Telegramov reporter donosi detaljnu rekonstrukciju ubojstva Kim Jong-nama (i onoga što je uslijedilo)

Polubrat Kim Jong-una ubijen je 13. veljače u Kuala Lumpuru

A man watches a television showing news reports of Kim Jong-Nam, the half-brother of North Korean leader Kim Jong-Un, in Seoul on February 14, 2017.
Kim Jong-Nam, the half-brother of North Korean leader Kim Jong-Un has been assassinated in Malaysia, South Korean media reported on February 14. / AFP PHOTO / JUNG Yeon-Je
FOTO: AFP

Malezijska policija uspjela je do najsitnijih detalja rekonstruirati neposredne pripreme, izvršenje ubojstva te bijeg atentatora koji su na aerodromu u Kuala Lumpuru 13. veljače likvidirali Kim Jong-nama, polubrata sjeverno korejskog despota Kim Jong-una. Utvrđeno je da ga je nervnim agenskom VX, najopasnijim nervnim plinom na svijetu, ubio odred ubojica sjevernokorejske tajne policije.

“Detaljno smo pregledali aerodromsku zgradu, čak smo proučili sadržaj svih kanti za otpatke i smeće, tako da nam ništa nije moglo promaknuti”, ispričao je novinarima jedan policajac. Istragu je, međutim, otežalo to što kamera koja je bila najbliže mjestu napada taj dan nije bila u funkciji.

Policija je utvrdila da su četvorica državljana Sjeverne Koreje u pratnji dvije mlađe ženske osobe stigli 3. veljače nešto prije 7.30 ujutro u zrakoplovnu luku. Sjeli su u restoran Bibik Heritage i tamo su razgovarali na engleskom i malajskom jeziku, posvjedočio je kasnije konobar.

Počeo se ljuljati pa doživio napad gušenja i grčenja

Nešto prije 9 sati na aerodrom je stigao i Kim Jong-nam. Nakon što je na displeju prokontrolirao podatke o letu, uputio se prema dijelu zrakoplovne luke gdje se nalaze pultovi zrakoplovne kompanije AirAsia s čijim je avionom namjeravao odletjeti za Macao. Nakon što je prošao pokraj restorana u kojemu je sjedio odred ubojica, dvije djevojke krenule za njim.

U 8.59 s lijeve strane iznenada mu je prišla 25-godišnja Siti Aisyah, državljanka Indonezije, s očitom namjerom da ga zbuni. Istodobno, s leđa mu se prikrala, 28-godišnja Vijetnamka Doan Thi Huong. Ona mu je prislonila krpu na lice i nakon samo tri sekunde, odmaknula se od njega. Odmah potom dvije su žene brzim korakom otišle svaka na svoju stranu.

Na snimkama se vidi kao se zbunjeni Kim najprije počeo ljuljati na petama, zatim je krenuo prema WC-u te se onda zaputio prema glavnom informacijskom pultu. Policija je priopćila da je službeniku zračne luke ispričao što mu se dogodilo te je objasnio da ima vrtoglavicu. Kim Jong-nam je za nekoliko minuta zatražio pomoć policajca koji su ga odveli do aerodromske ambulante gdje je doživio napad gušenja i grčenja, pa je prebačen u kola hitne pomoći.

Kim Jong-nam preminuo u kolima hitne pomoć

Oko 9.30 nadzorne kamere registrirale su odlazak atentatorica iz aerodromske zgrade. Doan Thi Huong sjela je u taksi i krenula u grad. Istodobno, kamere su zabilježile da su se trojica muškaraca odmah zaputili prema izlazu za let za Jakartu. Četvrti muškarac je predvečer odletio za Dubai. Umjesto da bude u avionu za Macao, Kim Jong-nam je preminuo u kolima hitne pomoć.

Sljedećih dana policija je bezbroj puta pregledala snimke nadzornih kamera koje su objavljene na YouTubeu i portalima diljem svijeta te su ih vidjele milijuni ljudi. Inače, terminalom zračne luke u Kuala Lumpuru mjesečno prođe više od dva milijuna putnika.

Policija je isto poslijepodne uhitila 26-godišnjeg malezijskog ugostitelja Muhammada Farid Jalabuddina. Naime, jedna od djevojaka, Aisyah, dva puta je napuštala svoje društvo te dolazila njemu za susjedni stol. Ubrzo je utvrđeno da je on njezin dečko, ali je pušten iz pritvora jer se utvrdilo da nije bio povezan s atentatorima niti je znao da se priprema napad na Kima.

Policija je uhitila obje atentatorice

Nekoliko sati kasnije, u 2 sata ujutro, u hotelu nedaleko aerodroma uhićena je i Aisyah. Ona je radila kao maserka u klubu gdje je upoznala četvoricu Sjevernokorejanaca. U Maleziju je stigla brodom iz Indonezije. No, policija je otkrila da je nekoliko tjedana ranije više puta letjela zrakoplovima od Indonezije do Kambodže i Malezije.

