Telegram otkriva: splitski policajci uhvaćeni u ilegalnom taksiranju u zračnoj luci Split, imamo fotografije

Uhvaćeni policajci dnevno su mogli zaraditi i po 3000 kuna, sad čekaju disciplinski postupak

U splitskoj zračnoj luci na Resniku u ilegalnom prijevozu putnika zatečeni su splitski policajci. Van radnog vremena prevozili su svojim osobnim automobilima putnike iz zračne luke do grada Splita, a riječ je o vožnjama od kojih svaka stoji 300 kuna. Kako je Telegramu potvrđeno iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske, protiv dvojice policijskih službenika pokrenut je disciplinski postupak. Prijavljeni su zbog teže povrede službene dužnosti te im slijedi postupak pred Disciplinskim sudom Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.

Telegram ovaj slučaj prati već nekoliko tjedana, od kada je počela intenzivna turistička sezona u Hrvatskoj i kada su brojni putnici, uglavnom već za Uskršnje blagdane, počeli stizati u splitsku zračnu luku. Tada nam se obratilo više legalnih prijevoznika i taksista iz Splita, žaleći se na policajce koji ilegalno taksiraju u slobodno vrijeme, kao i na ostale ilegalne prijevoznike koji nemaju licence.

Policajac razgovara s potencijalnim mušterijama Telegram

Dnevna zarada na ilegalnom prijevozu i do tri tisuće kuna

“To jednostavno više nije normalno. Mi uredno stojimo u redu i čekamo da povezemo putnike, a oni iako nemaju registriranu nikakvu djelatnost za prijevoz, otimaju nam putnike. Pokušali smo ih prijavljivati, no svi se međusobno štite. Niti jedna akcija carine do sada nije uspjela, jer su informacije očito procurile. Kada bi carinski službenici došli u nadzor nikoga od tih ilegalnih prijevoznika nije bilo. Umjesto njih kontrolirali bi nas koji imamo uredne dozvole za prijevoz putnika”, ispričao je za Telegram jedan od prijevoznika.

Drugi s kojima smo razgovarali napominju kako se dnevno može odraditi i desetak vožnji između zračne luke i grada. To dovodi do dnevne zarade od tri tisuće kuna, od čega se mora odbiti samo cijena benzina, budući da ilegalni taksisti porez ne plaćaju.

S mušterijama pred zračnom lukom Telegram

U ilegalni prijevoz putnika osim policijskih službenika uključeni su i oni koji imaju uredno registrirane apartmane, pa prema zakonskim odredbama smiju dočekati i prevesti svoje putnike, no problem je što broj prevezenih turista višestruko premašuje registriran broj ležajeva.

Policajci su snimljeni kako prevoze putnike s aerodroma

Telegram je u posjedu fotografija koje pokazuju D.P. (podaci poznati redakciji), policijskog službenika PU splitsko-dalmatinske, kako s natpisom iz kojeg je jasno da nudi prijevoz, stoji na dolaznom terminalu zračne luke Split. Na ostalim fotografijama i video-snimkama koje smo dobili na uvid vidljivo je i da razgovara s raznim putnicima koji su upravo stigli na Resnik, a zatim je snimljen i kako ih prati do vozila pomažući im s prtljagom. Riječ je o gospodinu koji je na nekim slikama u bijeloj, a na jednoj u plavoj polo-majici.

Pomaže klijentima s prtljagom Telegram

Policajac s fotografija, kako doznajemo, radi u temeljnoj policiji PU splitsko-dalmatinske, te prema dostupnim informacijama nema potrebno odobrenje za obavljanje gospodarske djelatnosti van policijske službe niti uredno registriran prijevoz putnika. “Oni se međusobno štite i prolaze bolje nego mi pravi policajci i radnici”, komentar je jednog policijskog službenika PU splitsko-dalmatinske s kojim smo razgovarali. Njegov identitet poznat je redakciji. “Još i pištolje nose i prijete ljudima. Hvale se da im nitko ništa ne može jer ih i neki šefovi štite”, dodaje ogorčeno.

I putnici su ogorčeni neredom u prijevozu s Resnika

Na nered s prijevozom putnika iz Zračne luke Split nedavno se jedan od putnika požalio Slobodnoj Dalmaciji. “Pri izlasku putnika iz aerodromskog prostora, gdje se preuzima prtljaga nakon slijetanja pojedine linije, neformalna grupa muškaraca, dobrim dijelom mlađih, doslovno napada turiste i unosi im se u lice povicima “need taxi”. Imao sam sreću da sam posjetio dosta europskih zemalja, ali nigdje nisam naišao na ovakvo što.

Mnogim gostima oni stanu na put, pa turisti, ali i domaći putnici, s rukama prepunima prtljage ne mogu proći od njih. To izgleda tako zastrašujuće, kao neka vrsta prijetnje i ucjene. Ti mladići su svi lako prepoznatljivi, većina ih je tetovirana, u kratkim hlačama i japankama, kreću se terminalom kao da idu na plažu. Nisu mi jasni taksisti koji čekaju u redu ispred zgrade zračne luke. Zar se ne bune što im nelegalna konkurencija oduzima posao? Apeliram na nadležne da pokušaju riješiti ovaj problem”, napisao je putnik.

Pokrenut disciplinski postupak protiv policajaca

Prošli vikend, kako neslužbeno doznajemo, dvojici policajaca koji su ilegalno taksirali u Zračnoj luci Split uništena su vozila. Nedugo nakon toga PU splitsko-dalmatinska finalizirala je postupak koji je protiv njih pokrenut nakon što je početkom lipnja zaprimljena predstavka o njihovom neprofesionalnom ponašanju. Utvrđene su, naime sve okolnosti što je u konačnici, kako smo naveli, rezultiralo pokretanjem disciplinskog postupka protiv njih. Uz temeljnog policajca prijavljen je i jedan pripadnik interventne jedinice PU splitsko-dalmatinske.

Iako bi se u ovaj slučaj mogli uključiti i inspektori cestovnog prometa Ministarstva mora, prometa i infrastrukture oni to, kako nam je potvrđeno, za sada još nisu učinili. U Zračnoj luci Split svjesni su pak problema s ilegalnim prijevozom te, kažu, surađuju sa svim službama na njegovom rješavanju. “U potpunosti podržavamo uvođenje reda i transparentnosti u obavljanju taksi-prijevoza jer nam je najvažniji neometan i siguran protok putnika”, tvrde.