Telegramov čitatelj tražio je odštetu zbog otkazanog leta hidroavionom. I izgleda da bi ju svi mogli dobiti

Iz ECA-a su mu rekli kako će mu isplatiti financijsku kompenzaciju

13.07.2016., Novalja - Sve popularniji prijevoz izmedju hrvatskih otoka i gradova postali su hidroavioni. Ujedno su i turisticka atrakcija pa ih turisti obozavaju fotografirati i gledati. ECA, European Coast Airlines
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Hidroavioni tvrtke European Costal Airlines (ECA) prizemljeni su nakon odluke Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo (CCAA). Portal Index je objavio tekst o ECA u kojem bivši zaposlenici spomenute kompanije govore o ozbiljnim problemima na samim avionima koji bi mogli dovesti i do nesreća. Agencija je reagirala pa su spomenutoj tvrtki privremeno oduzeta pojedina odobrenja potrebna za letove. Tvrde kako to nema veze s pisanjem medija.

Telegramu se javio jedan poslovni čovjek koji je početkom kolovoza trebao hidroavionom tvrtke ECA letjeti na jedan hrvatski otok. Let mu je otkazan, odnosno odgođen do idućeg dana što mu nije odgovaralo. Ta ga je situacija, objašnjava naš sugovornik, dovela u vrlo nezgodnu situaciju jer je, zbog promijenjenog termina leta, morao otkazati sastanak.

Često otkazivanje letova

Zatim je, jednostavnim guglanjem propisa Europske unije saznao kako, osim povrata novca za kartu, ima pravo i na financijsku kompenzaciju. Iz ECA su mu se javili kako će zaista i dobiti 250 eura financijske kompenzacije. “U tom smislu nije bilo problema, rekli su da će mi isplatiti tu svotu.”, kazao je naš sugovornik.

S obzirom da je našem sugovorniku obećana financijska naknada, u skladu s propisima EU, tu bi naknadu mogli zatražiti svi oni kojima su letovi otkazani ili odgođeni na dulji vremenski rok. A broj takvih slučaja je značajan. Odluka Agencije i prizemljivanje flote kompanije dovela je do otkazivanja velikog broja letova, no prije najnovijih događaja takvi slučajevi nisu bili rijetkost. Građani su nerijetko na društvenim mrežama ostavljali postove u kojima su se žalili na otkazan ili odgođen let.

Sve bi to moglo značiti da svi oni kojima je otkazan let imaju pravo na određenu financijsku kompenzaciju, vjerojatno u iznosu od 250 eura. Ako je tako, značilo bi to i velike financijske izdatke za tvrtku, uzme li se u obzir velik broj otkazanih letova.

Jasno definirani propisi

Prema propisima Europske unije, uz opciju povrata novca ili alternativnog transporta postoji i pravilo financijske kompenzacije. Prema tom pravilu, ako je let otkazan ili stiže s više od 3 sata zakašnjenja na završnu destinaciju u odnosu na onu naznačenu na karti, putnik ima pravo na naknadu u iznosu od 250 do 600 eura.

Kada je riječ od putovanju manjem od 1500 kilometara unutar EU, radi se o naknadi od 250 eura, koja je obećana i našem sugovorniku. Maksimalna naknada od 600 eura predviđena je za letove preko 3500 kilometara između zračne luke u EU i one izvan EU.