Aisyah je vodila intenzivan društveni život u Kuala Lumpuru, a njezina je obitelj bila je uvjeren da radi u trgovini odjećom na jednom indonezijskom otoku u blizini Singapura. Novinarima The Wall Street Journala jedan je njen prijatelj ispričao kako je Aisyah nedavno s društvom u Hard Rock Cafeu proslavila 25. rođendan. Njena je majka pak izjavila da se noć prije ubojstva čula s kćerkom telefonom te da joj je Aisyah kazala da se ne osjeća dobro.

Nakon dva dana u zrakoplovnoj luci uhićena je Vijetnamka Doan Thi Huong Huong i to u trenutku kada se spremala odletjeti za Vijetnam. U posljednji trenutak prepoznali su je zahvaljujući nadzornim kamerama. Istraga je utvrdila da je Huong od ubojstva do uhićenja promijenila tri hotela te da je komunicirala na malajskom i engleskom jeziku.

Priveden i Sjevernokorejac za kojeg misle da je bio vozač

Njezin otac ispričao je lokalnim medijima da je studirala farmakologiju te da je jednom bila u Sjevernoj Koreji s muškarcem s kojim je snimljena prije ubojstva u aerodromskom restoranu. Otkriveno je da je doletjela u Kuala Lumpur iz Hanoja nekoliko dana prije atentata na Kim Jong-nam te da je odsjela jeftinom tranzitnom hotelu u blizini aerodroma u kojemu soba stoji 20 dolara.

Na njenoj Facebook stranici pronađena je fotografiju Doan Thi Huong s golemim plišanim medom, odjevena u majicu koju je nosila u trenutku napada na Kim Jong-nama. Lanac uhićenja nastavio se privođenjem Ri Jong-chola, 46, Sjevernokorejskog državljanina koji je u Kuala Lumpuru živio od kraja 2013. godine te se bavio preprodajom palminog ulja i drugih sličnih proizvoda.

“On je bio vrlo skroman čovjek, nije puno govorio, samo se zanimao za gljive i palmino ulje.” ispričao je policiji njegov susjed. No, ubrzo je utvrđeno da Ri nikada nije radio za tvrtku koja je navedena u njegovoj radnoj dozvoli, a policija ga sumnjiči da je u ekipi ubojica bio vozač. Policijski inspektor Khalid Abu Bakra odbacio je obranu dviju djevojaka koje su u istrazi objašnjavale da su napale Kima misleći da se njihovi prijatelji žele našaliti s njim ili da je posrijedi podvala skrivenim kamerama.

Sjeverna Koreja nije odgovorila na zahtjev za saslušanjem

“Znale su što rade, sjevernokorejanci su ih uvježbavali na nekoliko mjesta u gradu kako da namažu Kimovo lice otrovnim agensom. “Inspektor Bakar je također otkrio da je netko pokušao provaliti u mrtvačnicu u kojoj se nalazi tijelo ubijenog Kima. Kazao je kako se zna tko je to učinio te da zbog toga mrtvačnicu čuvaju specijalne postrojbe malezijske policije.

U međuvremenu, policija je priopćila kako je obavijestila sjevernokorejsko veleposlanstvo u Kuala Lumpuru da žele razgovarati s drugim sekretarom Hyon Kwang-songom koji je došao u Maleziju u rujnu prošle godine te Kim Uk-ilom, zaposlenikom zrakoplovne kompanije Air Koryo iz Pjongjanga, koja je nekoć imala predstavništvo u Maleziji.

Obojicu žele saslušati u okviru istrage o ubojstvu Kim Jong-nama, polubrata diktatora Kim Jong-una. Kako veleposlanstvo Sjeverne Koreje nije odgovorilo na zahtjev za saslušanje, policija je odlučila izdati nalog za njihovo uhićenje. Zaposlenik sjevernokorejskog veleposlanstva u Kuala Lumpuru, rekao je međutim da njegova ambasada nije primila nikakav policijski dopis.

Malezijske vlasti traže još pet osumnjičenika

Osim zaposlenika ambasade i zrakoplovne kompanije, malezijske vlasti traže još pet osumnjičenika iz Sjeverne Koreje. Za četvoricu “čvrsto vjeruju” da su već u Pjonogjangu, no za petu osumnjičenu, 30-godišnja Ri Ji-u, nadaju se da je još uvijek je u Maleziji. Policija pokušava sada otkriti zašto je Kim Jong-nam ušao 6. veljače u Maleziju sa sjevernokorejskom putovnicom na lažno ime Kim Chol.

Kim Jong-nam više je puta boravio u Maleziji, često je odsjedao u hotelu u blizini veleposlanstva Sjeverne Koreje, no nakon što je 2013. njegov prijatelj ambasador, iznenada pozvan u Pjongjang i tamo pogubljen, više nije dolazio u taj hotel. Ambasador Sjeverne Koreje u Maleziji Kang Chol upozorio je da njegova zemlja neće priznati rezultat obdukcije Kim Jong-nama budući da nije konzultirana oko toga niti je netko od njenih predstavnika bio nazočan pregledu tijela.

