Telegram otkriva: Privatna tvrtka dokazala da su natječaji u Splitu bili nepošteni. I sada će dobiti 2,5 milijuna kuna od Grada

Prilično neshvatljivo, tri različite splitske gradske vlasti godinama su ignorirale jednu sudsku odluku

Grad Split morat će platiti višemilijunski iznos tvrtki ZNAM iz Solina, zato što je bila oštećena na natječaju za održavanje gradske javne rasvjete. Presudio je tako Trgovački sud u Splitu koji je nedavno donio nepravomoćnu presudu protiv Grada.

U pitanju je natječaj s početka 2013., kada je gradonačelnik još bio Željko Kerum, a problem koji se rastegao i preko mandata SDP-ovog Ive Baldasara i HDZ-ovog Andre Krstulovića Opare, sada bi mogao doći na naplatu najnovijoj gradskoj vlasti Ivice Puljka.

Kronologija spornog natječaja

Sve je počelo kada je gradsko povjerenstvo za odabir izvođača radova u veljači 2013., prema presudi, nepravedno ocijenilo solinsku firmu. Dali su im, utvrdit će kasnije vještaci, neopravdano manje bodova za bankovnu garanciju i stručnost kadrova, dok su za najnižu cijenu, koju su ponudili na natječaju, ipak dobili najviše bodova. No, posao održavanja rasvjete u iduće četiri godine dobiva firma SEM 1986. U pitanju je tvrtka koja je do tada već više od deset godina radila na održavanju gradske javne rasvjete.

ZNAM pak 2016. uspijeva srušiti ovaj natječaj na Upravnom sudu u Splitu. Utvrđeno je da povjerenstvo doista nije na jednak način pristupilo svim ponuditeljima. U presudi je bilo navedeno da su sudu sporne kategorije ocjene poslovnog ugleda, stručnog kadra, jamstva i cijene. Odnosno, zaključeno je kako su ponuditelji ocjenjivani paušalno, bez konzistentnosti i jednakosti. Naloženo je zato Gradu Splitu da natječaj ponovi bez da se ikoga favorizira.

No, gradska uprava koju je tada vodio Baldasar, jednostavno ignorira pravomoćnu sudsku odluku. Kako proizlazi iz službenih izvještaja sa sjednica splitskog gradskog vijeća, novi natječaj proveden je tek nakon što je tvrtki SEM 1986 istekao četverogodišnji ugovor, početkom 2017. godine.

Tužba protiv Grada Splita

Predstavnici ZNAM-a u prosincu 2018., kada je Split već preuzeo Krstulović Opara, podnose novu tužbu i traže milijunsku naknadu zbog nezakonitih postupaka gradske uprave. Smatrali su da su oštećeni za najmanje 1,2 milijuna kuna, dok je financijski vještak tijekom postupka utvrdio da se radi o 2.477.089 kuna.

U pitanju je iznos kojeg je ZNAM mogao, kako kaže sud, ostvariti “po redovitom tijeku stvari” da je pobijedio na natječaju kao najpovoljniji ponuditelj. Njihova ponuda je, kako je i ocijenilo povjerenstvo, bila financijski povoljnija od one koju je dala tvrtka SEM 1986, no u konačnici je zbroj bodova bio na strani SEM-a. Vještak je pak ocijenio da su obje firme imale jednako sposobne stručnjake za održavanje javne rasvjete. Unatoč tome ZNAM-ovi su dobili manje bodova od gradskog povjerenstva, što je po stavu suda bilo nepravedno.

Zašto grad nije slušao sud?

Najapsurdnije je što i nakon natječaja za koji je sud rekao da nije proveden pravilno, Grad na raskida ugovor s firmom SEM 1986.

“Nakon što je Upravni sud u Splitu svojom presudom od 30. rujna 2016. poništio odluku Grada Splita o izboru najpovoljnije ponude, te naložio da se ponovno ocijene pristigle ponude uvažavajući pritom pravna shvaćanja suda, bilo je za očekivati da Grad Split raskine ili barem suspendira sklopljeni ugovor. Naime, daljnja realizacija tog ugovora bila je protivna donesenoj presudi Upravnog suda u Splitu”, piše sada u odluci Trgovačkog suda u Splitu.

Drugim riječima. gradske vlasti napravile su štetu ZNAM-u jer nisu pravilno provele natječaj, niti su kasnije ispoštivale sudsku presudu kojom je poništen. Prema nepravomoćnoj presudi na dva i pol milijuna kuna, Grad Split morat će solinskoj tvrtki platiti i kamate od 2014. godine. Sada se čeka konačna odluka Visokog trgovačkog suda kojem je Grad Split uložio žalbu.