Telegram otkriva: Ovo je skromni javni WC u Đakovu. Koštao je 33.815 kuna po kvadratu

WC od nekih 12 četvornih metara koštao je 405.788. Iz gradske uprave kažu da to nije puno jer će im pomoći u brojanju turista

Javni toaleti, čini se, najzahtjevnije su, najsloženije, najsofisticiranije, pa onda naravno i iznimno skupe građevine. Dosad se uglavnom znalo zbog čega se javni WC-i grade i kakva im je namjena, ali sada, na primjeru izgradnje (jedinog) javnog WC-u u Đakovu, saznali smo da oni mogu služiti i u druge svrhe.

Kada je prije godinu dana izgradnja javnog đakovačkog WC-a bila pri kraju, tamošnja pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Sanja Rogoz-Šola rekla je kako će sada, kada javni WC bude u funkciji, imati preciznije podatke o broju turista koji posjećuju taj slavonski grad.

WC se prostire na otprilike 6×2 metra

‘WC će pomoći u brojanju turista’

Spomenuta pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam, prošle godine, kada se završavala gradnja javnog toaleta, za internetski radio Tranzistor doslovno je rekla: ”Kao što vidite imamo naplatne automate tako da ćemo na neki naći moći izmjeriti koliko turista, hajdemo tako reći, prođe kroz središte grada. Kada se prijavljujemo na nekakav projekt obično napišemo da ćemo povećati broj turista. Onda uvijek slijedi upit: a od kojeg ćete broja povećati na koliko.

To do sada nismo mogli mjeriti ničime jer se ne naplaćuju ulaznice u Katedralu, nešto nam je pomogla Državna ergela koja ipak vodi nekakvu evidenciju, iako svi turisti ne idu u Državnu ergelu, neki samo prođu centar grada. Ali eto i ovo će biti jedan način da izbrojimo nekakav broj turista u našem gradu.”

Nisu nam htjeli odgovoriti na pitanje

S obzirom na to da je prošlo godinu dana od otvorenja đakovačkog javnog WC-a zanimalo nas je koliko je turista u tom razdoblju posjetilo ”srce Slavonije”, kako je u pjesmi Đakovo opjevano.

”Nadali smo se kako ćemo ovaj objekt iskoristiti za dobrobit turista u Gradu Đakovu, no pandemija COVID-a 19 je sve zaustavila, pa tako i turizam u Gradu Đakovu, tako da podaci o broju korisnika javnog toaleta nikako ne mogu biti nekakav okvir za mjerenje broja turista, kako smo se u početku nadali”, odgovoreno nam je iz Grada Đakova.

”Što se tiče broja korisnika, podatke ima komunalno poduzeće Univerzal d.o.o. Đakovo, voditeljica tržnice gđa. Ivanka Vargić kojoj je Grad Đakovo objekt dao na upravljanje”, stoji također u odgovoru Grada Đakova. Iz Univerzala, međutim, nismo dobili odgovor, mada je više nego jednostavan. Upotreba WC-a je dvije kune, pa kada bi ukupni prihod podijeli s dva, lako bismo došlo do broja korisnika.

Ponosno stoji tabla s državnim grbom

Đakovački javni toalet osim što uz poznatu svrhu ima i dodanu vrijednost, brojanje turista, zanimljiv je još po nečem: cijeni. Nije doduše nadmašio cijene ”zlatnih” zagrebačkih WC-a iz ere Milana Bandića, ali kako cijena četvornog metra stambenog prostora nije ista u Zagrebu i Đakovu, pa tako nije ista ni cijena kvadratnog metra WC-a.

”Projekt izgradnje javnog toaleta Urban WC (koji je jedini javni toalet na području Grada Đakova i šire) financiran je iz dva izvora”, odgovoreno nam je iz gradske uprave Đakova. Grad je potrošio 167.788,35 kuna, a Ministarstvo turizma putem Javnog poziva dodalo još 242.000 kuna. Na đakovačkom javnom WC-u zato ponosno stoji tabla, ukrašena državnim grbom i grbom Grada Đakova na kojoj piše da je toalet sufinanciran sredstvima Ministarstva turizma i Fonda za razvoj turizma Grada Đakova.

Građen od paleta koje koštaju 200 kn po m2

Ukupno dakle, javni đakovački WC stoji 405.788,35 kuna ili gotovo 55.000 eura. Kako iz Grada Đakova nismo dobili odgovor kolika je neto površina WC-a, pokušali smo je izračunati sami. Širina je nekih dva metra, a dužina oko šest. Radi se dakle o nekih 12m², što znači da je cijena metara četvornog fantastičnih 4.500 eura! Javni WC građen je od tzv. sendvič-panela, čiji metar četvorni, propitali smo se, zajedno s gradnjom ne prelazi 200 kuna.

S obzirom na to da smo u Đakovo došli iz Osijeka, smatrali smo se, na neki način turistom, pa smo u naplatni automat ubacili dvije kune i ušli u javni toalet. Očekivali smo da postoji nekakav obrazac u kojeg se turisti upisuju, no ništa slično nije nas dočekalo. Ostali smo razočarani vidjevši da se WC školjka ne ispire automatski kako je to u javnim WC-ima mnogih gradova na Zapadu, već da vodu morate povući sami.

Unutrašnjost WC-a koji košta 33.815 kuna po kvadratu, vrlo je skromna

Subotom i nedjeljom WC nitko ne čisti

Zanimljivo je što je na obrascu o evidenciji čišćenja, pranja i dezinfekcije uređaja sanitarnog čvora, koji se nalazi s unutarnje strane WC-a gdje osobe zadužene za higijenu upisuju kada je čišćenje obavljeno, vidljivo da se WC ne čisti subotom i nedjeljom. A kako su to obično dana kada turisti najviše dolaze, moguće je da baš i neće ponijeti najljepšu sliku o gradu u kojeg su došli.

Inače, keramika je prosječne kvalitete, pa jedino opravdanje zašto je izgradnja đakovačkog WC-a stajala 4.500 eura po metru četvornom može biti: broji turiste.