Zatražio je od malezijskih vlasti da odmah izruče tijelo Kim Jong-nama. U znak protesta zbog umiješanosti Sjeverne Koreje u ubojstvo na aerodromu u Kuala Lumpuru, Malezija je povukla svog veleposlanika iz Pjongjanga. Sjevernokorejski mediji objavili su nakon nekoliko dana jedino da je u zračnoj luci u Kuala Lumpuru pod nerazjašnjenim okolnostima ubijen građanin Kim Sol, ali nisu ni jednom riječju spomenuli Kim Jong-nama.

Kim Jong-nam nije htio vladati

Tiranin Kim Jong-un odlučio je likvidirati svog polubrata jer mu je sjevernokorejska Međunarodna udruga za ljudska prava i demokraciju u Londonu, organizacija koja okuplja izbjeglice iz te zemlje, nekoliko puta nudila da postane premijer vlade u izbjeglištvu. Kim Jong-nam svaki puta je odbio ponudu tvrdeći da se mora napokon prekinuti običaj da se na čelu države izmjenjuju pripadnici jedne obitelji kao da je riječ o srednjovjekovnoj monarhiji.

Inače, taj običaj nametnuo je utemeljitelj Sjeverne Koreje i njihov djed Kim Il-sung. Kim Jong-nam želio je prekinuti taj nasljednički niz smatrajući da predsjednik vlade u izbjeglištvu mora biti netko izvan obitelji Kim. No, Kim Jong-un ipak je naredio ubojstvo polubrata bojeći se da bi mogao popustiti pod pritiscima što bi ozbiljno ugrozilo tiranski režim u Pjongjangu.

Naređujući ubojstvo polubrata mladi diktator Kim Jong-un ipak se, po svemu sudeći, preračunao. Naime, priča o likvidaciji njegova polubrata obišla je svijet, koji je se zgrozio nad bezobzirnošću i okrutnošću sjevernokorejskog režima. To je još jedna potvrda njegove zločinačke naravi koji se usudio koristiti čak i najotrovniji agens, premda je mogao ugroziti živote putnika u aerodromskoj zgradi.

Odnosi Kine i Sjeverne Koreje na najnižoj razini dosad

Da je prevršio svaku mjeru potvrdila je odluka Kine da zabrani uvoz ugljena iz Sjeverne Koreje. Zbog toga se na Peking obrušio nečuveni gnjev Pjongjanga koji je preko državnih medija poručio da kako je kinesko državno vodstvo u funkciji američkog imperijalizma. “Kineski promatrači ostali su u nevjerici zbog tona napada. U početku su mnogi mislili da je posrijedi lažan komentar”, komentirao je Cheng Xiaohe, izvanredni profesor međunarodnih studija na Sveučilištu Renmin.

“Takav napad veliko je iznenađenje, očekivao sam ljutu reakciju – ali ne ovako žestoku”. Stoga su sada odnosi između dvije zemlje na najnižoj razini od kada postoji Sjeverna Koreja. Daljnja potpora ekscentričnom diktatoru Kim Jong-unu neizdrživa je za kineskog predsjednika Xi Jinpinga koji želi biti globalni svjetski lider. Kim inače nikada nije bio u Kini. Sjeverna Koreja poslala je jasnu poruku da raspolaže zastrašujućim arsenalom kemijskog oružja.

No, stranim analitičarima nije jasno je li to učinila namjerno kako bi uplašila svijet ili je pak mislila kako malezijske vlasti neće moći utvrditi pravi uzrok smrti. “Koristeći nervni agens VX u međunarodnoj zračnoj luci u srcu Azije, Sjeverna Koreja je poslala vrlo jasnu poruku da se njeni protivnici ne mogu nigdje sakriti”, izjavio je Rohan Gunaratna, stručnjak za terorizam iz Škole za međunarodne studije u Singapuru.

Od Trumpa se traži da Sjevernu Koreju vrati na crnu listu

Osim toga Kim Jong-nam je demonstrirao kako uz atomsko naoružanje i sposobnost cyber napada, ima na raspolaganju i super bogat arsenal kemijskog i biološkog oružja koji se procjenjuje na više od 5 tisuća tona. Zbog toga se sada traži od američkog predsjednik Donalda Trumpa da Sjevernu Koreju vrati na crnu listu zemalja koje podupiru međunarodni terorizam. Pjongjang je stavljen na popis 1987. kada su njegovi agenti podmetnuli bombu u južnokorejski avion u kojemu je poginulo 115 ljudi.

Međutim, 2008. SAD su skinule Sjevernu Koreju s popisa kao dio sporazuma čiji je bio cilj okončanje sjevernokorejskog nuklearnog programa. Predsjednik Trump je upozorio kako je prekasno da se uspostave neformalni kontakti s Pjongjangom jer su SAD “ vrlo ljute na ono što je posljednjih dana učinio režim diktatora Kim Jong-una”.