Analiza: Ima li Milanović bilokakvih politika osim obračuna unutar stranke? Reklo bi se da ne

Telegram je razgovarao s nekoliko utjecajnih članova ljevice

U petak, 6. travnja, Zoran Milanović uvjeravao je, priča se po splitskim kuloarima, Marina Jurjevića, dalmatinskog stranačkog veterana, da neće raspustiti organizaciju SDP-a u Splitu. Samo dan kasnije, u subotu, 7. travnja, Predsjedništvo SDP-a ipak je donijelo odluku kojom je raspušten drugi po veličini socijaldemokratski stranački ogranak sa 1100 članova.

Zbog toga se sada nagađa kako su takvu odluku kod Milanovića zapravo isforsirali članovi Predsjedništva iz Dalmacije kojima nije bilo dovoljno samo kažnjavanje šefa splitskih SDP-ovaca i gradonačelnika Ive Baldasara. Oni su, naime, tražili da se raspusti cijela organizacija jer su na nedavnom sastanku splitskih socijaldemokrata žestoko kritizirani upravo dalmatinski kadrovi u bivšoj vladi, prije svih Branko Grčić, Ranko Ostojić, Arsen Bauk

Višegodišnje urušavanje splitskog ogranka

Njihovi stranački kolege optužili su ih da nisu ispunili niti jedno predizborno obećanje iz Plana 21 te da ništa nisu napravili ni za Hrvatsku, a posebice dalmatinsku regiju. Stoga ne čudi što dio članova Glavnog odbora SDP-a smatra da je Branko Grčić doista bio u pravu kada je kazao da su razlog rastanka s Baldasarom svjetonazorske, ideološke i političke razlike te nepovratno narušeno međusobno povjerenje, ali da se istodobno ne mogu oteti dojmu da splitska organizacija ne bi bila raspuštena da nije bilo oštre kritike bivših ministara.

Jedan od članova SDP-a iz raspuštene organizacije, koji će podnijeti molbu da ga se vrati u stranku, ističe kako je za većinu splitskih birača naklonjenih socijaldemokratima, izbacivanje Baldasara iz stranke bilo neizbježno te da mnogičak zamjeraju vodstvu SDP-a što to nije učinjeno i ranije. “Splitska organizacija SDP-a, nekada moćna utvrda socijaldemokrata, započela je s urušavanjem još pod 25 godina dugom vladavinom Marina Jurjevića, a Baldasar je na to propadanje samo stavio točku”, kaže za Telegram.

Problemi u Istri, Međimurju i Varaždinu

“Splitski SDP posljednjih se godina nije izjašnjavao o cijelom nizu važnih pitanja, nije digao glas protiv gradnje spomenika 72. bojni Vojne policije ispred Lore gdje su počinjeni strašni zločini nad zatvorenicima, ali niti protiv odluke o podizanju spomenika bojni nazvanoj po ustaškom zločincu Bobanu. Što se pak tiče raspuštanje cijele organizacije, smatram da se ipak trebalo postupiti drukčije”, kaže naš izvor, koji je molio za anonimnost.

“Vodstvo stranke moralo je više razgovarati sa članovima stranke iz Splita, trebalo je zajednički pronaći načina da se izbaci Baldasara ili ga se prisili na ostavku, a da se sačuva organizacija. Bojim se da će ukidanje splitskog ogranka dovesti do sužavanja izborne baze, a ne njenog proširivanja. Takve odluke nisu se do sada pokazale učinkovitim. Naime, u Milanovićevu mandatu raspuštene su stranačke organizacije u Istri, Međimurju i Varaždinu i od tada je SDP na izborima na tim područjima redovito gubitnik.”

Motivacija za čišćenje Splita

Istodobno, upozorava sugovornik Telegrama, pribojava se da bi to mogao postati obrazac po kojemu će se presuditi i zagrebačkoj organizaciji SDP-a. Naime, i ona je u većini podržala kandidaturu Zlatka Komadine za predsjednika stranke, a izabrala je u Predsjedništvo stranke Davora Bernardića koji je u otvorenom ratu sa Zoranom Milanovićem.

Odluka o raspuštanju splitske organizacije izazvala je ogorčenje među pristalicama Zlatka Komadine koji su uvjereni da se to dogodilo isključivo zbog toga što je Ivo Baldasar bio protiv izbora Zorana Milanovića za predsjednika SDP-a. Jedan donedavno visoko pozicioniran član SDP-a smatra kako je tim potezom učinjena golema šteta ugledu SDP-a.

