Nekad je nužno odabrati stranu

Telegram otkriva: Poznati povjesničar i šef državne institucije primio 50.000 kuna koje nije smio. On tvrdi da je žrtva komunista

Ante Nazor silno se trudio da zadrži novac od nagrade iako se to protivi zakonu jer je dužnosnik. Na kraju ga sud kaznio

Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata, platit će šest tisuća kuna kazne zato što je svojevremeno primio Nagradu grada Zagreba vrijednu pedeset tisuća. A to, kao dužnosnik, nije smio. Suština je to presude Visokog upravnog suda kojem se Nazor bezuspješno žalio nakon što mu je istu stvar prethodno rekao Upravni sud.

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, dakle, bilo je u pravu kada je u osporavanoj odluci navelo kako nije problem da neki dužnosnik primi takvo javno priznanje, ali je financijski dio te nagrade problematičan. Jer u Zakonu eksplicitno stoji da, bez obzira na iznos, dužnosnici ne mogu primiti dar u novcu. Nazor se, među ostalim, pokušao opravdati činjenicom da postoje iznimke u vidu državnih i međunarodnih nagrada, no to mu nije prošlo – jer gradska nagrada jednostavno nije na popisu izuzetaka.

Primio nagradu s Borasom, Matanićem, Vuković-Runjić

Već četrdesetak godina, povodom Dana grada Zagreba, dodjeljuju se javna priznanja (dio njih s pripadajućom financijskom nagradom) istaknutim pojedincima, udrugama i institucijama koje djeluju u metropoli. Tako je bilo i 2016. kada su, uz Antu Nazora, nagradu primili rektor zagrebačkog Sveučilišta Damir Boras, redatelj Dalibor Matanić, Centar za ženske studije, književnica Milana Vuković-Runjić i drugi.

Nazor je, prema zaključku Gradske skupštine, priznanje i nagradu dobio zbog dugogodišnjeg “odgovornog i stručnog vođenja institucije važne za očuvanje i predstavljanje istine o Domovinskom ratu”, prilikom čega je “u nepovoljnim okolnostima ustrajao na znanstvenim kriterijima i stvorio respektabilnu instituciju koja je nakon 10 godina rada stekla ugled u zemlji i inozemstvu”. Pritom je, naveli su, “nemjerljiv” njegov doprinos izdavačkoj djelatnosti s kojom se javnost upoznaje, “čime se sprječava krivotvorenje i ispravljanje novije hrvatske povijesti”.

‘Ostatak komunističkog sustava’

Kako je vidljivo iz kronološkog objašnjenja cijelog slučaja u odluci Povjerenstva, Nazoru cijeli postupak nije najbolje sjeo. Za početak, iznenadio se činjenicom kako se ravnatelj javne znanstvene ustanove, biran na javnom natječaju, smatra dužnosnikom u smislu Zakona o sprječavanju sukoba interesa. Nazvao je to sramotnim i “ostatkom komunističkog sustava u kojem su članovi vladajuće stranke namjeravali nadzirali društvo do te mjere da su smatrali da i rukovoditelji znanstvenih ustanova mogu biti samo oni koje vlast izravno postavi”.

No, Zakon je prilično jasan. Primjenjuje se i na obnašatelje dužnosti koje kao dužnosnike imenuje Vlada. A u popisu čelnika javnih tijela koji je Povjerenstvu dostavljen od strane te iste Vlade, pod točkom 19. eksplicitno stoji i ravnatelj spomenutog Dokumentacijskog centra. On, doduše, nije dužnosnik u klasičnom smislu (poput ministara ili saborskih zastupnika), ali svejedno upada u škare Zakona, kao i ravnatelj Hrvatskog državnog arhiva.

Za nagradu preložen i centar, ali dobio ju Nazor

U postupku pred Povjerenstvom, Nazor je zamjerio i što se na njihovim sjednicama prilikom donošenja odluka o pokretanju postupka javno ističu imena i prezimena osoba, iako u tom trenutku povreda zakona još nije utvrđena, pa je zaključio kako to “otvara mogućnosti javnog obračuna s pojedincima, odnosno sramoćenja pod krinkom transparentnosti”.

Nazor se Povjerenstvu očitovao i na optužbe osobe koja ga je prijavila: podnositelj je tvrdio kako primatelj nagrade može biti samo institucija kojoj je Nazor na čelu. No, on je to odlučno opovrgnuo i napomenuo kako je za nagradu, uostalom, bio predložen i Dokumentacijski centar, ali – institucija nije dobila priznanje, već samo on.

Šest tisuća kuna na rate

Iako postoje izuzeci dužnosničkih primanja nagrada, oni se odnose samo na one državne i međunarodne, što naravno ne uključuje priznanja i nagrade jedinica lokalne samouprave. Na sudu nije prošao Nazorov pokušaj da ih izjednači. Stoga je Povjerenstvo odlučilo, a sudovi potvrdili, da će mu razrezati sankciju od šest tisuća kuna na šest rata, zbog primljene nagrade od 50 tisuća kuna.

Ravnatelj Dokumentacijskog centra u postupku je također naglasio kako je “neovisan o bilo kojoj političkoj opciji i vlasti”. A prošle je godine, kako je pisao Telegram, snimio video podrške HDZ-ovom kandidatu za župana Splitsko-dalmatinske županije, Blaženka Bobana.

“Nisam ni u jednoj stranci niti me zanima stranačko djelovanje, a djelovanje političara promatram kroz odnos prema Domovinskom ratu i hrvatskim braniteljima. U tom kontekstu moje iskustvo suradnje s dosadašnjim županom Blaženkom Bobanom iznimno je pozitivno. Smatram korisnim da takav čovjek i dalje vodi Splitsko-dalmatinsku županiju”, izjavio je u spotu Nazor.