Telegramova dopisnica iz Izraela: Raste broj ranjenih u eksploziji, potvrđeno da se radi o terorističkom napadu

Iz Tel Aviva za Telegram piše Tihana Čuljak

Israeli security forces and emergency services gather around a burnt-out bus following an explosion in Jerusalem on April 18, 2016. 
Police only said there was "an attack" without providing further details. Rescue service Magen David Adom reported the explosion and at least 15 wounded, including two seriously.

 / AFP PHOTO / THOMAS COEX
FOTO: AFP

Danas u 16,32 sati u Jeruzalemu na križanju ulica Put Hebrona i Moše Baram dogodila se eksplozija dvaju autobusa. Autobus u kojem nije bilo putnika zapalio se i eksplodirao te je vatra zahvatila autobus javnog gradskog prijevoza koji je u tom trenutku prolazio uz zapaljeni autobus, prevozeći putnike na redovitoj jeruzalemskoj liniji broj 12. Izraelski mediji prenose vijest o 21 ranjenih, od čega je troje u teškom stanju.

Teroristički napad

Vatra je zahvatila i okolne automobile te zgrade u industrijskoj zoni u kojoj se u pravilu kreću samo Izraelci. Mjesto eksplozije udaljeno je 5 km od Betlehema te 2 km od centra Jeruzalema.

Shin Bet, izraelska služba sigurnosti, potvrdila je da je eksplozija autobusa bila teroristički napad. Prema službenom priopćenju izraelske policije eksplodirao je spremnik benzina u autobusu koji je prethodno bio evakuiran. Načelnik policije ustvrdio je da se radi o podmetnutom eksplozivu, a gradonačelnik Jeruzalema Nir Barkat potvrdio je da je eksplozija definitivno izazvana bombom.

Još se ne zna radi li se o bombašu samoubojici

“U ovoj fazi naše sigurnosne snage provjeravaju odakle dolazi eksploziv, tko ga je podmetnuo i kako je unesen u autobus. Trenutno ne možemo tvrditi radi li se o bombašu samoubojici”, izjavio je načelnik jeruzalemske policije Joram Halebi. U ovom trenutku Jeruzalem je spreman suočiti se s ovakvim događajem, imamo sigurnosne snage po cijelom gradu, kaže Halebi.

Od 2006. kada je podignut zid između Izraela i Palestinske samouprave broj ovakvih napada na teritoriju Izraela drastično je pao. Posljednji teroristički napad u autobusu dogodio se 2012. u poslovnoj zoni Tel Aviva, s 11 ranjenih.

Pruža se pomoć stradalima, imaju čavle po tijelu

Spasilačke ekipe u ovom trenutku pružaju pomoć ranjenima koji su na putu u bolnice Shaarei Zedek i Hadassah. Glasnogovornik vatrogasne službe priopćio je da 4 spasilačke ekipe na terenu još uvijek gase vatru.

Liječnik Ofe Marin iz odjela traumatologije izjavio je da je u njegovoj bolnici hospitalizirane dvije osobe koje se nalaze u životnoj opasnosti, te šest osoba koje su zadobile teške opekline, no ne nalaze se u životnoj opasnosti.

Profesor Avi Rifkind, pročelnik odjela za hitnu medicinu iz jeruzalemske bolnice Hadasa Ein Karem u koju stižu ozlijeđeni izjavio je kako su mu ovakve ozljede poznate od prijašnjih žrtava terorističkih bombaških napada, jer ozlijeđeni po tijelu imaju čavle.

Strah i neizvjesnost putnika

13-godišnji Asher Becalel koji se zatekao u autobusu rekao je kako se strahovito prepao. “Ušao sam u autobus i sjeo u stražnji dio, kada su putnici počeli vrištati. Čuo sam eksploziju i cijelio vrijeme znao što se događa”.

Njegova majka koja se u to vrijeme nalazila u stanu znala je da joj je sin u tom autobusu. Odjurila je u bolnicu. Asher je lakše povrijeđen, moguće je da će biti pušten kući već danas.

Elora Azria osuđen za ubojstvo na mah

Danas prijepodne Izrael je doživio još jedan šok kada je dugoočekivana presuda Elora Azria osudila krivim za ubojstvo na mah. 20-godišnjak koji je služio obavezni vojni rok ubio je Palestinskog napadača u Hebronu 31. ožujka. Palestinac je prvo nožem napao jednog izraelskog vojnika koji ga je u samoobrani ranio te onesposobio.

Elor Azria pucao je zatim u ranjenog vojnika s čvrstim uvjerenjem da je opasan eksplozivom, s obzirom da je za vrućeg dana nosio dug kaput. Izraelski vojnik prema zakonu smije koristiti oružje jedino u slučaju neposredne opasnosti ili po direktnom naređenju. Obrana Azria tvrdi kako je on u trenutku pucanja zaista i bio u uvjerenju kako se radi o neposrednoj opasnosti za njegov ali i živote prolaznika.

Presuda je razočarala brojne Izraelce koji su od suda očekivali oslobađajuću presudu, te je još jednom podijelila izraelsko društvo kojem je pitanje sigurnosti najosnovnija prijeporna točka ukupne politike. Izrael je u zadnjih 10 godina maksimalno osigurao teritorij svoje države no i dalje živi u trajnoj napetosti kao meta terorizma.