Telegram otkriva: Uprava Hamaga morala je znati što radi uhićena HDZ-ovka

Proizlazi to iz sudskih dokumenata koju smo dobili na uvid

FOTO: PIXSELL/Telegram

Telegram je dobio uvid u presudu Visokog upravnog suda na kojem je voditeljica iz agencije HAMAG Bicro Magdalena Dovečer, prema sumnjama europskog tužiteljstva, pokušala dobiti spor ne bi li spasila vrijedan natječaj za svog rođaka. Htjela mu je, tvrde tužitelji, dodijeliti izradu promotivnih materijala za što je HAMAG Bicro namijenio milijun kuna EU sredstava.

Dovečer je, sumnja se, napravila sve kako bi taj posao dobio upravo grafički Studio P u vlasništvu njezinog rođaka Tihomira Pajića. Jedan od manevara bila je i tužba protiv Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) koja nije odobrila odabir Studia P. Inače, nije uobičajeno da naručitelj posla tuži DKOM, a iz podataka u tužbi proizlazi da je čelni čovjek HAMAG-a Vjeran Vrbanec morao znati za ovaj sudski spor budući da je bio i formalni predstavnik agencije pred sudom.

Tužba protiv DKOM-a

Tužbu Visokom upravnom sudu agencija je podnijela lani nakon što je DKOM u dva navrata utvrdio da ostale tvrtke koje su se natjecale za unosan posao nisu opravdano eliminirane. I dok europsko tužiteljstvo vjeruje da je Magdalena Dovečer sve to učinila kako bi pogodovala svom rođaku, ona optužbe negira i svaljuje krivnju na članove povjerenstva koje je provelo odabir.

Konkretno tužbom se od suda tražilo da poništiti odluku DKOM-a o neopravdanoj eliminaciji Recom-a iz natječaja. Iz HAMAG-a su objašnjavali da Recom nije dokazao da ima stručnjaka za posao izrade promotivnih materijala, što je, pak bilo propisano natječajem. Nije, naime, bilo utvrđeno da taj stručnjak doista radi za Recom.

Mišljenje Ministarstva

Ključni argument kojim je na sudu mahao HAMAG bilo je mišljenje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Ono je još 2017. dalo tumačenje prema kojem stručnjak čiji se angažman traži u natječaju mora imati ugovor o suradnji s ponuditeljem, odnosno tvrtkom koja se natječe za određeni posao. Ako tog ugovora nema onda tvrtka mora navesti da se oslanja na resurse druge firme.

Kada se to primjeni na ovaj slučaj, HAMAG je smatrao da Recom mora biti isključen iz natječaja jer nije dokazao da ima ugovor s traženim stručnjakom. DKOM to odbija zaključujući da mišljenje Ministarstva nije relevantno, već se mora poštivati ono što je propisano natječajem. A u natječaju za posao koji je, kako se sumnja, Magdalena Dovečer namještala svom rođaku, doista nije bilo precizno propisano mora li angažirani stručnjak imati ugovor s tvrtkom koja se natječe.

Konačna odluka suda

Iako su iz HAMAG-a uporno mahali mišljenjem Ministarstva gospodarstva, nakon DKOM-a na kraju ih je odbio i Visoki upravni sud.

“Sud smatra pravilnim zaključak DKOM-a da je Recom dokazao da raspolaže odgovarajućim stručnjakom, kao vlastitim resursom, neovisno o tome što u vrijeme izrade i dostave ponude dogovor sa stručnjakom koji mu se stavio na raspolaganje nije poprimio određeni formalnopravni oblik. Prema ocjeni suda, okolnosti konkretnog slučaja odnosno dokumenti koji su priloženi uz ponudu Recom-a dokazuju da je ovaj stručnjak njihov vlastiti resurs”, navedeno je u pravomoćnoj presudi.

Nakon toga, kako smo već javljali, HAMAG je ipak ovaj posao morao dati Recom-u.