Nekad je nužno odabrati stranu

Telegramova analiza: O nekim manje poznatim troškovima predsjednice i skromni prijedlog kako će uštedjeti

Predsjednicu i rezidencije sada čuva 381 vojnik čiji je trošak plaća 47 milijuna kuna

04.08.2015., Zagreb - Povodom obiljezavanja Dana domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 20. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja odrzan je svecani mimohod kroz Ulicu grada Vukovara, od Avenije Marina Drzica do Savske ulice. Na mimohodu su sudjelovali pripadnici Oruzanih snaga RH-a, MUP-a, operativnih snaga civilnih struktura, branitelji i povijesne postrojbe, mehanizirana sastavnica s borbenim i neborbenim vozilima, a zrakom su proletjeli zrakoplovi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzracne obrane. Kolinda Grabar Kitarovic dolazi na mimohod. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Za oko 400 vojnika posebne postrojbe HV-a, koji čuvaju hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović, na plaće i naknade godišnje se iz proračuna izdvaja 47 milijuna kuna, neslužbeno doznaje Telegram iz instutucija hrvatske Vlade. Ovo je prvi put da se javno objavljuje ovakvi podaci, ali još nisu kompletni. Nisu pribrojeni troškovi poput opreme, smještaja, osobnih i vojnih vozila te nekoliko manjih brodova.

Stvarni trošak

Zaključak je da se time stvarna potrošnja Ureda predsjednice RH-a s onih 41 milijun, za financiranje ‘civilnog’ dijela Pantovčaka, penje na najmanje 88 milijuna kuna. Prema našim informacijama, pripadnici Počasno-zaštitne bojne (PZB) prosječno mjesečno primaju oko 10.000 kuna bruto ili između 7 i 7.5 tisuća kuna, ovisno o porezima, prirezima i ostalim davanjima.

Monegaški Princ Albert II ima 119 pripadnika vojnog osiguranja a slovačkog predsjednika Andreja Kisku, koji ima slične ovlasti kao Grabar-Kitarović, štiti 206 pripadnika

Počasno-zaštitna bojna postrojba je Oružanih snaga Republike Hrvatske (OSRH) čija je misija osiguranje predsjednika Republike Hrvatske u štićenim objektima te počasno ceremonijalne radnje, kako stoji na stranicama OSRH. Nekoliko puta je tijekom Domovinskog rata došlo do preustroja i reorganizacije postrojbe koja je štitila predsjednika Franju Tuđmana, a kasnije Stipu Mesića i Ivu Josipovića.

Brijunska baza

Središte im je u vojarni Tuškanac, zatim u posebnom dijelu Predsjedničkih dvora na Pantovčaku. Isto tako imaju bazu na Brijunima gdje je, tijekom cijele godine, stacionirana posebna Mornaričko počasno-zaštitna satnija.

Dojam je da bi vrhovna zapovjednica stanovitom reformom vojnog osiguranja mogla uštedjeti značajna sredstva i time ispuniti obećanja iz kampanje

Ministarstvu obrane smo poslali upit kako bismo dobili na uvid ukupne troškove. Kazali su nam da je to nemoguće. “Izvješćujemo vas da nismo u mogućnosti dostaviti vam konkretne podatke o proračunu spomenute postrojbe s obzirom da se ne radi o jedinstvenom iznosu koji bi se mogao iščitati, odnosno, s obzirom da se proračun ne vodi pojedinačno po ustrojbenim cjelinama MORH-a i postrojbama OS RH, već po funkcionalnim stavkama (plaće, automobili, naoružanje i sl.). Slijedom navedenog komuniciranje pojedinog iznosa proračunskog udjela pojedine postrojbe moglo bi se pogrešno interpretirati odnosno takvi podaci ne bi bili reprezentativni.”

Primjer Slovačke

Vojno osiguranje hrvatske predsjednice smo usporedili s brojem pripadnika osiguranja nekih drugih državnih čelnika. Primjerice, monegaški Princ Albert II ima 119 pripadnika vojnog osiguranja: štite palaču, štite Princa i njegovu obitelj te obavljaju ceremonijalne dužnosti. Slovačkog predsjednika Andreja Kisku, koji ima slične ovlasti kao Grabar-Kitarović, štiti ‘Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky’ s 206 pripadnika: 183 vojnika te 23 časnika i dočasnika.

Izvješćujemo vas da nismo u mogućnosti dostaviti vam konkretne podatke o proračunu spomenute postrojbe s obzirom da se ne radi o jedinstvenom iznosu, kaže MORH

Kolinda Grabar Kitarović imala je dosad nekoliko neostvarenih incijativa za uštede u Ured Predsjednika. Od preseljenja rezidencije u Visoku, kao što se zna, odustala je nakon ulaska na Pantovačak. Dojam je da bi vrhovna zapovjednica stanovitom reformom vojnog osiguranja mogla uštedjeti značajna sredstva i time ispuniti obećanja iz kampanje o racionalnijem trošenju novca poreznih obveznika.