Teška vremena za Emmanuela Macrona. Francuska premijerka Elisabeth Borne upravo je podnijela ostavku

Rekonstrukcija francuske vlade bila je tema o kojoj se pričalo otkako su u parlamentu usvojena pooštrena pravila za useljenike

Elisabeth Borne
FOTO: AFP

Francuska premijerka Elisabeth Borne podnijela je ostavku u ponedjeljak, dok istodobno predsjednik Emmanuel Macron nastoji učvrstiti svoj mandat uoči izbora za Europski parlament i Olimpijskih igara u Parizu ovog ljeta. Sad već bivšoj premijerki zahvalio se na predanom radu. “Draga Elisabeth Borne, vaš rad u službi naše nacije bio je iz dana u dan za uzor. Projekte ste provodili uz puno hrabrosti, predanosti i odlučnosti. Od sveg srca hvala”, napisao je.

Macron nije odmah imenovao nasljednika sad već bivše premijerke. Promjena na čelu francuske vlade stigla je nakon godine koju je obilježila politička kriza izazvana spornim reformama mirovinskog sustava i imigracijskim zakonima.

Za pet mjeseci birat će se europarlamentarci, a očekuje se da bi euroskeptici mogli ostvariti rekordne rezultate zbog rastućeg nezadovoljstva nastalog porastom životnih troškova i neuspjeha vlada zemalja članica EU-a u borbi s problemima vezanim uz migrante, piše Reuters.

Velika podrška desnici

U Francuskoj, prema rezultatima ispitivanja javnog mnijenja, Macronova stranka zaostaje za lidericom krajnje desnice Marine Le Pen za osam do deset bodova.

Rekonstrukcija francuske vlade bila je tema o kojoj se pričalo otkako su u parlamentu usvojena pooštrena pravila za useljenike. Ta tema razotkrila je duboka neslaganja u Macronovoj većini, a Macron je zbog toga obećao novu političku inicijativu.

Potencijalni kandidati za mjesto premijera su 34-godišnji ministar obrazovanja Gabriel Attal i 37-godišnji ministar obrane Sebastien Lecornu. Obojica bi dolaskom na to mjesto bili najmlađi francuski premijer u povijesti te zemlje.

Moguće još dvije opcije

Analitičari navode još dvije moguće opcije za mjesto premijera – ministra financija Bruna Le Mairea i bivšeg ministra poljoprivrede Juliena Denormandiea.

Promjena na mjestu premijera mogla bi fokus politike vlade preusmjeriti s mirovinske i imigracijske reforme na nove prioritete poput zaposlenosti.

Borne je bila premijerka od svibnja 2022. Sa 62 godine bila je druga žena na toj dužnosti. Macron i njegova vlada, na čelu s Borne, borili su se s turbulentnim parlamentom kako bi donijeli zakone nakon što su izgubili apsolutnu većinu u 2022. godini.

Buduće reforme mogle bi imati veću podršku

Savjetnici francuskog predsjednika smatraju da bi buduće reforme, primjerice u obrazovanju i eutanaziji, mogle biti izglasane uz više podrške u parlamentu.

Macronova odluka o uporabi izvršne ovlasti prošle godine kojom je usvojio povećanje dobi za odlazak u mirovinu na 64 godine izazvala je dugotrajne prosvjede koji su nerijetko prerastali u nerede.

Rekonstrukcija vlade će vjerojatno pojačati utrku u Macronovom taboru i za njegovog nasljednika na sljedećim predsjedničkim izborima 2027. Bivši premijer Edouard Philippe, ministar unutarnjih poslova Gerard Darmanin i Bruno Le Maire se smatraju potencijalnim kandidatima.