Hrvoje Hribar podnio je ostavku

Upravni odbor HAVC-a danas je trebao odlučivati o njegovoj smjeni

Danas je, kako smo pisali, Upravni odbor HAVC-a trebao odlučivati o eventualnoj smjeni Hrvoja Hribara. No HTV i RTL maloprije su javili kako je Hribar sam podnio zahtjev za razrješenjem. Upravni odbor HAVC-a jednoglasno je prihvatio Hribarovu ostavku na dužnost ravnatelja.

 

Hribar je ostavku podnio na konstituirajućoj sjednici novoga Upravnog odbora HAVC-a, nakon nepovoljnog mišljenja Državne revizije o radu Centra. Isplate za sve projekte obustavljene su do 16. veljače, kada će se održati sljedeća sjednica Upravnog odbora HAVC-a.

‘Poštujem mišljenje revizije, ali se s njim ne slažem’

Prije tri dana objavljeno je kako je Državni ured za reviziju dao nepovoljno mišljenje o radu HAVC-a. U revizijskom nalazu uočen je niz nepravilnosti. Navodi se kako je tijekom 2015. ravnatelj Hrvoje Hribar raspolagao sredstvima na temelju zaključenih ugovora, u iznosima iznad 50.000 kuna, bez odluke Upravnog odbora, a za iznose iznad 200.000 kuna, bez suglasnosti osnivača, Ministarstva kulture.

Također, navodi se da Upravni odbor Centra nije odlučivao o Financijskom planu i godišnjem obračunu za tu godinu, što nije u skladu s odredbama Zakona i Statuta. Nakon sjednice, Hribar je novinarima rekao da poštuje mišljenje Državne revizije, bez obzira na to što se on osobno, i HAVC, s njome ne slažu, te da nije želio da djelatnost Centra pati zbog nastalih okolnosti.

Priopćenjem reagirali DHFR i HRUP

Uoči sjednice HAVC-a, Društvo hrvatskih filmskih redatelja i Hrvatska udruga producenata priopćenjem su reagirali na Izvješće o obavljenoj reviziji u Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC) za 2015. godinu. Kažu kako pozdravalju ukazivanje na nepravilnosti, ali i žele ukazati na dijelove Izvješća kojima je Državni ured, kako pišu, ozbiljno prekoračuje svoje ingerencije.

U reviziji se, navode DHFR i HRUP, ističe da “nisu osigurani pokazatelji na temelju kojih je moguće dati ocjenu mogu li i na koji način odabrani projekti i programi u 2015. na temelju javnih poziva pridonijeti razvoju hrvatske kulture”. Priopćenje u cijelosti možete pročitati niže.

O smjeni se počelo pričati još u proljeće 2016.

O Hribarovoj potencijalnoj smjeni počelo se pričati u proljeće 2016., dok je ministarstvo još vodio Zlatko Hasanbegović koji je u HAVC poslao upravni nadzor. Cijela priča zatim se počela lomiti i na ideologiji, nakon što su braniteljske udruge ministru predale zahtjev za Hribarovim razrješenjem zbog filma ’15 minuta – masakr u Dvoru’.

Zatim su, u listopadu 2016. godine, Udruge iz Domovinskog rata održale press konferenciju u kojoj su zatražile od Vlade i tada tehničkog ministra Hasanbegovića hitnu smjenu ravnatelja HAVC-a Hribara i cijelog Upravnog vijeća, u kojem je tada bila i sadašnja ministrica Nina Obuljen Koržinek.

HAVC negirao sve optužbe

Optuživali su ih za dugogodišnju korupciju u HAVC-u. U tom trenutku već je bilo evidentno da gospodin Hasanbegović neće biti ministar u Vladi premijera Plenkovića, a Ninu Obuljen, najizgledniju kandidatkinju za to mjesto napadala je većina medija bliska bivšem HDZ-ovom vodstvu.

HAVC je tvrdnje braniteljskih udruga opisao kao “neutemeljene i instruirane optužbe”. U priopćenju su pisali kako je “obmanjivanje javnosti dobilo epilog u jeku kadroviranja nove Vlade”. Godspođa Obuljen Koržinek tada se također oglasila. Poručila je da u HAVC-u, u čijem je Upravnom odboru bila od početka 2015., nije bilo nikakvih nepravilnosti, “što dokazuje i niz obavljenih nadzora”.

Hasanbegović pozvao DORH da pokrene istragu

Bivši ministar Hasasnbegović, netom prije nego je predao mandat, objavio je rezultate upravnog nadzora u Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC). U opširnom dokumentu stoji kako su utvrđene određene nepravilnosti, a HAVC-u su pritom izrečene i odgovarajuće mjere za njihovo uklanjanje. U dokumentu objavljenom na webu Ministarstva pisalo je i kako se HAVC oglušio na izvješće o upravnom nadzoru.

Nakon što su objavljeni rezultati državne revizije, bivši ministar Hasanbegović za N1 je rekao kako je to “karika koja je nedostajala”, da je “sada sve jasno i da Hribar mora biti smijenjen, a DORH pokrenuti istragu”. Rekao je i kako smatra da se treba istražiti odgovornost svih iz upravnog odbora HAVC-a, pa i ministrice Obuljen.