Telegramova istraga o nesrećama: Hrvatska 2015. nije potrošila gotovo pola novca za sigurnost u prometu

Dio predloženih projekata nije prihvaćen, a dio je potpuno promašen

Hrvatska je u 2015. godini propustila potrošiti 50 milijuna kuna namijenjenih za sigurnost cestovnog prometa, doznaje Telegram. Taj iznos predstavlja oko 40 posto godišnjeg planiranog iznosa za povećanje sigurnosti u prometu.

Kako otkriva istraga Telegrama, Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) propustilo je potrošiti znatan dio od oko 115 milijuna kuna, koliko je bilo predviđeno Nacionalnim programom sigurnosti cestovnog prometa. Nedavno objavljeni podaci Europske unije kažu da je Hrvatska tu godinu završila s 19 posto većim brojem poginulih u prometnim nesrećama, a službeni podaci MUP-a kažu da rast broja poginulih iznosi 11 posto.

Potvrda informacija iz MUP-a

Informacije Telegrama potvrdilo je Ministarstvo unutarnjih poslova, kazavši da će novac biti prebačen za ovu godinu. “Tih 50 milijuna kuna bit će raspoređeno Odlukom o rasporedu na temelju potreba i Odlukom Radne skupine, a s ciljem podizanja razine sigurnosti cestovnog prometa”, kazali su nam u službenom dopisu.

U posljednjih nekoliko tjedana, gadne prometne nesreće u Zagrebu nastavile su loše trendove iz prošle godine. Početkom travnja mladi je vozač na Kvaternikovom trgu naletio na skupinu pješaka, a dvoje ih je poginulo. Niz se nastavio nesrećom u Ilici, kad je pijani vozač u 10 ujutro zamalo pregazio oca koji je po pločniku gurao kolica s bebom. Krajem travnja poginuo je pješak u Vukovarskoj ulici.

https://www.youtube.com/watch?v=EfEPW58n0F0

Bivši ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, za vrijeme čijeg mandata nisu utrošena sredstava za povećanje sigurnosti u prometu, odgovorio nam je da su, po njegovim saznanjima, sva sredstva dobila svoju namjenu. “Za njihovu raspodjelu zaduženo je posebno povjerenstvo”, rekao je Ostojić za Telegram, dodajući da dio još nije stigao na naplatu jer projekti nisu realizirani.

Projekti prevencije i provjere na cestama

Službena stranica Ministarstva, međutim, kaže da ministar unutarnjih poslova imenuje radnu skupinu zaduženu za provedbu programa sigurnosti u prometu, na prijedlog ostalih ministarstva i stručnih tijela uključenih u Nacionalni program.

Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa obuhvaća niz aktivnosti, od programa prevencije i opremanja prometne policije do sanacije opasnih mjesta, s ciljem smanjenja broja nesreća i stradalih u njima. Program uz policiju provode ustanove i organizacije kao što su Hrvatski autoklub, Hrvatske autoceste, Ministarstvo zdravlja i drugi.

“Za nositelja programa Vlada je odredila Ministarstvo unutarnjih poslova”, stoji na stranicama MUP-a. Iz Hrvatskog autokluba, jednog od ključnih sudionika Nacionalnog programa, za Telegram su pojasnili da njihovi projekti uključuju rad s mladim vozačima, provjeru tehničke ispravnosti vozila i sigurnost cestovne infrastrukture.

Najgori uz Rumunjsku i Bugarsku

Prvi takav program donesen je 1994. godine i sve do lani bilježio je pozitivne pomake u sigurnosti prometa. No, prošlu je godinu Hrvatska, prema nedavno objavljenim podacima Europske komisije, završila na trećem najgorem mjestu po broju smrtno stradalih u cestovnim nesrećama. Iza nas nalaze se samo Rumunjska i Bugarska.

Ivan Dadić, profesor Prometnog fakulteta u Zagrebu, smatra kako su se neutrošenim sredstvima u 2015. mogla sanirati opasna mjesta u brojnim hrvatskim gradovima. “U Zagrebu, ali i drugim gradovima, ima mjesta koja se mogu sanirati s manjim iznosima, jer su dovoljne manje preinake da bi se podigla njihova sigurnost. Znanstvenim metodama može se procjeniti povećanje sigurnosti do 90 posto”, kaže prof. Dadić.

Povećanje plaća za službenike?

Za ovu godinu planira se novih 115 milijuna kuna za prevenciju u prometu, kažu iz MUP-a. “Planom nabave Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa za 2016. godinu očekuje se priljev od oko 115 milijuna kuna. Za promidžbene preventivne aktivnosti predviđeno je 1.020.000 kuna, za preventivne projekte 6.345.000 kuna, za sanaciju opasnih mjesta 12.700.000 kuna, te za opremanje prometne policije 46.000.000 kuna”, kažu iz Ministarstva unutarnjih poslova.

Iako iz MUP-a kažu kako će nepotrošenih 50 milijuna iz 2015. biti namijenjeno povećanju sigurnosti na cestama, no, kako doznajemo iz nekoliko izvora, razmišljalo se i da ga se utroši na povećanje plaća policijskih službenika.