala i u ovoj godini, sve do odlaska na visoko mjesto u državnoj službi, ona je s KBC-om Osijek u poslovnom odnosu bila i prije 2018. Neslužbena je informacija da su njene odvjetničke usluge KBC Osijek za sve vrijeme zastupanja, koštale skoro milijun kuna.

Jedini su angažirali odvjetnicu

Zanimalo nas je zašto je KBC Osijek, jedini među bolnicama tog ranga u Hrvatskoj, angažirao odvjetnicu, kada su u Zagrebu, Splitu i Rijeci to radile pravne službe tamošnjih kliničkih bolničkih centara. KBC Osijek u svojoj pravnoj službi ima troje pravnika s položenim pravosudnim ispitom, koji bolnicu mogu zastupati u sporovima.

Tim prije što se radilo o vrlo jednostavnim sudskim slučajevima, tužbama liječnika i medicinskog osoblja, za nepravilno obračunate prekovremene sate ili dežurstva neradnim danima i blagdanima. Takvih je tužbi u Hrvatskoj bilo na stotine i stotine i u pravilu, s nekoliko izuzetaka, bolnice su sporove izgubile.

“To je copy/paste posao, koji donosi novac bez puno truda i kakav svaki odvjetnik može samo poželjeti”, kaže za Telegram iskusna pravnica koju smo konzultirali. “Gotovo doslovno, u odgovoru na tužbu treba promijeniti samo ime i prezime, i takvi odgovori imaju četiri, pet rečenica. U jednom danu, s obzirom da je postojala sudska praksa, suci bi znali rješavati i po 7-8 tužbi i praktično, strankama bi dali samo na potpis već pripremljen zapisnik”.

Što kaže KBC Osijek?

Na naš upit zašto je KBC Osijek angažirao odvjetnika za usluge zastupanja u sudskim sporovima i zašto nije koristio vlastitu pravničku službu koja bi ih zastupala na sudovima, dobili smo vrlo zanimljiv odgovor.

“S obzirom na neujednačenu praksu Županijskih sudova, svi takvi premeti su na temelju izjavljenih revizija nastavljeni pred Vrhovnim sudom”, stoji u odgovor Ravnateljstva KBC Osijek.

“Kada se KBC zastupao sam, suprotna strana u slučaju gubitka spora nije morala snositi parničke troškove te je to bio i dodatni motiv podnošenja tužbi. U slučaju gubitka spora kada KBC Osijek zastupa odvjetnički ured, suprotna stranka mora podmiriti parnični trošak sukladno Tarifi o nagradama i troškovima za rad odvjetnika za svaku parničnu radnju. Angažiranje odvjetničkog ureda u takvim postupcima zbog neujednačene sudske prakse pokazalo se opravdanim iz razloga što se znatno smanjio broj podnesenih tužbi upravo zbog rizika da će radnik morati platiti parnični trošak u slučaju gubitka spora”.

Broj tužbi se povećao otkako je angažirana

Ovo objašnjenje uistinu je nevjerojatno: KBC Osijek, dakle, angažirao je Sandu Pašuld i u samo dvije godine platio joj više od pola milijuna kuna, da bi destimulirao svoje zaposlenika na podnošenje tužbi kojima su željeli ostvariti svoja zakinuta prava. No, broj tužbi nije se smanjio: krajem prošle godine bilo ih je 247 s ukupnim odštetnim zahtjevima u iznosu od 21,970.980 kuna. Najviše ih se odnosilo na zakinuta prava medicinskog osoblja.

“Netočno je da je broj tužbi počeo padati nakon što su angažirali odvjetnika”, kaže Telegramu osoba dobro upoznata sa slučajem.

“Upravo suprotno, kako su liječnici i medicinsko osoblje dobivali sporove, sve više ih je tužilo KBC Osijek. Opravdanje kako je odvjetnica Pašuld angažirana radi različite sudske prakse također ne pije vodu, jer su samo tri presude bile u korist bolnice, prema više stotina presuda u korist zaposlenika. Uopće nije bilo dvojbe niti za njih, niti za one koji su ih zastupali, kakav će biti ishod podnesene tužbe. Za vrijeme dok je Sanda Pašuld zastupala, KBC Osijek, svi, ama baš svi predmeti bili su suđeni u korist zaposlenika”.

Angažiranje odvjetnika nije imalo smisla

Klinički bolnički centar Osijek, prema javno objavljenim podacima, za troškove sudskih postupaka koje su izgubili na sudovima u 2018. platili su 620.909 kuna, a prošle godine čak 1,169.532 kune. To također govori kako angažiranje odvjetnika, mimo vlastite pravničke službe, nije imalo nikakvog smisla.

Štoviše, KBC Osijek se izložilo nepotrebnim troškovima, koji su, u slučaju aktualne glavne savjetnice u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Sande Pašuld, samo za dvije godine iznosili 502.275,37 kuna.