“Ovo vodstvo nije briga što će na takve odluke reći birači, Milanoviću i njegovim pretorijancima jedino je važno da učvrste svoju vlast te da si osiguraju komotnu situaciju u kojoj će malo raditi i za to dobivati plaću u Saboru. Uostalom, otkako je izabrano novo vodstvo stranke, unatoč tome što je situacija u državi katastrofalna, ono nije reagiralo na cijeli niz važnih događaja”, kaže za Telegram.

Pasivni SDP stagnira u anketama

“Nisu se izjašnjavali o progonu Olivera Frljića, donedavnog intendanta riječkog Hrvatskog narodnog kazališta, nisu pružili potporu nevladinim udrugama koje vladajuća koalicija nastoji eliminirati iz javnog života, a nisu podržali ni akciju više od 5 tisuća kulturnih djelatnika kojom se osuđuje odnos Vlade prema kulturi. Nije dovoljno da reagiraju pojedinci, potrebno je da se javno i službeno izjasni vodstvo stranke. No, SDP šuti i pasivno promatra kako se vlast obračunava s intelektualcima i kulturnim djelatnicima”, kaže.

Umjesto da stanu u njihovu zaštitu, ocjenjuje, dio vodećih SDP-ovaca zaokupljen je borbom za prevlast u stranci ili im se jednostavno ne da raditi. “Vodeći SDP-ovci osigurali su sinekure i sada spokojno, skrštenih ruku čekaju da im vlast sama padne u ruke. Indikativno je da, unatoč skandaloznih tri mjeseca vladajuće koalicije, SDP u anketama javnog mnijenja ne uspijeva sustići HDZ. Većina građana ponovno se, naime, uvjerava da tako pasivan SDP ne zaslužuje njihovu potporu.

‘Stranka činovnika bez pozitivne emocije’

U posljednjih desetak godina, objašnjava za Telegram, u SDP nije ušao niti jedan viđeniji javni djelatnik, kulturni radnik, intelektualac ili istaknutiji mlađi čovjek. Najporaznije je, smatra, to što je na ovim izborima prvi put više mladih glasovalo za HDZ nego za SDP. “Razlog je taj što su se socijaldemokrati pretvorili u stranku političkih činovnika i aparatčika koji ne bude pozitivne emocije ni kod građana ni kod mladih. Primjerice, Dan pobjede nad fašizmom vlast u Hrvatskoj gotovo da je ignorirala, premda je cijela Europa slavila. To je trebao iskoristiti Milanović”, kaže naš izvor.

U Predsjedništvu SDP-a uvjereni su, međutim, a dokaz za to smatraju činjenicu da je i Tonino Picula glasovao za odluku o raspuštanju ogranka u Splitu, da razlazom s Baldasarom započinje nova faza u životu SDP-a. Od sada će SDP, tvrde u vodstvu stranke, biti jasnije politički definiran i socijaldemokratski profiliran. No, dio članova stranke, koji nije sudjelovao u frakcijskim borbama za vlast, smatra da je još mnogo posla da bi se ostvarili takvi ciljevi.

Neozbiljne dosjetke Zorana Milanovića

“Osnovni je problem SDP-a što se nakon izbora nisu analizirali rezultati poraza, što nije razjašnjeno zašto su se izgubili izbori, što je bilo pogrešno, a što dobro dok smo bili na vlasti”, kaže jedan izvor iz stranke. “To je razlog zašto SDP sada nema nikakvu strategiju, zašto ne zna reagirati na pojedine pojave niti se zna postaviti u kriznim situacijama. Jedino umiju razglabati o tomu može li se u koaliciji s Mostom srušiti HDZ. A to, priznat ćete, nije nikakva strategija, nego isključivo gola borba za vlast bez ikakva političkog sadržaja i novih ideja”, kaže.

“Ne ulazi se u suštinu problema pa iz SDP-a. Primjerice, osim neozbiljnih dosjetki Zorana Milanovića, niste čuli ozbiljniju kritičku analizu ponašanja predsjednice države. Ona je ta koja je generirala netrpeljivost, ona je dolijevala ulje na vatru nesnošljivosti kada je umjesto da stane u obranu digniteta pisca Ante Tomića, tražila od njega da pazi što piše čime je zapravo amnestirala njegova napadača. Zašto se SDP nije oglasio u vezi sramotnog istupa svećenika Luke Prcele koji je veličao NDH ispred televizijskih kamera te odgovora predsjednice države da mu oprašta takve istupe.